porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak ułożyć nawierzchnię z kostki brukowej na podłożu piaszczystym? Nawierzchnię z kostki brukowej na podłożu piaszczystym układa się łatwo ...
Upiększanie klinkierowej elewacji - jak ozdobić elewacje?

Jak ozdobić klinkierową elewację?

Okładzina z płytek klinkierowych chroni elewację w miejscach narażonych na zniszczenie. Może też być ciekawym detalem zdobiącym elewację - pokazyjemy pomysły na jej zastosowanie.

Cokół z klinkieru

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest cokół z klinkieru. Charakteryzuje się on niską nasiąkliwością, więc stanowi dobrą ochronę przed wilgocią i brudem. Aby dobrze spełnił swoją funkcję, powinien mieć co najmniej 30 cm wysokości, ale można go też poprowadzić wyżej, na przykład 1 m nad ziemią. Tak wysoki cokół wpływa na proporcje domu i dodaje mu solidnego wyglądu. Klinkier trzeba jednak dopasować do parapetu, dachówki, a nawet komina.

Podziały elewacji

Klinkierem można też wykończyć większe fragmenty elewacji. Sposób ułożenia płytek może podkreślać podziały, na przykład pas płytek ułożonych pionowo może oddzielać parter od cokołu. 

Obramienie okna - klinkierowa opaska

Za pomocą klinkierowej opaski wokół otworu na elewacji można zaznaczyć i powiększyć okno. Nietypową ozdobą piętrowego domu może też być pionowy pas wyznaczający linię okien na obu kondygnacjach. Płytki klinkierowe na elewacji mogą nawiązywać do tych zastosowanych na kominie i kolumnach.

Klinkier na wejściu

Wejście da się podkreślić szeroką ramą z płytek klinkierowych wokół drzwi. Ma to znaczenie praktyczne (chroni elewację w miejscu szczególnie podatnym na zabrudzenia) i estetyczne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Cegła klinkierowa w ogrodzie. Czy warto robić nawierzchnię w ogrodzie z cegieł klinkierowych?

Niewątpliwą zaletą cegieł klinkierowych jest to, że mają solidny wygląd i piękne intensywne kolory. Nawierzchnię w ogrodzie najlepiej wykończyć cegłami brukowymi, choć na miejsca, po których nie będą...

Aktualizacja: 10.01.2012 08:47
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Gabriela Frycz - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Gabriela Frycz - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Gabriela Frycz to pierwsza córka aktora, Jana Frycza. Dziewczyna poszła ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.