porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak odratować drzewo zainfekowane rdzą gruszy? Rdzawe plamy na liściach gruszy to znak, że drzewo zostało ...
Winogrona - jakie odmiany posadzić w ogrodzie?

Winogrona - jakie odmiany posadzić w ogrodzie?

Winogrona - jakie odmiany posadzić w ogrodzie?
fot.: Maria Muszalska
Winogrona to jedne z najsmaczniejszych owoców. Także w Polsce można uprawiać odmiany winorośli, których owoce smakiem i wyglądem nie ustępują tym z południa Europy. Jakie odmiany winorośli można posadzić w ogrodzie?

Winorośl do wzrostu potrzebuje niewiele miejsca, można ją posadzić także na bardzo małej działce, a nawet w pojemniku.

>>> Jak rozmnażać winorośl? Jak uzyskać sadzonki winogron? [KLIKNIJ!]

Winorośl - jaka daje najsmaczniejsze owoce?

Najsmaczniejsze są winogrona deserowe. Odmiany, które należą do tej grupy, rodzą duże owoce zebrane w okazałe grona (ich masa osiąga często ponad 1 kg). Są bardzo smaczne – słodkie, o gęstym i chrupiącym miąższu oraz delikatnej skórce. Nie nadają się do obsadzania wysokich pergoli, ale można je wykorzystać jako ozdobę murów i sadzić przy podporach zamocowanych do ścian budynków. Zwykle jednak uprawia się je w sposób tradycyjny – przy drutach rozpiętych między słupkami osadzonymi w gruncie. Wtedy można z nich tworzyć ażurowe przepierzenia dzielące ogród na części.

Winorośle odmian deserowych wymagają troskliwej pielęgnacji. Przede wszystkim muszą być systematycznie każdego roku cięte, bo tylko wtedy ich owoce są dorodne. Choć odmiany przystosowane do naszego klimatu wytrzymują mróz od -20 do -25°C, przed nadejściem zimy należy je okryć, gdyż mroźny wiatr uszkadza pąki kwiatowe. Niektóre odmiany – na przykład Agat Doński, Aurora, Einset, Iza Zaliwska, Reform – trzy lata po posadzeniu w ogrodzie są na tyle mrozoodporne, że mogą zimować bez okrycia.

Odmiany deserowe:
 

  • o żółtych lub zielonych owocach: Arkadia, Regina, Polar, Iza Zaliwska, Muscat Letnij, Prim, Reform, Himrod (odmiana beznasienna);

  • o granatowych lub fioletowych owocach: Agat Doński, Olsava, Nero, Booscop Glory, Kodrianka, Ajwaz, Einset (odmiana beznasienna), N.M. Muscat.

Winogrona na pergole

Charakteryzują się zdrowym i ładnym ulistnieniem oraz tym, że są odporne na mróz (bez uszczerbku wytrzymują spadek temperatury do -28, a nawet -32°C) i choroby. Nie muszą być cięte co roku. Największą ich zaletą jest to, że można je sadzić przy pergolach i innych wysokich podporach. Doskonale nadają się do obsadzania altan i jako delikatne ażurowe zadaszenie tarasu.

Ich owoce nie są tak smaczne jak odmian deserowych, ale są również słodkie i soczyste. Nadają się na przetwory – przede wszystkim na soki i galaretki, ponieważ zawierają dużo pektyn. Owoce mogą długo wisieć na krzaku, niegroźne im są nawet jesienne przymrozki. Najsmaczniejsze owoce mają Konkord Rosyjski i Svenson Red.
 

Odmiany na pergole:

  • o żółtych owocach: Ontario;

  • o granatowych lub fioletowych owocach: Alwood, Lidia, Isabella, Konkord Rosyjski, Swenson Red.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Winorośl rosnąca w pojemniku - jak ją przezimować? Winorośl rosnąca w pojemniku - jak ją przezimować?

Jeżeli uprawiamy winorośl w pojemniku, problemem staje się jej przezimowanie, bo bryła ziemi jest stosunkowo mała i korzenie chronione są jedynie niewielką warstwą ziemi i ścianką pojemnika.

Winogrona - jak je uprawiać w ogrodzie? Winogrona - jak je uprawiać w ogrodzie?

Winorośl należy do najdawniej uprawianych roślin. Rodzi jedne z najsmaczniejszych owoców. Dostarcza surowca do produkcji najbardziej szlachetnego trunku – wina. Winogrona z powodzeniem można uprawiać...

Jak rozmnażać winorośl? Jak uzyskać sadzonki winogron? Jak rozmnażać winorośl? Jak uzyskać sadzonki winogron?

Winorośl to roślina uprawiana przez człowieka od najdawniejszych czasów. Nawet w polskim dośc surowym klimacie uprawa winorośli się udaje. Dlatego warto wiedzieć, jak samodzielnie rozmnożyć winorośl.

Aktualizacja: 07.08.2013 17:35
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
(nie)Święta Matka Teresa. Kontrowersyjne rysy zakonnicy z Kalkuty

Mit Matki Teresy wspiera się na powszechnym przeświadczeniu o jej ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.