porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie wrzucać puste kartony po napojach? Jeżeli chcemy żyć w duchu eko i selekcjonować śmieci, natrafiamy ...
Podjazd do garażu wymaga solidnej podbudowy. Podpowiadamy, jak ją wykonać

Jak zbudować podjazd do garażu?

Jak zbudować podjazd do garażu?

Dobrze dobrana kostka brukowa oraz właściwa budowa kolejnych warstw, to gwarancja wieloletniej trwałości podjazdu do garażu.

fot.: MURATOR
Podjazd do garażu najczęściej wykonuje się z kostki brukowej lub granitowej. Można go ułożyć samemu, ponieważ małe elementy nietrudno jest udźwignąć. Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas budowy. Sprawdź, jak należy wykonać podjazd, aby był trwały i funkcjonalny.

Budowa podjazdu: prace przygotowawcze

Prace nad budową podjazdu należy rozpocząć od wytyczenia terenu i wykonania wykopu głębokości około 50 cm. Z dna wykopu trzeba usunąć korzenie, które mogłyby w przyszłości wypuszczać pędy i uszkodzić tym samym podjazd. Następnie dno wykopu należy ubić i wyrównać, nadając mu spadek minimum 3-4% w kierunku przeciwnym do garażu czy innych zabudowań (znajdujących się na równi z poziomem terenu) lub miejsca postoju auta.

Kolejne warstwy podjazdu 

Podbudowa podjazdu może być ona wykonana z kruszywa o frakcji 20-30 mm –np. tłucznia, żwiru, grysu, żużla wielkopiecowego lub klińca. Grubość podbudowy, zależnie od przewidywanych obciążeń i spoistości gruntu, powinna wynosić 20-45 cm (im gleba jest bardziej zwięzła lub większe będą obciążenia podjazdu, tym podbudowa powinna być grubsza). Aby poprawić właściwości drenujące podbudowy, materiał o większej frakcji należy umieścić przy dnie wykopu, natomiast mniejsze frakcje – na wierzchu. Kolejnym etapem jest ułożenie krawężników. Krawężniki osadza się na warstwie chudego betonu wzdłuż podjazdu. Ich zadaniem jest zabezpieczenie nawierzchni i poszczególnych warstw podjazdu przed rozsuwaniem się na boki. 

Układanie kostki brukowej 

Na dobrze ubitej podbudowie układa się podsypkę wyrównującą grubości 3-5 cm z płukanego piasku o frakcji 2 mm lub piasku stabilizowanego cementem (w proporcji 10:1). Można także zastosować pospółkę (mieszankę piasku i żwiru). Dopiero na tak przygotowanych warstwach układa się kostki, które na koniec zasypuje się piaskiem i przemiata go tak długo, aż wypełni wszystkie szczeliny między kostkami. Jeśli zależy na jak najmniejszych kosztach wykonania podjazdu, kostki brukowe nie muszą być ułożone na powierzchni całego wjazdu. Wystarczy, jeśli w ten sposób wykończymy pasy pod kołami auta.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zbudować TARAS na ZIEMI? Z czego nawierzchnia tarasu ziemnego? Jak zbudować TARAS na ZIEMI? Z czego nawierzchnia tarasu ziemnego?

Konstrukcja tarasu ziemnego powinna być wybudowana na solidnej podbudowie i zabezpieczona krawężnikami, a kostka brukowa może służyć jako jego wykończenie. Zobacz, jak zbudować taki taras ogrodowy i...

Czy NAWIERZCHNIA z BETONU to dobry pomysł? Czy NAWIERZCHNIA z BETONU to dobry pomysł?

Nawierzchnia betonowa charakteryzuje się wyjątkową trwałością. Trudno się brudzi i nie jest śliska, gdy spadnie deszcz. Poza tym może wyglądać naprawdę zjawiskowo.

Jak usuwać plamy z kostki brukowej?

Wykwity i plamy pojawiające się na nawierzchniach betonowych, szczególnie tych z kostki, psują ich wygląd. Mówimy, jak pozbyć się nieestetycznych plam i przywrócić kostce dawny urok.

Aktualizacja: 21.03.2016 15:01
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Szydło szefowa sztabu komitetu wyborczego Andrzeja Dudy, posłanka na ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.