porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Przyłączenie do sieci gazowej. Jak uzyskać warunki przyłączenia gazu? Jeśli budujesz dom jednorodzinny i w pobliżu jest sieć gazowa, ...
Drewno to doskonały materiał - naturalny i efektowny. Jednak wymaga konserwacji, szczegolnie jeśli użytkowane jest na zewnątrz

Meble ogrodowe, ogrodzenia i altany z drewna. Jak skutecznie zaimpregnować drewniane elementy w ogrodzie?

Meble ogrodowe, ogrodzenia i altany z drewna. Jak skutecznie zaimpregnować drewniane elementy w ogrodzie?
Drewniane meble ogrodowe są eleganckie, wymagają jednak systematycznej konserwacji fot.: Andrzej Szandomirski
Meble ogrodowe, ogrodzenia, altany i inne elementy wykonane z drewna doskonale wkomponowują się w ogród, ale żeby długo zachowały dobry wygląd wymagają niestety systematycznej konserwacji. Podpowiadamy, jak i czym skutecznie zabezpieczyć drewno?

Impregnaty, lakierobejce i lazury do drewna

Do zabezpieczania drewnianych elementów w ogrodzie, jak meble, ogrodzenia, altany, donice, pergole, itp. najczęściej stosuje się bezbarwne bądź kolorowe impregnaty, lakierobejce bądź lazury. Na rynku są też specjalne oleje do drewna. Zaletą tych preparatów jest to, że pozwalają na zachowanie naturalnej struktury drewna. Na rynku są dostępne dwa rodzaje impregnatów ochronno-dekoracyjnych – rozpuszczalnikowe (trwalsze) i wodne.

Jeśli zależy nam na skutecznym zabezpieczeniu drewnianych elementów, warto sprawdzić, czy wybrany preparat ma w swoim składzie biocydy chroniące drewno przed pleśniami, grzybami i owadami. Jeśli nie ma, to nie powinien być on stosowany na zewnątrz bez uprzedniego pokrycia zabezpieczanej powierzchni gruntującym impregnatem do drewna, najlepiej bezbarwnym, który głęboko penetruje drewno.

Najwydajniejsze są lakierobejce, ale zabezpieczają drewno jedynie na zewnątrz. Tak więc dla lepszego efektu warto wcześniej użyć preparatu (impregnatu) wnikającego w głąb drewna. Gdy zdecydujemy się na zastosowanie impregnatów, to należy najpierw raz pomalować powierzchnię drewna impregnatem bezbarwnym, a dopiero później dwukrotnie kolorowym. Bezbarwny impregnat nie może pozostać jako warstwa wykańczająca. Najdroższym środkiem są lazury, stosowane przede wszystkim do malowania dekoracyjnego. Lazura to połączenie impregnatu i lakierobejcy – wchodzi głęboko w drewno i zabezpiecza je od zewnątrz.

Czym odnowić meble ogrodowe, a czym malować drewniane płoty?

Preparat, którym będziemy zabezpieczać drewniane elementy w ogrodzie powinien być dostosowany do rodzaju powierzchni i naszych potrzeb. Musi być też przeznaczony do stosowania na zewnątrz (informację o miejscach stosowania danego środka znajdziemy na opakowaniu). Warto przy tym pamiętać, że środki uniwersalne (zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz) mogą być w niektórych sytuacjach zawodne.

Drewniane meble ogrodowe powinno się zabezpieczać twardą lakierobejcą, która jest odporna na zarysowania. Do mebli ogrodowych bądź innych elementów (np. deski tarasowe) z drewna egzotycznego dobry będzie też olej do drewna.

W przypadku dużych powierzchni, jak na przykład ogrodzenia, drewniane domki czy fragmenty elewacji sprawdzą się elastyczne lakierobejce woskowe. Warto zadbać, by wybrany środek zapewniał ochronę przed promieniowaniem UV, które przyspiesza szarzenie i niszczenie drewna.

Jak stosować impregnaty do drewna?

Właściwie zaimpregnowane meble ogrodowe, ogrodzenia, altany i inne elementy drewniane będą odporne na działanie szkodników, deszczu i słońca. Warto stosować się do zaleceń producenta i nie przesadzać z grubością warstw. Jeżeli na opakowaniu jest informacja, że wydajność lakierobejcy to 20 m2/litr i należy nakładać jak najcieńsze warstwy, to tak właśnie trzeba zrobić. Zbyt grube warstwy to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas zabezpieczania drewna. Nie dość, że długo schną i przykrywają (zamiast podkreślać) rysunek drewna, to jeszcze mogą pękać i łuszczyć się.

Kolejnym błędem jest impregnowanie mokrego drewna. Jeśli padało, trzeba poczekać aż meble ogrodowe dobrze przeschną. W przeciwnym razie nasza praca nie przyniesie oczekiwanego efektu i impregnację trzeba będzie powtórzyć za rok. Preparat gorzej się wchłonie się, a powłoki ochronne będą nietrwałe i szybko ulegną zniszczeniu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Meble ogrodowe z drewna – jak o nie zadbać? [SPRAWDZONE RADY] Meble ogrodowe z drewna – jak o nie zadbać? [SPRAWDZONE RADY]

Jeśli drewniane meble ogrodowe nie zostały fabrycznie zaimpregnowane, należy to zrobić samodzielnie. Teraz najczęściej drewno pokrywa się lazurą lub olejem. Nie czekaj, zabierz się za to od razu....

Jak zabezpieczyć drewniane elementy w ogrodzie?

Drewniana altana, drewniane meble ogrodowe, ogrodzenie – elementy te wymagają konserwacji i ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Drewniane elementy dobrze jest zabezpieczyć zwłaszcza przed zimą.

Lakier, lakierobejca, bejca? Co wybrać do zabezpieczenia mebli ogrodowych? Lakier, lakierobejca, bejca? Co wybrać do zabezpieczenia mebli ogrodowych?

Meble ogrodowe z drewna są w ciągu całego roku narażone na działanie różnorodnych warunków atmosferycznych. Słońce, deszcz czy wiatr powodują, że meble z drewna niszczeją i zaczynają wyglądać...

Aktualizacja: 22.03.2016 16:40
Autor: (arz)
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.