porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przygotować basen ogrodowy do sezonu? Baseny ogrodowe przed każdym sezonem letnim należy dokładnie wyczyścić, a ...

Jak zaaranżować OGRÓD w zgodzie z FENG SHUI?

Jak zaaranżować OGRÓD w zgodzie z FENG SHUI?

Zgodnie z zasadami feng shui działka powinna mieć kształt zbliżony do kwadratu. Ważne też są łagodne formy - podjazd i ścieżki powinny biec po łuku, bo to zapewnia harmonijny przepływ energii chi obecnej we wszystkim, co żyje. 

fot.: Andrzej Szandomirski
Czas spędzany w ogrodzie powinien przynosić ukojenie, relaks i odpoczynek. Aby ta przestrzeń stała się wymarzonym zakątkiem domowników, warto przy jej urządzaniu zainspirować się starożytną sztuką projektowania przestrzeni - feng shui. Podpowiadamy, jak zaaranżować ogród w zgodzie z zasadami feng shui.

Wiatr ze Wschodu - jak harmonijnie zagospodarować otoczenie domu w zgodzie z zasadami feng shui?

W wielu kulturach ogród jest symbolem idealnego świata, u podstaw którego leży harmonia. Kształtowanie przestrzeni według feng shui polega na odsłanianiu tej harmonii. Przestrzeganie podstawowych prawideł feng shui ułatwia wprowadzenie wokół siebie ładu przestrzennego. Warto się więc zapoznać z zasadami wyboru i aranżacji działki w zgodzie z mądrością Wschodu.

Jak zaplanować otoczenie domu w zgodzie z feng shui?

Regularny kształt. Działka powinna mieć kształt zbliżony do kwadratu. Należy unikać działek o nieregularnym kształcie, zwłaszcza trójkątnych, bo pomyślna energia chi – obecna we wszystkim, co żyje, w doskonałych rzeczach, które tworzymy, w pięknych krajobrazach – nie przepływa tam prawidłowo.

Łagodne formy. Dobrze, gdy działka leży na stoku południowym. Idealne jest wzniesienie w kształcie podkowy. Teren powinien być ukształtowany faliście, bo łagodne formy są bardzo przyjazne. Korzystne jest, gdy równina przechodzi w teren pagórkowaty.

Dom w centrum. Najlepiej, jeśli dom znajdzie się mniej więcej pośrodku, nieco bliżej frontowej granicy działki, a wejście do budynku będzie od strony południowej.

Woda przed domem. Otwarta przestrzeń przed budynkiem gromadzi pozytywną energię chi. Nie należy zasłaniać jej wysokimi drzewami. Warto w przedogródku umieścić niewielką fontannę symbolizującą zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i stały dopływ świeżych sił witalnych do domu.

Łagodna linia ścieżki. Podjazd powinien biec po łuku i być dobrze oświetlony. Światło nie tylko chroni, ale też potęguje przepływ dobroczynnej chi.

Chronione wejście. Drzwi wejściowe powinny być chronione przez „strażników” wzmagających chi – funkcję tę pełnią rzeźby przedstawiające lwy lub żaby. W naszych warunkach mogą to być wazy z kwiatami, donice z różami piennymi lub krzewami iglastymi, posągi, a także latarnie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2015 12:17
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest święty Stanisław Papczyński?

Spowiednik króla Jana III Sobieskiego, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, błogosławiony ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.