porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy i jak sadzić byliny?
Kiedy i jak sadzić byliny? Byliny to rośliny cieszące się popularnością wśród ogrodników amatorów. Jak ...
Wielosił ma niewielkie wymagania, ale żeby przedłyć jego kwitnienie warto na pilęgnację wielosiłu poświęcić nieco czasu

Wielosił błękitny – uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Wielosił błękitny – uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Wielosił błękitny jest nie tylko bardzo dekoracyjny, ale też łatwy w uprawie.

fot.: Wikimedia Commons/Alpsdake
Uprawa wielosiłu jest dość łatwa, a to wyjątkowo dekoracyjna roślina, kwitnąca prawie przez całe lato. Mówimy, jakie wymagania ma wielosił błękitny i jak go pielęgnować, by kwiaty cieszyły oko jak najdłużej.

Wielosił błękitny – uprawa

Wielosił, zwany też drabina Jakuba od wysokich kwiatostanów obsypanych małymi dzwoneczkami, jest nie tylko rośliną dekoracyjną, ale też leczniczą. W medycynie ludowej odwar z wielosiłu stosowany był jako środek wykrztuśny, nasenny i uspokajający.

Wymagania wielosiłu są bardzo niewielkie. Żeby przedłużyć kwitnienie wielosiłu warto co prawda zapewnić mu stanowisko wilgotne, ale doskonale poradzi sobie także w miejscach suchych – należy tylko pamiętać, by regularnie podlewać go podczas długotrwałej suszy.

Wielosił – nawożenie

Wielosił lubi ziemie próchnicze, przepuszczalne o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Wiosną warto rozsypać pod krzewami kompost, a w czasie sezonu przynajmniej raz podlać roślinę nawozem wieloskładnikowym. Uprawa wielosiłu nie jest więc skomplikowana.

Wielosił – odmiany

Wielosił błekitny, czyli Polemonium caeruleum, jest gatunkiem rodzimym, naturalnie występującym na terenie Polski, dlatego jest wyjątkowo odporny na kaprysy naszego klimatu, zwłaszcza na niskie temperatury.

Najczęściej spotykane odmiany wielosiłu to tzw. wielosił rozesłany (Polemonium reptans) o błękitnych kwiatach, tworzący szerokie, nawet 40-centymetrowe kępy, wielosił nadobny (Polemonium pulcherrimum) czy wielosił jezoński (Polemonium yezoense). Wielosiły kwitna nie tylko na jasnobieski kolor, są też odmiany o kwiatach żółtych (wielosił lepki) czy różowych (wielosił różowy).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 15:26
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
(nie)Święta Matka Teresa. Kontrowersyjne rysy zakonnicy z Kalkuty

Mit Matki Teresy wspiera się na powszechnym przeświadczeniu o jej ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.