porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Materac - kiedy wymienić na nowy? Który wybrać?
Materac - kiedy wymienić na nowy? Który wybrać? Jak sprawdzić, że czas wymienić materac? Oto krótki, praktyczny poradnik. ...
Jak dobrze wybrać materac?

Kupujemy materac - co warto wiedzieć? Praktyczne porady jak wybrać materac

Kupujemy materac - co warto wiedzieć? Praktyczne porady jak wybrać materac
fot.: thinkstockphotos.com
Kto marzy o zdrowym śnie, niech zerknie na nasz poradnik. Podpowiadamy, jak kupić dobry materac - dobrać go pod względem twardości, stopnia podparcia, rodzaju wypełnienia.

1. Dobierz twardość materaca do swoich potrzeb

Spanie na zbyt twardym materacu może powodować drętwienie kończyń, uczucie sztywności w plecach, a na bardzo miękkim – nieprawidłowe ustawienie kręgów kręgosłupa. Stopień twardości należy dopasować do masy ciała (im większa, tym twardsze podłoże) oraz do indywidualnych preferencji.


2. Sprawdź wypełnienie materaca

Trzon materaca może składać się z pianki, lateksu lub sprężyn. Dodatkowe warstwy i udogodnienia (strefy podparcia, otwory wentylacyjne)
podnoszą komfort snu, wpływają na jakość i cenę produktu.

Materac piankowy: wyróżnia się elastycznością i dobrym podparciem (wysokoelastyczny jest twardszy od termoelastycznego).

Materac lateksowy: jest trwały, wytrzymały na odkształcenia, wskazany dla alergików.

Materac sprężynowy kieszeniowy: typu multipocket (sprężyny gęsto upakowane w kieszonki) nie przenosi drgań, odciąża kręgosłup,
zapewnia dobrą wentylację.

Materac sprężynowy bonnelowy: tradycyjny, sztywny, niedrogi. Miękkości dodaje mu warstwa pianki.

Materac piankowy z warstwą żelu: gwarantuje dobre rozłożenie nacisku ciała, przyjemnie chłodzi; z drugiej strony ma np. piankę wysokoelastyczną.

 

3. Szukaj materaca 7-strefowego

Jeśli masz kłopoty z kręgosłupem (albo nie chcesz do nich dopuścić), potrzebujesz materaca, który zapewni równomierne podparcie ciała. Taką gwarancję dają modele 7-strefowe, podzielone na poprzeczne pasy różniące się twardością – relaksacyjną strefę stóp, podparcia łydek, ud, bioder, lędźwi, szyi i wreszcie komfortową strefę głowy. Materace 7-strefowe odnajdziesz wśród piankowych, lateksowych i sprężynowych kieszeniowych.

4. Pomyśl o stelażu

Materaca nie powinno się użytkować na podłodze ani sztywnym, pełnym podeście. Potrzebuje przestrzeni ułatwiającej oddychanie i odprowadzanie wilgoci. Najlepiej połóż go na stelażu z elastycznymi elementami (przejmą część obciążeń z materaca, poprawią komfort użytkowania).


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Materac - kiedy wymienić na nowy? Który wybrać? Materac - kiedy wymienić na nowy? Który wybrać?

Jak sprawdzić, że czas wymienić materac? Oto krótki, praktyczny poradnik. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań. Warto! W nagrodę zyskasz spokojny sen.

Aktualizacja: 21.02.2015 12:25
Autor: Anka
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA,  RODZINA]
Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Wieleba przez 4 lata był panem Lotto i dał ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.