porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przygotować basen ogrodowy do sezonu? Baseny ogrodowe przed każdym sezonem letnim należy dokładnie wyczyścić, a ...

Jak zaaranżować OGRÓD w zgodzie z FENG SHUI?

Jak zaaranżować OGRÓD w zgodzie z FENG SHUI?

Zgodnie z zasadami feng shui działka powinna mieć kształt zbliżony do kwadratu. Ważne też są łagodne formy - podjazd i ścieżki powinny biec po łuku, bo to zapewnia harmonijny przepływ energii chi obecnej we wszystkim, co żyje. 

fot.: Andrzej Szandomirski
Czas spędzany w ogrodzie powinien przynosić ukojenie, relaks i odpoczynek. Aby ta przestrzeń stała się wymarzonym zakątkiem domowników, warto przy jej urządzaniu zainspirować się starożytną sztuką projektowania przestrzeni - feng shui. Podpowiadamy, jak zaaranżować ogród w zgodzie z zasadami feng shui.

Wiatr ze Wschodu - jak harmonijnie zagospodarować otoczenie domu w zgodzie z zasadami feng shui?

W wielu kulturach ogród jest symbolem idealnego świata, u podstaw którego leży harmonia. Kształtowanie przestrzeni według feng shui polega na odsłanianiu tej harmonii. Przestrzeganie podstawowych prawideł feng shui ułatwia wprowadzenie wokół siebie ładu przestrzennego. Warto się więc zapoznać z zasadami wyboru i aranżacji działki w zgodzie z mądrością Wschodu.

Jak zaplanować otoczenie domu w zgodzie z feng shui?

Regularny kształt. Działka powinna mieć kształt zbliżony do kwadratu. Należy unikać działek o nieregularnym kształcie, zwłaszcza trójkątnych, bo pomyślna energia chi – obecna we wszystkim, co żyje, w doskonałych rzeczach, które tworzymy, w pięknych krajobrazach – nie przepływa tam prawidłowo.

Łagodne formy. Dobrze, gdy działka leży na stoku południowym. Idealne jest wzniesienie w kształcie podkowy. Teren powinien być ukształtowany faliście, bo łagodne formy są bardzo przyjazne. Korzystne jest, gdy równina przechodzi w teren pagórkowaty.

Dom w centrum. Najlepiej, jeśli dom znajdzie się mniej więcej pośrodku, nieco bliżej frontowej granicy działki, a wejście do budynku będzie od strony południowej.

Woda przed domem. Otwarta przestrzeń przed budynkiem gromadzi pozytywną energię chi. Nie należy zasłaniać jej wysokimi drzewami. Warto w przedogródku umieścić niewielką fontannę symbolizującą zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i stały dopływ świeżych sił witalnych do domu.

Łagodna linia ścieżki. Podjazd powinien biec po łuku i być dobrze oświetlony. Światło nie tylko chroni, ale też potęguje przepływ dobroczynnej chi.

Chronione wejście. Drzwi wejściowe powinny być chronione przez „strażników” wzmagających chi – funkcję tę pełnią rzeźby przedstawiające lwy lub żaby. W naszych warunkach mogą to być wazy z kwiatami, donice z różami piennymi lub krzewami iglastymi, posągi, a także latarnie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2015 12:17
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Pietras, mąż Kozidrak. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Kozidrak od 36 lat jest związana z Andrzejem Pietrasem ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.