porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Uprawa tytoniu. Jak uprawiać tytoń?
Uprawa tytoniu. Jak uprawiać tytoń? Uprawa tytoniu w przydomowym ogródku czy na działce nie jest ...
Dlaczego warto wybrać jałowce na żywopłot?

Żywopłot z jałowców – jakie odmiany wybrać?

Żywopłot z jałowców – jakie odmiany wybrać?
Wśród jałowców znajdziemy bogactwo barw (od zielonych przez szare, srebrne do złocistych lub żółtych) oraz pokrojów (płożące, kolumnowe i wiele innych) fot.: Piotr Mastalerz
Jałowce mogą być ciekawą alternatywą dla masowo sadzonych żywotników (tuj). Szczególnie dobrze sprawdzają się na suchych i słonecznych stanowiskach oraz w ogrodach o leśnym charakterze. Mówimy, jakie odmiany jałowców wybrać na żywopłot?

Dlaczego warto postawić na jałowce?

Jałowce (Juniperus) nie mają dużych wymagań i poradzą sobie na niezbyt urodzajnych, a nawet suchych glebach. Oprócz tego o wiele lepiej pasują do polskiego krajobrazu i klimatu niż tuje, czy cyprysiki.

Szczególnie dobrze będą pasowały do ogrodów o leśnym charakterze. Świetnie czują się w towarzystwie sosen, brzóz, żarnowców, wrzosów, traw – czyli roślin lubiących słońce i raczej luźne, przepuszczalne gleby.

Wśród jałowców znajdziemy także bogactwo barw (od zielonych przez szare, srebrne do złocistych lub żółtych) oraz pokrojów (płożące, kolumnowe i wiele innych).

Jakie wymagania mają jałowce?

Niewielkie wymagania jałowców to z pewnością ich największa zaleta. Lubią przeciętne, przepuszczalne gleby i słoneczne, raczej suche stanowiska. Kiepsko znoszą jedynie nadmiar wody w glebie lub zalęgającą wodę – powoduje to choroby i zamieranie roślin. Do sadzenia roślin najlepiej wykorzystać lekko kwaśne (pH 5-6) podłoże do iglaków z domieszką piasku.

Wszystkie jałowce lubią cięcie i możemy z nich tworzyć formowane szpalery o dowolnej wysokości.

Nawozimy w drugim roku po posadzeniu. Do zasilania najlepiej używać nawozów do iglaków w formie posypowej lub rozpuszczalnej w wodzie.

Jakie odmiany jałowców wybrać na żywopłoty?

Do tworzenia zielonych ścian wzdłuż ogrodzeń nadają się wąskie, kolumnowe odmiany jałowca pospolitego (Juniperus communis). Najbardziej popularne wśród nich są smukłe odmiany `Hibernica` i `Suecica`, które tworzą regularne, zielone kolumny i po około 10 latach dorastają do 2,5 - 3m wysokości.

Jedną z najbardziej wąskich odmian jest `Arnold`, który ma stalowo szare igły i rośnie nieco wolniej – osiąga około 1,5-2m wysokości.

Godna polecenia na żywopłot jest również odmiana `Meyer`, która jest nieco mniej zwarta. Istnieją też kolumnowe jałowce o złocistych igłach, jak np. `Suecica Nana` lub ` Gold Cone`. Rosną one jednak nieco wolniej niż odmiany o igłach zielonych.

Do tworzenia żywopłotów świetnie nadają się jałowce skalne (Juniperus scopulorum). Najbardziej znane odmiany to wąski, kolumnowy `Blue Arrow` oraz bardziej wrzecionowate `Skyrocket` lub `Moonglow`. Mają one srebrzyste, wałeczkowate (mniej kłujące) igły i dorastają do kilku metrów wysokości.

Warto zwrócić także uwagę na jałowiec chiński (Juniperus chinensis) `Spartan`, który ma efektowną, żywozieloną barwę igieł i wzniesione pionowo pędy. Przyrasta on około 30cm rocznie i osiąga około 3-5m wysokości.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA] Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA]

Żywopłot nie musi składać się z jednego gatunku roślin, które zawsze wyglądają tak samo. Ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie naturalnego szpaleru złożonego z roślin o kolorowych lub...

Jakie rośliny ogrodowe rozmnażamy w sierpniu? Jakie rośliny ogrodowe rozmnażamy w sierpniu?

Sierpień to doskonały czas na rozmnażanie roślin ogrodowych. W tym okresie możemy sadzić, przesadzać i rozmnażać rośliny wieloletnie i dwuletnie. Zobacz, które rośliny można podzielić i wysadzić na...

IGLAKI ZIMĄ – jak je pielęgnować? Jak chronić przed mrozem i śniegiem? IGLAKI ZIMĄ – jak je pielęgnować? Jak chronić przed mrozem i śniegiem?

Iglaki wymagają odpowiedniej pielęgnacji również zimą. Musimy je chronić przed śniegiem i mrozem, nie możemy jednak zapomnieć i o nawodnieniu.

Aktualizacja: 21.08.2012 10:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Pola Pospieszalska, wokalistka: kim jest?

Pola Pospieszalska to polska wokalistka, która robi międzynarodową karierę. Kim ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.