porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak układać drenaż opaskowy? Gdy woda zbiera się wokół podziemnych ścian domu, hydroizolacja może ...

Jak zabezpieczyć drewniany plac zabaw

Drewniany plac zabaw dla dzieci musi być przede wszystkim bezpieczny. Plac zabaw z drewna należy odpowiednio zabezpieczyć, aby drewno na długo zachowało trwałość i nieskazitelna gładkość.

Drewno jest bezpiecznym materiałem dla dzieci. Wykorzystuje się je do budowy drewnianych placów zabaw, w tym domków czy piaskownic. Plac zabaw z drewna jest stosunkowo tani i łatwy do samodzielnego wykonania. Można go ciekawie zaaranżować we własnym ogrodzie. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo najmłodszych. Aby plac zabaw z drewna był bezpieczny, krawędzie poszczególnych elementów, a także cała powierzchnia drewna powinny być idealnie gładkie. Nie tylko zapobiegnie to powstawaniu niebezpiecznych drzazg, ale sprawi, że łatwo będzie zachować je w czystości.

Drewniany plac zabaw bezpieczny dla najmłodszych
Rynkowa oferta drewnianych placów zabaw jest bardzo szeroka. Dzięki dostępności różnego rodzaju drewna plac zabaw dla dzieci możemy wykonać sami. W każdym przypadku naturalny surowiec należy prawidłowo zabezpieczyć. Przede wszystkim konieczne jest szczegółowe sprawdzenie gotowego placu zabaw. W trakcie transportu czy też składania z dostarczonych części powierzchnia drewna może ulec zadarciu, które powoduje powstawanie drzazg. Równie uważnie trzeba przejrzeć drewniane deski i listwy w sytuacji, kiedy na własną rękę podejmujemy się jej wykonania. W przypadku stwierdzenia nierówności, konieczne jest przeszlifowanie ich papierem ściernym o niskiej granulacji, aby usunąć większe nierówności. Następnie należy oczyścić całość papierem o wysokiej granulacji. Pozwoli to zmatowić powierzchnię, usunąć tłuste, nie zawsze dobrze widoczne zabrudzenia, które mogły powstać w procesie produkcyjnym bądź w trakcie wykonywania piaskownicy, co przyczyni się do stworzenia lepszej przyczepności do podłoża środka powierzchniowego. Przed jego aplikacją warto także odpylić całość za pomocą sprężonego powietrza lub chociaż suchej szmatki, a następnie przetrzeć drewno np. benzyną ekstrakcyjną. Po całkowitym wyschnięciu można zabrać się do lakierowania placu zabaw.

Plac zabaw z drewna – lakierowanie
Lakierowanie drewna przeznaczonego dla dzieci należy wykonać ze szczególną starannością. Jeżeli nie było ono wcześniej pokrywane żadnym środkiem zabezpieczającym, warto je przede wszystkim zaimpregnować. Można zastosować bezbarwny wodny impregnat, który skutecznie ochroni strukturę naturalnego surowca przed insektami i innymi mikroorganizmami. Środek niszczy także zarodniki bądź larwy owadów, które mogły się w nim znaleźć jeżeli drewno pozostawione było bez osłony zanim zostało przeznaczone do wykorzystania bądź przekazane do sprzedaży jako gotowy produkt. Plac zabaw z drewna powinno się ostatecznie zabezpieczyć dobrej jakości środkiem. Na rynku dostępne są lakiery, które jednocześnie barwią i chronią drewno. Nadają się zarówno do prac renowacyjnych, jak i do aplikacji na świeże drewno. Zabezpieczają naturalny surowiec przed intensywnym działaniem promieni UV, a także wody. Plac zabaw z drewna zabezpieczony lakierem jest również bardzo łatwa do czyszczenia, nie przywiera do niego brud, a wszelkiego typu zabrudzenia można sprawnie i łatwo usunąć szmatką. Już 2-3 warstwy preparatu pozwalają na osiągnięcie zadowalających właściwości ochronnych. Po całkowitym wyschnięciu gładka faktura powłoki lakierowej gwarantuje bezpieczeństwo najmłodszych, a silnie związana wierzchnia warstwa drewnianego podłoża jest odporna na uderzenia czy tarcie piaskiem. Dzięki temu nie powstają najbardziej niebezpieczne dla najmłodszych drzazgi, a szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy nie mają możliwości rozwoju.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 21.12.2013 13:15
Autor: Ania Kania
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Otar Saralidze: kim jest aktor? [KARIERA, RODZINA]
Otar Saralidze: kim jest aktor? [KARIERA, RODZINA]

Otar Saralidze to śpiewający i tańczący 25-letni aktor, pochodzący z ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.