porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Najnowsza kolekcja NOTI. Jak się nazywa i czym się charakteryzuje?
Najnowsza kolekcja NOTI. Jak się nazywa i czym się charakteryzuje? Mamy znakomitą informację dla miłośników designu. Nowa kolekcja polskiej marki ...
Jak dobrać lampy do salonu? Odpowiednie oświetlenie w salonie

Jak zaplanować OŚWIETLENIE SALONU? Jak oświetlić salon?

Jak zaplanować OŚWIETLENIE SALONU? Jak oświetlić salon?

Oprócz oświetlenia górnego w salonie warto zaplanować kilka punktów oświetlenia bocznego. Jedną z lamp warto ustawić przy kanapie, tak aby można z niej było korzystać przy czytaniu lektur.

fot.: Marcin Czechowicz
Światło „rzeźbi” przestrzeń, wydobywając walory pomieszczenia. Potrafi zmieniać „na oko” metraż, podkreślać atuty wnętrza i odwracać uwagę od jego słabych stron. Podpowiadamy, jak zaaranżować oświetlenie salonu, aby w sztucznym świetle prezentował się jak najkorzystniej.

Światło do czytania

W salonie najwięcej czasu spędzamy zazwyczaj na sofie, dobrze więc, gdy w jej pobliżu znajduje się lampa. Może być podłogowa, ale przed zakupem warto zwrócić uwagę na klosz, w który jest wyposażona. Jeśli nie osłania całkowicie żarówki, wtedy kluczową sprawą staje się wysokość lampy w salonie – chodzi o to, by światło nie raziło w oczy osoby, która siedzi na kanapie, ani tej, która na niej leży. Bezpieczniej będzie wybrać małą lampkę stojącą i umieścić ją obok sofy – na szafce albo stoliku, lampę podłogową zaś postawić za fotelem lub rozświetlić nią ciemne kąty pomieszczenia.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie salonu, jako miejsca reprezentacyjnego, powinno tez pełnić funkcję dekoracyjną. W salonie dobrze więc wyglądają dekoracyjne formy świetlne: awangardowe obiekty, bliższe rzeźbom niż lampom, oraz listwy świetlne uwypuklające istotne elementy wnętrza.

W dużym salonie lampa wisząca też powinna być spora – nie może gubić się na tle płaszczyzny sufitu, wręcz przeciwnie, ma przyciągać wzrok i stanowić punkt centralny. Innym sposobem oświetlenia salonu o słusznych rozmiarach jest powieszenie kilku mniejszych, identycznych żyrandoli. Ta sztuczka da najlepszy efekt, gdy wybierzemy modele lamp o organicznej, nieregularnej formie, które w grupie wzbudzą skojarzenia z tajemniczym, kosmicznym lub podwodnym pejzażem.

PRZECZYTAJ TKAŻE:

>> Jak zaplanować OŚWIETLENIE KUCHNI i JADALNI?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Oświetlenie salonu – o czym pamiętać? [SPRAWDZONE RADY] Oświetlenie salonu – o czym pamiętać? [SPRAWDZONE RADY]

Światło może sprawić, że wnętrze stanie się przytulniejsze, bardziej przestronne, albo też po zmroku zyska oblicze zupełnie inne niż za dnia. O czym trzeba wiedzieć przed zakupem i rozmieszczeniem...

JAK URZĄDZIĆ SALON? Jak zamienić zagracony salon w wielofunkcyjne pomieszczenie? JAK URZĄDZIĆ SALON? Jak zamienić zagracony salon w wielofunkcyjne pomieszczenie?

Jak urządzić salon? Zagracony salon nie będzie miejscem, w którym możemy efektywnie wypocząć, ani przyjmować gości. Zadbajmy więc, aby pomieszczenie to stało się wielofunkcyjne i miało ciekawą...

Aktualizacja: 07.02.2013 15:08
Autor: JDK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Denis Urubko, himalaista, który został Polakiem?
Kim jest Denis Urubko, himalaista, który został Polakiem?

Jeden z najwybitniejszych himalaistów na świecie został Polakiem. Denis Urubko ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.