![Co to są uprawy wertykalne? Czym jest ogród wertykalny? [VIDEO]](http://cdn3.mowimyjak.smcloud.net/s/photos/t/14706/co-to-sa-uprawy-wertykalne_326173.jpg)
-
zobacz więcej
Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać

- Jak dbać o zioła w doniczkach? Jak często podlewać, jak nawozić?
- Bażyna - zimozielona roślina wrzosowata do ogrodu
- Maranta - roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach
- Jak założyć przydomowy ogródek?
- Jak zrobić ławę połączoną ze skrzynią? KROK po KROKU
- Rosliny, ktore odstraszają szkodniki
- Pelargonie na balkonie: jak o nie dbać, aby długo kwitły?
- Jak zasadzić rośliny doniczkowe?
- Jak uprawiać seler naciowy? [PORADY]
- Kobea - dekoracyjne pnącze do ogrodu i na balkon
Kilka słów o pochodzeniu
Zamiokulkas zamiolistny jest byliną, naturalnie występującą w Tanzanii oraz na wyspie Zanzibar. Wyglądem przypomina paprocie bądź sagowce. To właśnie od jednego z sagowców zaczerpnięta została jego potoczna nazwa – zamia. Ze względu na warunki panujące w jej naturalnym środowisku roślina charakteryzuje się wysoką odpornością na niekorzystne warunki uprawy.
Wpływ suchego klimatu podrównikowego jest widoczny zarówno w budowie, jak i wymaganiach rośliny. Warunki, jakie panują na górskich sawannach, gleby o bardzo małej zawartości składników pokarmowych, obecność wyższych roślin, które wygrywały walkę o promienie słoneczne, sprawiły, że zamiokulkas uprawiany w warunkach domowych łatwo się aklimatyzuje i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
BARDZO FAJNY KONKURS. Wejdź na beszamel.pl i sprawdź co możesz wygrać!
Budowa
Z licznych pąków przybyszowych bulwiastego, jasnobrązowego kłącza wyrastają piękne liście, które stanowią całą nadziemną część rośliny. Ogonki liściowe, mylone często z łodygami, są silnie rozdęte u nasady i pokrywają je ciemnozielone plamki. Na ogonkach wyrastają naprzemianlegle ciemnozielone, grube i błyszczące, jajowato-eliptyczne listki o długości ok. 10 cm. Kwiatostan wyrasta z pąku położonego na niskiej (ok. 15 cm) łodydze, jest ona jednak bardzo rzadkim zjawiskiem w warunkach domowych.
Pielęgnacja i uprawa
Światło: roślina wymaga światła rozproszonego, dlatego najlepiej rośnie na stanowisku cienistym lub półcienistym. Dobrze rośnie również w jasnych miejscach, ale źle znosi bezpośrednie promieniowanie słoneczne, które może spowodować powstawanie brązowych plam na liściach. Niewielkie wymagania świetlne pozwalają na uprawę nawet w ciemnych mieszkaniach, w których większość roślin nie czuje się komfortowo. Często liście rośliny wyginają się w kierunku źródła światła. W takim wypadku wystarczy przekręcać co jakiś czas doniczkę z rośliną, aby zachowała swoją równomierną rozłożystość.
Temperatura: odpowiednia jest temperatura pokojowa ok. 20°C, ale roślina toleruje zarówno niższe, jak i wyższe temperatury. Zimą, w okresie spoczynku, może być trochę chłodniej, ale temperatura nie powinna spaść poniżej 15°C. Trzeba jednak uważać na przeciągi, gdyż nawet krótkotrwały spadek temperatury poniżej 8°C może zniszczyć roślinę. W pomieszczeniach mieszkalnych temperatura oscyluje w granicach optymalnych dla prawidłowego rozwoju zamiokulkasa, dlatego ten parametr otoczenia nie wymaga jakichkolwiek zabiegów.
Podlewanie i nawożenie: ze względu na zdolność magazynowania wody zamiokulkas nie wymaga częstego podlewania. Należy zapewnić lekko wilgotne podłoże, uważając, aby w podstawce nie zbierała się woda. Nie jest wskazane również intensywne nawożenie, gdyż roślina jest przystosowana do obecności małej ilości składników pokarmowych. W okresie wegetacji wystarczy zasilać roślinę co 2-3 tygodnie, nawozem wieloskładnikowym w ilości ¼ dawki zalecanej dla pozostałych kwiatów. Zbyt intensywne nawożenie i podlewanie może doprowadzić do gnicia mięsistych korzeni oraz kłącza, gubienia liści, a w efekcie do śmierci całej rośliny. Zamiokulkas bardzo dobrze znosi krótkotrwałe przesuszenie podłoża, dlatego jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które zapominają o regularnym podlewaniu kwiatów.

Rośliny doniczkowe, które stoją w naszych mieszkaniach i domach, nie tylko je dekorują, ale także wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Dowiedz się, dlaczego nie warto rezygnować z kwiatów...

Jeśli lubimy otaczać się roślinami, powinniśmy wiedzieć jak je pielęgnować w czasie zimy. Jak zapewnić kwiatom najlepsze warunki do wegetacji? Jak chronić je przed niekorzystnymi zimowymi warunkami?...

Rośliny doniczkowe to namiastka ogrodu w mieszkaniu. Warto otaczać się zielenią - rośliny doniczkowe nie tylko pochłaniają szkodliwe substancje chemiczne, lecz także produkują tlen i zwiększają...
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Paweł Kukiz to jeden z kandydatów, który w maju będzie ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?