porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Efektowne pnącza, czyli czym obsadzić mur lub ścianę budynku?
Efektowne pnącza, czyli czym obsadzić mur lub ścianę budynku? Kluczem do sukcesu czyli gęstwiny liści pokrywającej wszystko jest właściwy ...
Jak ochronić wnętrze ogrodu przed wzrokiem ciekawskich przechodniów bez dużego nakładu pracy?

Żywopłoty bez kłopotu czyli czym obsadzić granice ogrodu? JAKIE ROŚLINY NA ŻYWOPŁOT?

Największego nakładu pracy wymaga sadzenie i strzyżenie żywopłotu. Można sobie ułatwić zadanie wybierając rośliny wolnostojące lub takie, które pięknie wyglądają zostawione na dziko, czyli bez cięcia.

Zakładając żywopłot możemy wybrać rośliny liściaste, iglaste lub liściaste zimozielone. Liguster, jeden z najpopularniejszych krzewów żywopłotowych wymaga przycinania co 6-8 tygodni, jest naprawdę pracochłonny. Żywopłoty z tuj są takie nudne i sztywne. Klasyczny żywopłot nie powinien przekraczać 2 m wysokości, bo większy trudno jest obcinać, chyba, że wezwiemy fachowców.

Jeśli podoba ci się tradycyjna forma żywopłotu, pomyśl o krzewach, które wystarczy przystrzyc raz do roku. Do nich należą cisy, buki, pięciornik krzewiasty, lilak, berberys Thunberga czy bukszpan.

W przypadku konieczności osłonięcia się od hałasu czy ulicznego kurzu zdecydujmy się na rośliny wysokie. W tym celu odpowiednie będą świerki pospolite, żywotniki zachodnie, cypryśniki, cisy i jałowce- chińskie i pospolite. Najefektowniej wygląda żywopłot o naturalnym charakterze, który ma jeszcze te zaletę, że kwitnie i owocuje. Wymaga jednak więcej miejsca.

Jeżeli dom jest poza miastem, warto rozejrzeć się, co rośnie dziko przy drogach. Głogi, świdośliwy, tarniny, leszczyny, czarny bez, lilaki? Wybierz z pośród nich jeden lub kilka rodzajów krzewów, z pewnością będą dobrze rosły. Mieszane żywopłoty wyglądają pięknie i malowniczo.
Do obsadzenia granic dużego ogrodu nadaję się także: złotlin japoński, tamaryszek pięciopręcikowy, oliwnik wąskolistny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Z jakich roślin i w jaki sposób można założyć żywopłot? Z jakich roślin i w jaki sposób można założyć żywopłot?

Wybór roślin na żywopołot zależy od tego, jakiej wysokości przesłony potrzebujemy. Trzeba zdać sobie sprawę, że żywopłot liściasty wymaga dwukrotnego cięcia w sezonie, a iglasty jednokrotnego. Jeśli...

5 zasad dobrego cięcia drzew i krzewów 5 zasad dobrego cięcia drzew i krzewów

Cięcie roślin pozwala kształtować pokrój i ich wielkość, wpływa też na kondycję i kwitnienie. Nie wszystkie rośliny przycina się tak samo. Jedne do prawidłowego wzrostu wymagają regularnego...

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, żeby zimą wabiły (i karmiły) ptaki? Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, żeby zimą wabiły (i karmiły) ptaki?

Zima to trudny dla ptaków okres. Aby pomóc im go przetrwać warto posadzić w ogrodzie krzewy o jadalnych owocach. Jakie wybrać?

Aktualizacja: 04.06.2012 12:39
Autor: bibika
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Robert Rozmus? [KARIERA, RODZINA]

Robert Rozmus to aktor o wielu twarzach. To on podkładał ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.