porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
KWIATY NA BALKONIE. Jak zamontować skrzynie na balkonie? Marzysz o pięknych kwiatach na balkonie, ale nie masz pojęcia, ...
JAK ZABEZPIECZYĆ POWIERZCHNIĘ DREWNA PRZED WILGOCIĄ? Sposób na zabezpieczenie podbitki dachowej”

Ochrona drewna – jak impregnować drewno? ŚRODKI, SPOSOBY, OPINIE

Drewno jest materiałem pochodzenia organicznego, które bez należytej konserwacji, narażone jest na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Jak impregnować drewno? Co zrobić, aby drewniane elementy naszego domu mogły służyć nam przez długie lata?

Drewno należy do materiałów odpornych na wodę, ale niestety dłuższy kontakt z wilgocią może spowodować pojawienie się mikroorganizmów. Aby do tego nie dopuścić, należy zabezpieczyć jego powierzchnię impregnatami wodochronnymi. Na zbyt wilgotnym drewnie mogą pojawić się również pleśnie, które choć nie zmieniają jego właściwości konstrukcyjnych, to na pewno wpływają na jego walory estetyczne. Wybierając preparat do ochrony drewna przed mikroorganizmami, należy zwrócić uwagę, na jakie gatunki grzybów i pleśni działa on skutecznie.

Kolejnym zagrożeniem dla elementów drewnianych są owady, dla których materiał ten stanowi doskonałą pożywkę, po dłuższym okresie ich działanie negatywnie wpływa na strukturę drewna. 

Zabezpieczeniem przed owadami są impregnaty ochrony biologicznej. Pamiętajmy, aby wybrać preparat o szerokim spektrum działania. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty, które są skuteczne w przypadku konkretnego gatunku owadów.

Głównym zagrożeniem dla drewna jest ogień i to przede wszystkim przed nim należy je chronić. Służą do tego ogniochronne preparaty utrudniające jego zapalenie bądź ograniczające rozprzestrzenianie się płomieni. Po użyciu takich środków drewno uzyskuje cechy materiału niezapalnego.

Jaki preparat wybrać do ochrony drewna?

Impregnaty do drewna dzielą się na te przeznaczone do stosowania wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Impregnując drewno, możemy pokusić się o nadanie mu odpowiedniego koloru bądź zachować naturalny wygląd, stosując preparaty bezbarwne. Zanim dokonamy zakupu, zapoznajmy się z informacją na opakowaniu, która opisuje właściwości danego produktu. Biorąc pod uwagę właściwości impregnatów do drewna, dzielimy je na trzy grupy:

− impregnaty solne − ich głównym zadaniem jest ochrona drewna konstrukcyjnego (elementów więźby dachowej) przed owadami i rozwojem grzybów, a także zwiększenie ognioodporności drewna; po wyschnięciu impregnatu zabezpieczone elementy nie są szkodliwe dla otoczenia;

− impregnaty wodorozcieńczalne − stanowią podstawową ochronę drewna stosowanego na zewnątrz budynku, po wyschnięciu nie ulegają wymywaniu. Niestety konserwację należy przeprowadzać w czasie dni bezdeszczowych, jeśli opady wystąpią przed upływem doby od nałożenia impregnatu, mogą go zmyć;

- impregnaty rozcieńczalnikowe − do momentu całkowitego wyschnięcia są wysoko toksyczne, dlatego stosuje się je wyłącznie do zabezpieczania drewna na zewnątrz budynku; są to środki przeznaczone do zwalczania owadów i grzybów, najczęściej stosowane do impregnacji płotów, altan i innych elementów małej architektury; impregnowane powierzchnie można malować farbami lub lakierem;

- impregnaty barwiące stosuje się wewnątrz i na zewnątrz budynku, są to preparaty rozpuszczalnikowe, służące jako środki grzybo- i owadobójcze, mogą barwić powierzchnie drewniane na wiele kolorów, mają podobne działanie jak lakierobejce.

Jak impregnować drewno?

Impregnaty do drewna działają najskuteczniej, kiedy wnikają w strukturę drewna. Nie wolno impregnować drewna mokrego, gdyż w takim przypadku nie daje to praktycznie żadnej ochrony (poddajemy impregnacji drewno o wilgotności nie większej niż 18%), a także drewna już pomalowanego, bowiem stara powłoka uniemożliwia wnikanie preparatu w głąb struktury.

Nie impregnujemy również drewna, które zamierzamy poddać obróbce, ponieważ w jej trakcie warstwa impregnatu zostanie usunięta i drewno pozostanie w tych miejscach niezabezpieczone.

Bardzo ważne jest, aby przed impregnacją powierzchnię drewna dokładnie oczyścić i odtłuścić, umożliwi to skuteczne wsiąkanie preparatu zabezpieczającego. Dobre impregnaty barwiące schną dość długo – od 4 do 6 godzin. Następną warstwę środka można nałożyć po upływie doby.

Impregnację drewna możemy wykonać za pomocą pędzla, wałka, szczotki, tamponu albo metodą opryskiwania. Opryskiwanie jest mniej skuteczne ze względu na rozpylanie preparatu w powietrzu, należy wówczas zachować środki ostrożności. Impregnację wykonuje się metodą 2-3-krotnego powlekania, zapewnia to nasycenie drewna środkiem grzybobójczym do głębokości 3-10 mm (zależy to od rodzaju drewna), co zabezpiecza tylko przy krótkotrwałym zawilgoceniu. W celu głębszej impregnacji przeprowadza się kąpiele w kadziach, wannach lub basenach. Istnieje możliwość impregnacji ciśnieniowej, ale tylko w warunkach przemysłowych.

Na co zwrócić uwagę przy impregnacji?

Najbardziej skuteczna jest impregnacja wykonana fabrycznie w sposób profesjonalny, należy jednak być czujnym i kupując tak przygotowane drewno, warto zwrócić uwagę na jego zabarwienie − po odpowiednio wykonanej impregnacji powinno być mało widoczne. Sprawdźmy również przekrój drewna, jeżeli przebarwienia widać tylko na powierzchni oznacza to niewłaściwe zabezpieczenie.

Uwaga! Korzystajmy z preparatów sprawdzonych marek, mamy wtedy większą pewność, że długo będą spełniać swoją funkcję. Nie warto oszczędzać na dobrych produktach, wykonywanie poprawek będzie nas kosztować znacznie więcej niż wysokiej jakości środek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym pomalować podłogę drewnianą w altanie? Czym pomalować podłogę drewnianą w altanie?

Drewniana podłoga w altanie wybierana jest dosyć rzadko z uwagi na działanie różnych czynników atmosferycznych. Możemy jednak cieszyć się jej urokiem przez długi czas pod warunkiem, że zostanie ona...

Jak zabezpieczyć drewniane elementy w ogrodzie?

Drewniana altana, drewniane meble ogrodowe, ogrodzenie – elementy te wymagają konserwacji i ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Drewniane elementy dobrze jest zabezpieczyć zwłaszcza przed zimą.

Meble ogrodowe, ogrodzenia i altany z drewna. Jak skutecznie zaimpregnować drewniane elementy w ogrodzie? Meble ogrodowe, ogrodzenia i altany z drewna. Jak skutecznie zaimpregnować drewniane elementy w ogrodzie?

Meble ogrodowe, ogrodzenia, altany i inne elementy wykonane z drewna doskonale wkomponowują się w ogród, ale żeby długo zachowały dobry wygląd wymagają niestety systematycznej konserwacji....

Aktualizacja: 17.05.2014 16:53
Autor: Editor Ela
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Kim był? [KARIERA, TWÓRCZOŚĆ]

Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Wybitny reporter i publicysta był autorem ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.