porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak ułożyć nawierzchnię z kostki brukowej na podłożu piaszczystym? Nawierzchnię z kostki brukowej na podłożu piaszczystym układa się łatwo ...
Upiększanie klinkierowej elewacji - jak ozdobić elewacje?

Jak ozdobić klinkierową elewację?

Okładzina z płytek klinkierowych chroni elewację w miejscach narażonych na zniszczenie. Może też być ciekawym detalem zdobiącym elewację - pokazyjemy pomysły na jej zastosowanie.

Cokół z klinkieru

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest cokół z klinkieru. Charakteryzuje się on niską nasiąkliwością, więc stanowi dobrą ochronę przed wilgocią i brudem. Aby dobrze spełnił swoją funkcję, powinien mieć co najmniej 30 cm wysokości, ale można go też poprowadzić wyżej, na przykład 1 m nad ziemią. Tak wysoki cokół wpływa na proporcje domu i dodaje mu solidnego wyglądu. Klinkier trzeba jednak dopasować do parapetu, dachówki, a nawet komina.

Podziały elewacji

Klinkierem można też wykończyć większe fragmenty elewacji. Sposób ułożenia płytek może podkreślać podziały, na przykład pas płytek ułożonych pionowo może oddzielać parter od cokołu. 

Obramienie okna - klinkierowa opaska

Za pomocą klinkierowej opaski wokół otworu na elewacji można zaznaczyć i powiększyć okno. Nietypową ozdobą piętrowego domu może też być pionowy pas wyznaczający linię okien na obu kondygnacjach. Płytki klinkierowe na elewacji mogą nawiązywać do tych zastosowanych na kominie i kolumnach.

Klinkier na wejściu

Wejście da się podkreślić szeroką ramą z płytek klinkierowych wokół drzwi. Ma to znaczenie praktyczne (chroni elewację w miejscu szczególnie podatnym na zabrudzenia) i estetyczne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 10.01.2012 08:47
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?

Lada dzień będzie można obejrzeć trzeci już sezon znakomitego amerykańskiego ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.