porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Długo kwitnące kwiaty - które warto posadzić na działce? Wiele osób wypoczywających na działkach i w ogrodach marzy o ...
Jak zrobić tunel ogrodowy? Tunel foliowy na działce. Budowa tunelu foliowego. Jak samemu zrobić tunel?

Jak samemu zbudować TUNEL FOLIOWY na działce? Budowa tunelu foliowego - jak to zrobić?

Jak samemu zbudować TUNEL FOLIOWY na działce? Budowa tunelu foliowego - jak to zrobić?

Tunel foliowy można samodzielnie zbudować lub kupić gotowy.

fot.: Multipino
Tunel foliowy zapewnia roślinom lepsze warunki wzrostu, dając więcej ciepła, niż miałyby rosnąć bezpośrednio w gruncie, chroniąc przed wysychaniem i roślinożercami. Tunel możemy kupić - albo zbudować własnoręcznie. Budowa tunelu foliowego -mówimy, jak to zrobić krok po kroku.

Istnieje wiele metod budowania tuneli ogrodowych - właściwą wybieramy zależnie od wielkości konstrukcji, kwoty, którą chcemy przeznaczyć na budowę, i oczekiwanej trwałości.

Najprostszym, a jednocześnie najtańszym rozwiązaniem jest wsparcie tunelu na giętkich pałąkach. Dawniej do wykonania konstrukcji używane były przede wszystkim elastyczne gałęzie i pnie drzewek: leszczyny czy wierzby. Również dziś warto zastanowić się nad ich użyciem. Jeśli jednak dostęp do takiego surowca mamy utrudniony, nadadzą się też giętkie rurki z tworzywa sztucznego, długości np. 150 centymetrów. Należy wbić je w dwóch równoległych szeregach, tak, by dzieliła je odległość około pół metra. Odstęp między szeregami zaś powinien wynosić 130-150 centymetrów.

Ustawione naprzeciwko siebie kijki zginamy, na następnie związujemy. Powstanie w ten sposób łuk około półmetrowej wysokości. Ciąg takich łuków łączymy sznurkami tak, by powstała dość sztywna podstawa - szkielet foliowego namiotu.

Następnie dobieramy pokrycie z folii ogrodniczej. Możemy też użyć folii perforowanej, ograniczającej konieczność wietrzenia. Folii nie możemy przyciąć "na styk" na szerokość - powinna z boków wystawać na około 20 centymetrów. Po wstępnym naciągnięciu pokrycia wystające brzegi folii zasypujemy ziemią, stabilizując konstrukcję - najpierw z jednej strony. To samo robimy następnie po drugiej stronie tunelu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Tunel foliowy - co można w nim uprawiać? Tunel foliowy - co można w nim uprawiać?

Sądzić by można, że po dramatycznym pytaniu: „jak żyć” rzuconym w twarz politykom przez pewnego rolnika, któremu wiatr porwał tunele foliowe z papryką, nie ma sensu takiego tunelu na działce mieć. To...

Jakie odmiany pomidorów można uprawiać w tunelu? Jakie odmiany pomidorów można uprawiać w tunelu?

Uprawa pomidorów w tunelu lub szklarni pozwala cieszyć się owocami znacznie wczesniej, niż w przypadku roślin uprawianych pod gołym niebem. Chronione przed opadami rośliny są też mniej narażone na...

Jak ogrzewać ogród zimowy?

Przyjemnie jest posiedzieć zimą w ogrodzie. Ale w naszym klimacie lepiej, żeby był to ogród zimowy, czyli szklana przybudówka. Ale i w niej można zamarznąć, jeśli nie zainstaluje się ogrzewania.

Aktualizacja: 12.08.2014 10:48
Autor: ZPT
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Preppers - kto to jest?
Preppers - kto to jest?

Preppers to człowiek przygotowany na każde zagrożenie. Ma wybudowany schron ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.