porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak odstraszyć dziki wchodzące do ogrodu?
Jak odstraszyć dziki wchodzące do ogrodu? Zwierzęta te zazwyczaj nie są agresywne, ale potrafią poczynić wiele ...

Meble ogrodowe – jak je przygotować do nowego sezonu

Meble ogrodowe – jak je przygotować do nowego sezonu

Meble ogrodowe to prawdziwa ozdoba tarasu lub balkonu.

fot.: thinkstockphotos.com
Jeżeli meble ogrodowe zostały umyte jesienią, a przez zimę były przechowywane w pomieszczeniu, wystarczy je tylko przetrzeć lwilgotną szmatką. Większe zabrudzenia zmywamy wodą z mydłem lub płynem do naczyń albo przy użyciu myjki wysokociśnieniowej (z wyjątkiem mebli z rattanu i wikliny).

Meble ogrodowe z drewna

Meble ogrodowe z gatunków egzotycznych są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i nie muszą być impregnowane. Surowe drewno co prawda z czasem szarzeje, jednak nie wpływa to na jego trwałość. Można je pokryć powłoką oleju do drewna, która zapobiegnie temu procesowi (drewno, które już zmieniło barwę, trzeba wcześniej przeszlifować). Olejowanie przeprowadzamy raz-dwa razy w sezonie. Preparat nanosimy miękkim pędzlem lub szmatką wzdłuż słojów, a następnie ustawiamy meble w cieniu, by powoli wyschły. Podobnie postępujemy z meblami z surowego świerka lub sosny. Meble lakierowane wystarczy umyć. Jeśli na powłoce widać odpryski, uszkodzone miejsca trzeba przeszlifować i polakierować.

Meble ogrodowe z wikliny i rattanu

Meble z wikliny i meble z rattanu łatwo nasiąkają wodą i szybko przesychają, co może prowadzić do ich pękania. Dlatego nie moczymy ich, ale czyścimy lekko wilgotną szmatką, najlepiej nasączoną wodą z cytryną lub octem (cztery łyżki na 1 l wody) – zapobiegnie to ich matowieniu. Jeżeli używamy mydła albo detergentu, to w bardzo małym stężeniu, bo zbyt mocny roztwór wysusza rattan i wiklinę. Mokrych mebli (także po deszczu) nie należy suszyć na słońcu, bo mogą popękać. Lepiej ustawmy je w przewiewnym miejscu w cieniu, ponieważ mogły powoli obeschnąć.

Meble ogrodowe z metalu

Meble z aluminium są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, więc wystarczy je umyć. Meble żeliwne zabezpieczone farbą antykorozyjną również są trwałe. Jeśli jednak zobaczymy na nich ślady rdzy, powinniśmy je oczyścić drucianą szczotką i pomalować farbą antykorozyjną.

Meble ogrodowe ze sztucznego tworzywa

Nie trzeba ich niczym zabezpieczać – wystarczy je umyć. Na ich powierzchnię możemy nanieść preparat do pielęgnacji mebli z tworzyw sztucznych, który odświeży kolor i ochroni je przed szybkim zabrudzeniem. Te zalecenia dotyczą także mebli z syntetycznego rattanu.

Jak czyścić poduszki

Niektóre poduszki i tkaninowe siedziska mebli ogrodowych są zabezpieczone fabrycznie przed wilgocią, dlatego nie należy ich prać, żeby nie zetrzeć impregnatu. Tkaninę czyści się gąbką nasączoną wodą z mydłem, a następnie spłukuje strumieniem wody. W sprzedaży są też preparaty przeznaczone do prania tkanin ogrodowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Meble ogrodowe z drewna – jak o nie zadbać? [SPRAWDZONE RADY] Meble ogrodowe z drewna – jak o nie zadbać? [SPRAWDZONE RADY]

Jeśli drewniane meble ogrodowe nie zostały fabrycznie zaimpregnowane, należy to zrobić samodzielnie. Teraz najczęściej drewno pokrywa się lazurą lub olejem. Nie czekaj, zabierz się za to od razu....

Za ile kupimy meble tarasowe? Za ile kupimy meble tarasowe?

Aby taras stał się ulubionym miejscem wypoczynku i relaksu oraz towarzyskich spotkań i rodzinnych obiadów, nie może zabraknąć na nim mebli tarasowych. Jakie kupić i za ile?

Jak umeblować taras? Jakie meble na taras wybrać? Jak umeblować taras? Jakie meble na taras wybrać?

Tarasy meblujemy jak salony: ustawiamy sprzęty o typowo pokojowych kształtach (rozłożyste kanapy, szezlongi wymarzone dla sybarytów), ale wykonane z materiałów odpornych na słońce i deszcz. Jak...

Aktualizacja: 16.05.2015 15:03
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Arthur Cave, syn Nicka Cave'a nie żyje: co o nim wiemy?
Arthur Cave, syn Nicka Cave'a nie żyje: co o nim wiemy?

Nie żyje syn Nicka Cave'a, 15-letni Artur. Chłopak spadł ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.