porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Choinka w doniczce - co zrobić, by przyjęła się w ogrodzie?
Choinka w doniczce - co zrobić, by przyjęła się w ogrodzie? Zamiast tradycyjnych, ciętych choinek coraz częściej wybieramy choinki w doniczkach. ...
Dlaczego warto mieć warzywnik w ogrodzie? Zasady zakładania warzywnika - jakie są?

Warzywnik: jak założyć warzywnik? Instrukcja zakładania warzywnika krok po kroku

Warzywnik: jak założyć warzywnik? Instrukcja zakładania warzywnika krok po kroku

Grżadki warzywne we własnym ogrodzie to gwarancja posiadania świeżych i zdrowych jarzyn bez chemii.

fot.: Photos.com
Warzywnik w ogrodzie pozwala cieszyć się zdrowymi i super świeżymi warzywami przez cały sezon, a czasem dłużej. Jak założyć warzywnik - krok po kroku?

Stanowisko

Pod uprawę warzyw trzeba wybrać miejsce zaciszne i nasłonecznione przez co najmniej sześć godzin dziennie. Lepiej, żeby w najbliższym sąsiedztwie nie rosły drzewa, duże krzewy i wysokie żywopłoty, aby nie konkurowały o światło, wodę i związki pokarmowe z roślinami w warzywniku.

Planowanie warzywnika

Duży czy mały? Wielkość warzywnika dopasowujemy do ilości czasu, który możemy mu poświęcić. Lepiej zacząć od mniejszej powierzchni i stopniowo ją powiększać w miarę naszych możliwości i potrzeb. Nawet mały ogródek (20 mkw.) pozwoli cieszyć się zbiorami własnych warzyw, z dużego (200 mkw.) plony mogą sięgać nawet 400 kg i zaspokoić potrzeby kilkuosobowej rodziny.

Podział na zagony i ścieżki. Dostęp do środka zagonów powinien być łatwy – bez konieczności wchodzenia na nie w czasie pracy. Stanie się tak, jeśli ich szerokość nie będzie przekraczała 120 cm. Szerokość ścieżek między zagonami to minimum 30 cm, jednak część z nich powinna być szersza (50–100 cm), aby można było swobodnie przemieszczać się z większymi narzędziami – taczką, kosiarką czy glebogryzarką. Ścieżki warto utwardzić, zaoszczędzi nam to ponadto dużo czasu przy ich odchwaszczaniu.

Przygotowanie gleby

Ziemia w takim ogródku powinna być przepuszczalna, bogata w materię organiczną i związki pokarmowe, a jej odczyn musi być zbliżony do obojętnego (pH od 6 do 7). Aby to osiągnąć, do gleby ogrodowej dodajemy kompostu (około 4 kg/mkw.) Jeżeli jednak warunki naturalne nie pozwalają na jej szybką poprawę (bo jest zbyt piaszczysta lub za bardzo gliniasta), ogródek lepiej założyć na podwyższonych zagonach. Z desek lub bali zbijamy ramy wysokości od kilkunastu centymetrów do pół metra i wypełniamy je urodzajną ziemią (możemy ją kupić w sklepie) wymieszaną z kompostem (4–5 kg/mkw. zagonu).Umocnienia zagonów można również zrobić z ułożonych obok siebie kamieni albo wymurować z cegieł.

Sadzenie zgodne z zasadami

Roślinom w warzywniku należy zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń (zalecany rozstaw jest podawany na przykład na opakowaniach nasion).

Zbyt gęste sadzenie spowoduje zahamowanie ich wzrostu i znacznie gorszą cyrkulację powietrza między nimi, a to może powodować nasilenie się chorób, zwłaszcza grzybowych.

Zbyt rzadkie rozmieszczenie roślin to marnowanie cennej powierzchni grządek, a także większe nakłady pracy na pielenie (wolne miejsce opanowują chwasty).

Ponieważ część roślin zostanie zebrana i będzie się to odbywało w różnym czasie, warto sadzić na przemian warzywa wolniej dojrzewające (pomidory, kapustę, marchew) z warzywami o krótkim okresie wegetacji (sałatą, grochem, rzodkiewką) lub jednorocznymi kwiatami (nasturcją krzaczastą, cyniami, aksamitkami). Zbiory przez cały sezon zapewni też dobieranie wcześniejszych i późniejszych odmian tych samych warzyw. Niektóre, na przykład sałatę, rzodkiewkę, fasolę szparagową, można siać w odstępach kilkunastu dni, uzyskując ciągły plon (ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie odmiany nadają się do letniej uprawy, bo wybijają w pędy kwiatostanowe).

Warzywa wieloletnie (szparagi, rabarbar, szczaw) powinny mieć oddzielny zagon, aby ich wymagania nie kolidowały z pielęgnacją pozostałych roślin.

Także zioła lepiej posadzić w odrębnym miejscu, tym bardziej że wiele z nich to też rośliny wieloletnie (między innymi szałwia, tymianek, lubczyk).

Jak uprawiać warzywnik?

Uprawa współrzędna. To równoczesna uprawa kilku gatunków roślin na tej samej grządce. Masowemu występowaniu chorób i szkodników sprzyjają uprawy monokulturowe.

Płodozmian. Polega na zmianie miejsca uprawy roślin z tej samej rodziny; mogą one rosnąć na tym samym zagonie co trzy–pięć lat. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników, które związane są z konkretną grupą roślin.

Sąsiedztwo roślin. Niektóre z nich wzajemnie dobrze na siebie działają, na przykład cebula i marchew – cebula odstrasza szkodnika marchwi połyśnicę marchwiankę; fasola, nagietki i kapusta – fasola i nagietki odstraszają bielinka kapustnika.

Grządki ładnie otoczone. Aby podkreślić geometryczny układ ogródka, brzegi zagonów można obsadzić niskimi roślinami. Nadają się do tego gatunki jednoroczne: pietruszka naciowa, niskie aksamitki, smagliczki. Z roślin wieloletnich najlepiej sprawdza się bukszpan, z którego można formować niskie obwódki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Warzywnik w czerwcu - prace pielęgnacyjne, sadzenie, zbiory Warzywnik w czerwcu - prace pielęgnacyjne, sadzenie, zbiory

Masz warzywnik we własnym ogrodzie czy na działce? Podpowiadamy, jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać w czerwcu, aby cieszyć się dorodnymi warzywami.

Czy warzywnik może zdobić ogród? Czy warzywnik może zdobić ogród?

Warzywnik może swoją urodą dorównać tradycyjnym rabatom. Trzeba tylko posadzić warzywa o ozdobnych liściach czy owocach abo w sposób szczególny rozplanować kształt i elementy architektury takiego...

Jak siać rzodkiewkę, co ile centymetrów? Jak siać rzodkiewkę, co ile centymetrów?

Własne rzodkiewki prosto z ogródka można mieć od kwietnia do listopada. Trzeba tylko regularnie siać różne odmiany rzodkiewek w określonym czasie. Jak siać rzodkiewkę?

Aktualizacja: 14.11.2013 14:31
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Żyliński, książę milioner. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jan Żyliński to polski książę, urodzony i wychowany w Londynie ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.