porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pielęgnować róże?
Jak pielęgnować róże? Róże potrzebują nieco więcej pielęgnacji niż inne rośliny ogrodowe, aby ...
Ogrodowe przeboje

Kolorowe liście w cieniu, czyli dlaczego warto posadzić w ogrodzie żurawki?

Kolorowe liście w cieniu, czyli dlaczego warto posadzić w ogrodzie żurawki?

Ta ozdobna  bylina potrafi wiele wnieść do ogrodowych aranżacji. Ubarwia je bo ma piękne odobne liście.

fot.: MURATOR
Bardzo popularne i modne żurawki mogą wprowadzić wiele ożywienia na ogrodowych rabatach. Co warto wiedzieć o tych kolorowych bylinach?


Niewielkie wymagania, duże walory dekoracyjne połączone z różnorodnymi możliwościami zastosowań czynią żurawki (Heuchera) bardzo popularnymi i poszukiwanymi bylinami ogrodowymi. Można je posadzić zarówno na słońcu, jak i w lekko zacienionych zakątkach ogrodu. Bardzo szybko przybywa nowych odmian o dekoracyjnych barwach i kształtach liści, które są największa ozdobą tych roślin. Gdzie posadzić i co lubią żurawki?

Niezwykłe barwy liści

Żurawki zachwycają głównie klapowanymi liśćmi (różnej wielkości), które zależnie od odmiany mogą mieć barwę bordową i jej odcienie, żółtą, zieloną, pomarańczową, a dodatkowo mogą być urozmaicone różnego rodzaju wzorami i przebarwieniami. Uroku dodają też delikatne kwiaty ukazujące się na pędach wyrastających ponad liście. Są one (zależnie od odmiany) czerwone, kremowe lub różowobiałe i kwitną w lipcu i sierpniu.

Gdzie będą czuły się najlepiej?

Żurawki tworzą zwarte kępy i osiągają wysokość około 30-40 cm, więc z powodzeniem będą nadawały się do każdego ogrodu. Idealne warunki dla żurawki, to półcieniste stanowisko i gliniasto-piaszczyte, wilgotne podłoże. Odmiany o jaskrawych barwach potrzebują nieco więcej światła. Jeśli posadzimy je w słońcu pamiętajmy o regularnym nawadnianiu, aby rośliny miały stale wilgotne podłoże, a ich liście nie ulegały poparzeniom. 

Łatwa pielęgnacja

Pielęgnacja żurawki ogranicza się do usuwania w ciągu sezonu pożółkłych liści i odchwaszczaniu. Ma ona średnie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, ale warto zasilać ją mieszankami nawozowymi (np. dolistnymi), aby wytwarzały dużo ładnie wybarwionych liści, które są ozdobą rośliny do pierwszych przymrozków.

Szerokie zastosowanie

Najwięcej odmian znajdziemy wśród mieszańcowych gatunków: żurawki drżączkowatej (Heuchera brizoides), żurawki drobnokwiatowej (Heuchera micrantha) oraz żurawki ogrodowej (Heuchera hybrida). Te niezwykłe byliny mogą być ozdobą ozdobą zarówno w ogrodzie, jak i w kompozycjach pojemnikowych. Delikatne, dzwoneczkowate kwiaty żurawki będą świetnie pasować do ogrodów naturalistycznych oraz rabat bylinowych. W grupowych nasadzeniach wspaniale będą się prezentować jako kolorowe plamy na obrzeżach zadrzewień. Sprawdzą się też w kolorowych ogrodach wiejskich i na skalniakach. Żurawki znajdują też zastosowanie w kompozycjach florystycznych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy sadzić żurawkę? Kiedy sadzić żurawkę?

Niepozorna żurawka staje się obecnie coraz popularniejszą propozycją w przydomowych ogródkach! Żurawka zachwyca barwnymi liśćmi i mnogością możliwości kompozycyjnych. Kiedy sadzić żurawkę, by móc się...

Kwiaty na cienistą rabatę - co ładnie kwitnie w cieniu? Kwiaty na cienistą rabatę - co ładnie kwitnie w cieniu?

W ogrodzie są różne miejsca – jedne w pełnym słońcu, inne w półcieniu lub cieniu. Jednakowo zależy nam na atrakcyjnym obsadzeniu rozmaitych stref w ogrodzie. Oczywiście najwięcej jest bylin lubiących...

Kwiaty na balkon zacieniony, północny - jakie się nadają? Kwiaty na balkon zacieniony, północny - jakie się nadają?

Balkony czy tarasy usytuowane w cieniu też mogą być kolorowe. Rośliny lubiące stanowisko zacienione zwykle kwitną dłużej, mają lepiej wybarwione kwiaty, są też mniej kłopotliwe w uprawie. Mówimy, co...

Aktualizacja: 20.09.2011 10:03
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ryszard Petru - kim jest? KARIERA, RODZINA

Ryszard Petru głośno zaznaczył w mediach swoją obecność, gdy w ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.