porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Oczko wodne - jak o nie dbać?
Oczko wodne - jak o nie dbać? Woda w ogrodzie wzbogaca jego architekturę, nawilża powietrze, a jej ...
Budujemy taras ziemny. Przygotowania do budowy i realizacja projektu. Sprawdź, co jest ważne

Jak zbudować taras na gruncie? Budowa tarasu krok po kroku

Taras na gruncie to najtańszy i najszybszy sposób na zaprojektowanie wygodnej przestrzeni do relaksu przy domu. Najpierw przygotujmy dobry projekt tarasu. A co dalej? Sprawdź, jak budować taras ziemny krok po kroku. Przedstawiamy szczegółową instrukcję budowy tarasu.

Budowa tarasu ziemnego polega na ułożeniu elementów wykończeniowych na gruntowej podbudowie mocno utwardzonej przez ubijanie warstwami. Mogą być nimi płyty kamienne lub betonowe, drobne elementy typu kostka betonowa, kamienna lub klinkier, a nawet drewniane podkłady lub drewniany bruk.

Co trzeba zrobić, zanim zaczniemy budować taras? Projekt tarasu

Przed przystąpieniem do budowy tarasu należy sporządzić jego dokładny projekt. Najlepiej narysować go w skali np. 1:100 lub nawet 1:50. Korzystając z planu, można szczegółowo rozrysować układ elementów nawierzchni, zastanowić się, w jaki sposób ukształtujemy niezbędne na tarasie spadki (1,5-2% od budynku) oraz przemyśleć, jak ułożymy istotne dla trwałości tarasu ziemnego elementy brzegowe. Plan budowy tarasu jest szczególnie ważny, jeśli nawierzchnia ma być z dużych płyt lub na posadzce tarasu chcemy ułożyć wzór. Projekt ułatwi nam też kupno potrzebnej ilości materiału.

Wytyczanie tarasu krok po kroku

Mając w ręku plany, przystępujemy do wytyczenia tarasu. Następnie zdejmujemy z powierzchni gruntu przeznaczonego na taras 30-40-centymetrową warstwę urodzajnej ziemi. Na samo dno wykopu wysypujemy warstwę piasku, w której kształtujemy spadek. Przykrywamy ją geowłókniną, wywiniętą na ścianę budynku, która zapobiega zamulaniu warstw.

Podbudowę pod taras robimy ze żwiru lub gruboziarnistego piasku. Ubijamy ją starannie warstwa po warstwie, najlepiej korzystając z narzędzi mechanicznych.

Ostatnią, 5-centymetrową warstwę gruboziarnistego piasku ubijamy, stabilizując ją dodatkowo cementem. Duże elementy nawierzchni układamy, zaczynając od środka tarasu. Przy nawierzchni z mniejszych elementów najpierw kształtujemy brzegi tarasu, stabilizując je cementem, aby zapobiec rozsuwaniu się kostek, a następnie układamy resztę nawierzchni. 

Elementy nawierzchni układamy, zostawiając między nimi 5-15-milimetrowe szczeliny. Zasypujemy je następnie drobnoziarnistym piaskiem. Budowa takiego tarasu nie wymaga betonowania i prac mokrych, jest to rozwiązanie ekologiczne, gdyż woda opadowa częściowo wnika w taras.

Gotowym tarasem możemy cieszyć się już po kilku dniach pracy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Posadzka z płyt betonowych w ogrodzie – dlaczego warto ją stosować? Posadzka z płyt betonowych w ogrodzie – dlaczego warto ją stosować?

Betonowe płyty wbrew pozorom i panującym stereotypom są ostatnio często wybieranym materiałem do wykończenia posadzek na tarasach. Dlaczego warto zastanowić się nad ich zakupem?

Aktualizacja: 07.05.2013 10:45
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Waluś, bojownik czy pospolity morderca?

Nacjonaliści i neofaszyści mają powody, żeby podziwiać nacjonalistę i neofaszystę ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.