porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Długo kwitnące kwiaty - które warto posadzić na działce? Wiele osób wypoczywających na działkach i w ogrodach marzy o ...
Jak zrobić tunel ogrodowy? Tunel foliowy na działce. Budowa tunelu foliowego. Jak samemu zrobić tunel?

Jak samemu zbudować TUNEL FOLIOWY na działce? Budowa tunelu foliowego - jak to zrobić?

Jak samemu zbudować TUNEL FOLIOWY na działce? Budowa tunelu foliowego - jak to zrobić?

Tunel foliowy można samodzielnie zbudować lub kupić gotowy.

fot.: Multipino
Tunel foliowy zapewnia roślinom lepsze warunki wzrostu, dając więcej ciepła, niż miałyby rosnąć bezpośrednio w gruncie, chroniąc przed wysychaniem i roślinożercami. Tunel możemy kupić - albo zbudować własnoręcznie. Budowa tunelu foliowego -mówimy, jak to zrobić krok po kroku.

Istnieje wiele metod budowania tuneli ogrodowych - właściwą wybieramy zależnie od wielkości konstrukcji, kwoty, którą chcemy przeznaczyć na budowę, i oczekiwanej trwałości.

Najprostszym, a jednocześnie najtańszym rozwiązaniem jest wsparcie tunelu na giętkich pałąkach. Dawniej do wykonania konstrukcji używane były przede wszystkim elastyczne gałęzie i pnie drzewek: leszczyny czy wierzby. Również dziś warto zastanowić się nad ich użyciem. Jeśli jednak dostęp do takiego surowca mamy utrudniony, nadadzą się też giętkie rurki z tworzywa sztucznego, długości np. 150 centymetrów. Należy wbić je w dwóch równoległych szeregach, tak, by dzieliła je odległość około pół metra. Odstęp między szeregami zaś powinien wynosić 130-150 centymetrów.

Ustawione naprzeciwko siebie kijki zginamy, na następnie związujemy. Powstanie w ten sposób łuk około półmetrowej wysokości. Ciąg takich łuków łączymy sznurkami tak, by powstała dość sztywna podstawa - szkielet foliowego namiotu.

Następnie dobieramy pokrycie z folii ogrodniczej. Możemy też użyć folii perforowanej, ograniczającej konieczność wietrzenia. Folii nie możemy przyciąć "na styk" na szerokość - powinna z boków wystawać na około 20 centymetrów. Po wstępnym naciągnięciu pokrycia wystające brzegi folii zasypujemy ziemią, stabilizując konstrukcję - najpierw z jednej strony. To samo robimy następnie po drugiej stronie tunelu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Tunel foliowy - co można w nim uprawiać? Tunel foliowy - co można w nim uprawiać?

Sądzić by można, że po dramatycznym pytaniu: „jak żyć” rzuconym w twarz politykom przez pewnego rolnika, któremu wiatr porwał tunele foliowe z papryką, nie ma sensu takiego tunelu na działce mieć. To...

Jakie odmiany pomidorów można uprawiać w tunelu? Jakie odmiany pomidorów można uprawiać w tunelu?

Uprawa pomidorów w tunelu lub szklarni pozwala cieszyć się owocami znacznie wczesniej, niż w przypadku roślin uprawianych pod gołym niebem. Chronione przed opadami rośliny są też mniej narażone na...

Jak ogrzewać ogród zimowy?

Przyjemnie jest posiedzieć zimą w ogrodzie. Ale w naszym klimacie lepiej, żeby był to ogród zimowy, czyli szklana przybudówka. Ale i w niej można zamarznąć, jeśli nie zainstaluje się ogrzewania.

Aktualizacja: 12.08.2014 10:48
Autor: ZPT
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paweł Domagała ma 31 lat i jest artystą wszechstronnie utalentowanym ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.