porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
GRILL. Jak i czym dobrze rozpalić grill?
GRILL. Jak i czym dobrze rozpalić grill? Rozpalając grill na węgiel drzewny (roślinny) lub brykiet (z trocin) ...
Akcja impregnacja

ZABEZPIECZENIE DREWNA. Jak i czym zabezpieczać drewno?

ZABEZPIECZENIE DREWNA. Jak i czym zabezpieczać drewno?
fot.: ALTAX
Drewno na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony dość szybko ulega zniszczeniu. Pamiętaj, że wszystkie elementy, od podbitki dachowej po taras i okna, a także drewniane elementy architektury ogrodowej, muszą być zabezpieczone przed biokorozją oraz szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Na rynku nie brakuje preparatów, które łączą w sobie wszystkie funkcje ochronne. Większość środków, takich jak lakiery, farby i oleje zabezpieczają drewno jedynie przed szarzeniem od słońca i wchłanianiem wilgoci. Dlatego w większości przypadków wymagane będzie zabezpieczenie 2-etapowe. Na pierwszym miejscu deska musi być zagruntowana, aby zapobiec przedwczesnemu rozkładowi drewna. Dopiero potem można ją dekorować – w zależności od powierzchni i pożądanego efektu – lakierem, lakierobejcą, olejem lub farbą.

Impregnacja

Aby dobrze zabezpieczyć drewno należy stosować impregnaty techniczne. Zwróć uwagę na zakres oferowanej przez producenta ochrony – nie wszystkie bowiem preparaty zabezpieczają drewno jednocześnie przed pleśniami, grzybami i owadami, a tylko taki zakres da kompleksową i trwałą ochronę. Spotkać można preparaty na bazie wody lub benzyny. Obydwa rodzaje tak samo skutecznie sprawdzą się na drewnianych elementach na zewnątrz. Aby jednak impregnacja była skuteczna, należy wprowadzić odpowiednią ilość preparatu na 1m2 – stosuj się zawsze w tym przypadku do zaleceń producenta.

Dekoracja

Jeśli już zabezpieczyłeś deski impregnatem technicznym, możesz przystąpić do ich dekoracji lakierem, lakierobejcą, lazurą, emalią lub olejem. Wybór właściwego produktu jest kluczowy, jeśli chcesz utrzymać zdrowy wygląd drewna przez wiele lat. – Produktów ochronno-dekoracyjnych do stosowania na zewnątrz jest bardzo wiele, ale ważne aby dobrać odpowiedni rodzaj produktu do powierzchni, jaką chcesz pomalować. W przypadku dużych elementów bardzo istotna będzie na przykład elastyczność preparatu a w przypadku powierzchni poziomych odporność na ścieranie i łatwość odnawiania powłoki. Zalecamy ostrożność w stosowaniu na zewnątrz lakierów i lakierobejc bezbarwnych. W wersjach kolorystycznych to pigmenty zapewniają ochronę drewna przed szkodliwym działaniem promieni UV. Opcja ta w wersji bezbarwnej nie jest zapewniana przez wszystkich producentów, dlatego upewnij się, jaki zakres ochrony zadeklarowany jest na opakowaniu.

Preparaty do zabezpieczania i dekoracji drewna

  • Impregnat - najlepiej sprawdzi się na elementach typu: płoty, sztachety, pergole, budki narzędziowe, budy dla psów. Doskonale nadaje się do zabezpieczania drewna nowego oraz odnawiania starego. Żelowa konsystencja sprawia ze preparat łatwo rozprowadza się po powierzchni, nie kapie i nie pryska.
  • Olej - najlepiej sprawdzi się w przypadku oszlifowanego twardego drewna krajowego: dębu, jesionu, akacji i gatunków egzotycznych. Do stosowania na meblach ogrodowych, tarasach, a także płotach, balustradach, pomostach. Głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią. Łatwy w nakładaniu i odnawianiu - ubytki wystarczy uzupełnić preparatem za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.
  • Lakier - idealnie zabezpiecza wszystkie gatunki drewna. Tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Można stosować go na zewnątrz (taras, podbitka dachowa, elewacja, balustrady, okna, drzwi), jednak ponieważ nie wnika w głąb drewna, jest bardziej podatny na pęknięcia i łuszczenie się. W efekcie lakierowana powierzchnia zużywa się szybciej, a jej odnowienie wymaga dokładnego wyszlifowania drewna przed położeniem nowej powłoki.
  • Lakierobejca - tworzy na drewnie powłokę, która zabezpiecza materiał przed zadrapaniami. Przeznaczona jest do elementów nienarażonych na intensywne ścieranie: elewacji, balustrad, drzwi, okien oraz mebli ogrodowych. Na duże powierzchnie typu elewacja, podbitka dachowa najlepsza będzie lakierobejca wzbogacona w wosk pszczeli, który nadaje jej elastyczności i zapobiega pękaniu oraz łuszczeniu powierzchni.
  • Farba kryjąca (emalia) - bardzo trwała i odporna na zarysowania, dlatego z powodzeniem może być stosowana na zewnątrz na elementach typu okna, parapety, drzwi, balustrady, meble, itp. W chwili obecnej są już dostępne emalie szybkoschnące i pozbawione drażniącego zapachu.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co zrobić, aby drewniany taras i altana w ogrodzie się nie niszczyły? Mamy na to sposób! Co zrobić, aby drewniany taras i altana w ogrodzie się nie niszczyły? Mamy na to sposób!

Jak dbać o drewno w ogrodzie, aby było odporne na zewnętrzne czynniki atmosferyczne? Mamy na to sposób. Mówimy, jak zaimpregnować i chronić drewniane sprzęty przed działaniem słońca i deszczu.

Lakier, lakierobejca, bejca? Co wybrać do zabezpieczenia mebli ogrodowych? Lakier, lakierobejca, bejca? Co wybrać do zabezpieczenia mebli ogrodowych?

Meble ogrodowe z drewna są w ciągu całego roku narażone na działanie różnorodnych warunków atmosferycznych. Słońce, deszcz czy wiatr powodują, że meble z drewna niszczeją i zaczynają wyglądać...

Jak ZABEZPIECZYĆ DREWNO na zewnątrz domu: meble ogrodowe, taras, elewację?

Drewniany taras, płot, altana czy meble ogrodowe pięknie wyglądają pod warunkiem, że są odpowiednio zabezpieczone. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie zaimpregnować drewno, by co roku nie malować...

Aktualizacja: 01.05.2012 21:16
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Zuzanna Borucka? Oto, co trzeba wiedzieć o popularnej ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.