porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pomidory na balkon i do ogrodu - jakie odmiany posadzić?
Pomidory na balkon i do ogrodu - jakie odmiany posadzić? W sklepach ogrodniczych i na bazarkach dostępne są gotowe rozsady ...
Czy warto uprawiać rabarbar na działce?

Uprawa rabarbaru. Jak uprawiać rabarbar?

Uprawa rabarbaru. Jak uprawiać rabarbar?

Rabarbar to roślina wieloletnia, w jednym miejscu może rosnąć nawet 10 lat. Rabarbar ma nie tylko smaczne ogonki liściowe, ale też duże ozdobne liście. Dlatego może sprawdzić się jako roślina soliterowa albo element kompozycji roślinnych.

fot.: sxc.hu
Rabarbar, doskonały na kompot i desery, może też być ozdobą ogrodu. Dzięki dużym liściom i architektonicznej formie sprawdza się jako roślina soliterowa. Jego uprawa nie jest trudna.

Jak uprawiać rabarbar?

Rabarbar to jedno z najwcześniej dojrzewających warzyw. Jest rośliną wieloletnią i długowieczną, w tym samym miejscu może rosnąć ponad 10 lat. Lubi żyzną, próchniczą i dość wilgotną glebę, nie może ona być jednak podmokła, a poziom wody gruntowej wysoki. Dobrze rośnie w słonecznych miejscach, ale można go też uprawiać w półcieniu.

Przed posadzeniem rabarbaru glebę warto użyźnić kompostem (rozłożyć go 5-centymetrową warstwą i wymieszać z podłożem). Można też zastosować przekompostowany obornik, który kupuje się w sklepach ogrodniczych konfekcjonowany w workach. Nawożenie organiczne warto powtarzać każdej wiosny - kompost rozkładamy 2-centymetrową warstwą i lekko mieszamy z podłożem.

Częścią jadalną rabarbaru są ogonki liściowe. Możemy sprawić, że będą długie, a przy tym bardziej delikatne. W tym celu wczesną wiosną roślinę przykrywamy wysokim pojemnikiem bez dna. To sprowokuje tkanki do etiolacji czyli szybkiego wzrostu w kierunku światła. Ostatni plon zbieramy w pierwszej połowie lipca. Wtedy też zdejmujemy pojemnik i pozostawiamy roślinę w spokoju, żeby się wzmocniła i zgromadziła w korzeniach spichrzowych substancje zapasowe na następny rok. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 28.05.2013 12:09
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Andrzej Piasek Piaseczny to jeden z ważniejszych artystów ostatnich 20 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.