porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
LETNI KĄCIK WYPOCZYNKOWY: jak urządzić jadalnię w ogrodzie? Biesiadowanie pod chmurką to przyjemność, której trudno sobie odmówić. Nawet ...
Rośliny potrzebują wilgoci, ale nadmiar wody im szkodzi. Jak więc zapobiegać chorobom i śmierci roślin od nadmiaru wody?

Z czego robi się drenaż do uprawy roślin?

Z czego robi się drenaż do uprawy roślin?
drenaz, doniczka, ziemia, lopatka, podloze fot.: Mariusz Bykowski
Przy uprawie roślin w doniczkach należy pamiętać o przygotowaniu drenażu. Drenaż służy temu, aby woda nie zalegała na dnie doniczki i nie doprowadziła do gnicia korzeni rośliny. Z czego i jak go zrobić?

Większość roślin wymaga równomiernej gospodarki wodnej, czyli możliwości odprowadzania nadmiaru wody. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Woda wypełniając wolną przestrzeń w glebie ogranicza roślinom dostęp powietrza do korzeni. Należy unikać zbyt częstego i obfitego podlewania. Dla roślin doniczkowych korzystne jest nawilżanie ziemi i następnie pozostawienie jej przez pewien czas suchszej, co pozwala na wnikanie powietrza do ziemi. Korzenie wówczas nie będą tak zagrożone gniciem. Na dno doniczek należy układać warstwę drenażu, albo zmieszać ziemię z materiałem spulchniającym. Najczęściej drenaż robi się z glinianych skorupek, piasku, glinki porowatej, perlitu oraz kulek styropianowych.

Materiały na drenaż:

  1. Skorupki z doniczek glinianych – w dnie doniczki powinien być zawsze otwór dla odpływu nadmiaru wody. Przed wypełnieniem doniczki ziemią otwór ten zasłania się np. skorupkami, na które sypie się jeszcze cienką warstwę piasku. W ten sposób zabezpiecza się otwór przed zamuleniem.
  2. Piasek – jest najczęściej stosowany do drenażu, polepsza strukturę ziemi oraz umożliwia lepszy przepływ wody i powietrza w doniczce. Piasek nie powinien być ani zbyt drobnoziarnisty, ani za gruby. Należy używać piasku jasnożółtego lub czerwonego. Piasek jasnoszary często zawiera resztki soli – NaCl, która powoduje powstawanie chorób korzeni.
  3. Glinka porowata - otrzymuje się ją z odpowiednio dobranego materiału ceramicznego, wypalanego w wysokiej temperaturze. Glinką przykrywa się także powierzchnię ziemi w doniczkach - ułatwia to podlewanie roślin. Podobny do glinki jest granulat glinkowy – tzw. keramzyt.
  4. Perlit – jest magmową skałą krystaliczną poddaną w celu oczyszczenia obróbce przemysłowej. Ciężar perlitu jest o wiele większy od ciężaru glinki porowatej. Odznacza się on również wysoką przepuszczalnością dla powietrza i wody. Używany jest także jako warstwa drenażu na dnie doniczki. Nie jest jednak porowaty i nie wchłania wody.
  5. Kulki styropianowe miesza się z ziemią. Spulchniają one ziemię, absorbują wodę, którą uwalniają później, gdy ziemia staje się sucha.
  6. Wełna mineralna – spotyka się preparaty spulchniające z wełny mineralnej, które miesza się z ziemią, aby polepszyć odpływ z ziemi. Niektóre z nich mają właściwości przechowywania wody.
  7. Węgiel drzewny – jest również dobrym materiałem na drenaż jedynie w przypadku, gdy używa się go w formie zgranulowanej. Należy pamiętać, że sproszkowany węgiel drzewny nie nadaje się do drenażu.
  8. Flizelina – jest to materiał, który bardzo dobrze nadaje się do drenażu. Doskonale wchłania wodę, ale również łatwo ją uwalnia. W dużych donicach i skrzynkach można też użyć tego materiału do oddzielenia warstwy perlitu od warstwy ziemi.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie kaktusy wybrać? Najpopularniejsze sukulenty do uprawy w doniczkach w domu Jakie kaktusy wybrać? Najpopularniejsze sukulenty do uprawy w doniczkach w domu

Sukulenty to grupa roślin posiadających wspólną cechę: zdolność gromadzenia wody w swoich liściach. Poznaj najpopularniejsze sukulenty, które można uprawiać w doniczkach w domu. Sukulenty jako...

Dlaczego warto mieć w domu rośliny doniczkowe? Dlaczego warto mieć w domu rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe, które stoją w naszych mieszkaniach i domach, nie tylko je dekorują, ale także wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Dowiedz się, dlaczego nie warto rezygnować z kwiatów...

Jak dbać o fiołki alpejskie? Jak pielęgnować cyklameny, by kwitły wiele razy Jak dbać o fiołki alpejskie? Jak pielęgnować cyklameny, by kwitły wiele razy

Lubimy dostać w prezencie doniczkę okazale kwitnących cyklamenów, zwanych też fiołkami alpejskimi. Najpopularniejsze są zimą, chociaż jest także wiele odmian kwitnących cały rok. Po przekwitnięciu...

Aktualizacja: 06.10.2011 15:35
Autor: EWi
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Aleksandra Popławska zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.