porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wrzesień w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie we wrześniu?
Wrzesień w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie we wrześniu? Koniec lata to dla ogrodników najbardziej pracowity okres w roku ...
Wiesiołek dwuletni, bardzo popularna roślina, ma wiele zalet prozdrowotnych

Wiesiołek dobry nie tylko na serce. Na co jeszcze pomaga wiesiołek?

Wiesiołek dobry nie tylko na serce. Na co jeszcze pomaga wiesiołek?
Wiesiołek dwuletni to popularna roślina, którą można zobaczyć przy każdej drodze. Warto wiedzieć, że jego właściwości lecznicze są nieocenione. fot.: Photos.com
Medycyna od dawna wykorzystuje właściwości lecznicze roślin. Jedną z takich roślin jest wiesiołek. W Polsce występuje ok. 30 różnych gatunków tego ziela, lecz najczęściej spotykany jest wiesiołek dwuletni. Na co pomaga wiesiołek?

Co warto wiedzieć o wiesiołku?

Roślina ta nie tylko zdobi przydroża i brzegi rzek wspaniałymi kielichowatymi żółtymi kwiatami, lecz i leczy. Z jej nasion wyrabia się olej, który zawiera niezwykle cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy udrażniają tętnice i zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów, obniżają też ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Wiesiołek jest więc prawdziwym przyjacielem serca, bo zapobiega zawałom, chroni przed miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym i wszelkimi chorobami związanymi z układem krążenia. Warto go zatem stosować profilaktycznie.

Ponadto zażywany regularnie, zapewnia organizmowi stałe dostawy witamin A, D, E, F i K, absolutnie niezbędnych dla utrzymania zdrowia w dobrej formie. Kobietom pozwala łatwiej znosić przykre napięcie przedmiesiączkowe.

Olej z wiesiołka jest nieoceniony dla uczuleniowców. Jeśli komuś przytrafią się uczuleniowe wypryski czy zapalenia skóry, warto po niego sięgnąć. W ogóle wiesiołek dobrze wpływa na wygląd i kondycję skóry, włosów i paznokci. Można go kupić w każdej aptece, sklepach zielarskich, oraz sklepach ze zdrową żywnością.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 30.04.2015 08:43
Autor: Maria Olczak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adolf Eichmann. Życie i śmierć nazisty

Adolf Eichmann, sprawca jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości, główny ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.