porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kaczeniec, knieć błotna – odmiany, uprawa, pielęgnacja
Kaczeniec, knieć błotna – odmiany, uprawa, pielęgnacja Nie tak dawno temu były kwiatkami pospolitymi i spotykanymi niemalże ...
Warzywa, zioła, kwiaty - co sadzić w tunelu foliowym

Tunel foliowy - co można w nim uprawiać?

Tunel foliowy - co można w nim uprawiać?
Szklarnia to ekskluzywna wersja tunelu. Rośliny w nich uprawiane szybciej dojrzewają, dają lepsze plony i nie grożą im przymrozki fot.: _Mada
Sądzić by można, że po dramatycznym pytaniu: „jak żyć” rzuconym w twarz politykom przez pewnego rolnika, któremu wiatr porwał tunele foliowe z papryką, nie ma sensu takiego tunelu na działce mieć. To nieprawda. Tunel jest świetny. Ale musi być solidnie zrobiony. Mowimy, co warto posadzić w tunelu foliowym!

Dla kogo tunel?

Dla każdego, kto chce zajmować się uprawą tego, co ma ochotę bądź potrzebę uprawiać. Systematycznie. Bo jeśli ktoś ma dzisiaj chętkę na wczesne warzywa, bo mu się tak zachciało i marzy, tunelu niech nie zakłada. Zajmowanie się zawartością tunelu wymaga takiej samej ochoty, czasu, pieniędzy, cierpliwości, systematyczności jak uprawienie czegokolwiek na kawałku pola. Zatem na taką inwestycję powinni się porywać ci, którzy naprawdę czują w sobie „zew Boryny” albo miłość wielką do tego rodzaju pracy. Nie musi ona być jedyną, może być hobbystyczną, ale trzeba się jej poświęcić bez reszty.

Jaki tunel?

Tunel foliowy powinien być solidny, dobrze zrobiony, stabilny. Im większy, tym bardziej musi być trwały. Będzie taki, jeśli zbuduje się go nie z patyków, tylko na przykład drewnianych lub stalowych podpór, które będą stelażem pod folię. Kształt jest obojętny, chociaż „dach” łatwiej zrobić na zaoblonym, tunelowym kształcie (wtedy również folia się nie niszczy na rantach). Wielkość? Dowolna, taka, jaka jest potrzebna do uprawy tego, co chcemy mieć i na tyle spora, by w tunelu można było swobodnie stanąć. Ograniczeniem może być też cena – folii i konstrukcji za darmo się nie dostanie.

Co uprawiać w folii?

To wszystko, co się chce. Warzywa (wszystkie, ale najlepiej lubiące ciepło, czyli pomidory, ogórki, paprykę, arbuzy), zioła (wszelakie od etapu wysiewania nasion do dojrzałych okazów, chociaż rozsada często jest wystarczającym momentem, potem można zioła przesadzić do ziemi), rozsadę kwiatów albo po prostu kwiaty.

Jak uprawiać rośliny w tunelu?

Uprawę w tunelu można prowadzić na dwa sposoby: sadzić w gruncie albo zbudować konstrukcję małych, wysuniętych  „poletek” od ziemi aż po prawie dach. W pierwszym przypadku ziemię uprawia się tak, jak wymagają tego rośliny, które będą rosły pod folią – sadzi się je w odpowiednim oddaleniu od ścianek tunelu, im wyżej, tym rosnące wyższej rośliny można sadzić.

Gdy budujemy konstrukcję „poletek” (mogą być spore, na całą długość tunelu lub mniejsze, wtedy więcej odmian uda się w nich umieścić) – w każdym musi być ziemia odpowiednio przygotowana dla konkretnej grupy roślin. Sposób ich sadzenia musimy opracować tak, by sobie wzajemnie nie przeszkadzały.

W zależności od wymagań naszych roślin gleba może różnić się parametrami, ale powinna być ciepła, bardzo żyzna, średnio wilgotna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak samemu zbudować TUNEL FOLIOWY na działce? Budowa tunelu foliowego - jak to zrobić? Jak samemu zbudować TUNEL FOLIOWY na działce? Budowa tunelu foliowego - jak to zrobić?

Tunel foliowy zapewnia roślinom lepsze warunki wzrostu, dając więcej ciepła, niż miałyby rosnąć bezpośrednio w gruncie, chroniąc przed wysychaniem i roślinożercami. Tunel możemy kupić - albo zbudować...

Jakie odmiany pomidorów można uprawiać w tunelu? Jakie odmiany pomidorów można uprawiać w tunelu?

Uprawa pomidorów w tunelu lub szklarni pozwala cieszyć się owocami znacznie wczesniej, niż w przypadku roślin uprawianych pod gołym niebem. Chronione przed opadami rośliny są też mniej narażone na...

Jak ogrzewać ogród zimowy?

Przyjemnie jest posiedzieć zimą w ogrodzie. Ale w naszym klimacie lepiej, żeby był to ogród zimowy, czyli szklana przybudówka. Ale i w niej można zamarznąć, jeśli nie zainstaluje się ogrzewania.

Aktualizacja: 15.09.2014 10:42
Autor: Kadłubek
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?

Krzysztofa Tyńca zapewne pamiętają wielbiciele show „Taniec z gwiazdami” (2007 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.