porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Prowadzenie pomidorów: jak podwiązać pomidora?
Prowadzenie pomidorów: jak podwiązać pomidora? Aby pomidory obficie owocowały i były odporne na choroby grzybowe, ...
Pomidory koktajlowe możesz uprawiać na balkonie, a nawet w mieszkaniu w doniczce!

Jak uprawiać pomidory koktajlowe? PORADNIK

Jak uprawiać pomidory koktajlowe? PORADNIK

Uprawa pomidorkó koktajlowych krok po kroku.

fot.: Photos.com
Uprawa pomidorów koktajlowych jest łatwiejsza niż odmian wielkoowocowych, rośliny są dekoracyjne i mogą stanowić ozdobę balkonu czy tarasu. Pomidory kotajlowe można uprawiać zarówno w gruncie, jak w doniczkach czy skrzynkach.

Pomidory koktajlowe kilka lat temu zaczęły zdobywać w Polsce popularność i są coraz chętniej wykorzystywane i uprawiane. Do grona uprawiających te warzywa możemy dołączyć, nawet jeśli mamy miejsce tylko na niezbyt wielką doniczkę na balkonie. Pomidory koktajlowe wydają owoce niewielkie, ale zwykle bardzo liczne i doskonałe w smaku - soczyste, intensywnie pomidorowe. Smak i wielkość pomidorów, podobnie jak kolor różnią się bardzo w zależności od odmiany. Najlepiej posadzić kilka krzaków, by wybrać ulubioną odmianę - i cieszyć się wielobarwną romaitością pomidorów, zdobiących sałatki i przekąski.

Jaką odmianę wybrać?

Polecamy:

  • Maskotka, Koralik - niezawodne, bardzo odporne, dobrze plonujące.

  • Cherry Black Zebra - piękny, niezwykły pomidor o kulistych owocach w czarno - zielone pasy. 

  • Cherry Roma - bardzo obficie owocujący, wydaje kolejne dekoracyjne owoce aż do mrozów.

  • Green Grape Cherry - zielone, zebrane w kiście owoce zaskakująco przypominają jasne winogrona.

  • Tumbling Tomp - występuje w wersji żółtej i czerwonej; niski, rozgałęziony krzew, świetnie nadaje się do uprawy w doniczkach.

Jak uprawiać pomidory koktajlowe?

Rośliny wymagają bardzo dobrego oświetlenia - najlepiej sprawdzi się stanowisko w pełnym słońcu, od południa; gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, regularnie podlewana, tak by stale była lekko wilgotna. W dużym pojemniku wystarczy, że podlejemy pomidorowy krzak co trzy dni - cżęściej w czasie upałów.  Aby roślina dobrze owocowała, musimy ją zasilać naturalnymi nawozami, np. Biohumusem; im mniejszy pojemnik, tym częściej.
Pomidory koktajlowe są odporniejsze od wielkoowocowych odmian na choroby, a przy uprawie w doniczkach rzadko atakują je szkodniki. Musimy jednak kontrolować stan roślin, zwracając uwagę na obecność mszyc; wiele odmian nie wymaga ochrony chemicznej, zabiegi ochronne ograniczyć można do opryskiwania młodych roślin mlekiem, ewntualnie rozrzedzonym wywarem z czosnku.


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak obrywać wilki na pomidorach? Jak obrywać wilki na pomidorach?

„Wilki” na pomidorach, to rosnące prostopadle lub pod kątem w stosunku do głównego konaru, mocne pędy. Czy trzeba je ucinać, oderwać, czy może warto zostawić?

Choroby pomidorów: jakie są najczęstsze choroby pomidorów?

Pomidory są atakowane przez szereg rozmaitych chorób, które mogą zniszczyć ich uprawę. Warto je rozpoznać, by szybko i skutecznie je zwalczyć. Na co mogą chorować pomidory?

Czym pryskać pomidory, żeby je chronić przed chorobami? Czym pryskać pomidory, żeby je chronić przed chorobami?

Jak wyhodować na własnej działce piękne i zdrowe pomidory? Czy da się uprawiać pomidory bez oprysków? Czy chemiczne środki ochrony roślin są niezbędne? Jak i czym pryskać pomidory w ogródku?

Aktualizacja: 27.05.2013 08:53
Autor: H.M. Buk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Orszagh – kim jest b. RPO oskarżony ws. nielegalnych adopcji i stręczycielstwa?
Krzysztof Orszagh – kim jest b. RPO oskarżony ws. nielegalnych adopcji i stręczycielstwa?

Krzysztof Orszagh – znany prawnik, były Rzecznik Praw Ofiar – został oskarżony ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.