porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak ZABEZPIECZYĆ DREWNO na zewnątrz domu: meble ogrodowe, taras, elewację? Drewniany taras, płot, altana czy meble ogrodowe pięknie wyglądają pod ...
Projektując i urządzając ogród nie można zapomnieć o tzw. ciągach komunikacyjnych, czyli po prostu ścieżkach.

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie? Jakie materiały można wykorzystać do układania ogrodowych nawierzchni

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie? Jakie materiały można wykorzystać do układania ogrodowych nawierzchni

Na ogrodowe ścieżki można wykorzystać kamień, drewno, kostkę brukową a nawet... stare cegły.

fot.: Andrzej Szandomirski
W każdym ogrodzie muszą być wydzielone ścieżki, którymi łatwo można poruszać się po działce. Trzeba je nie tylko wytyczyć, ale też ułożyć na nich odpowiednią nawierzchnię. Z czego można zrobić ogrodowe ścieżki?

Jakie są rodzaje nawierzchni ogrodowych?

Jeśli chcemy, aby posadzone w ogrodzie rośliny i trawnik nie zostały zadeptane, musimy koniecznie wyznaczyć ścieżki.

Ścieżki można wykonać z różnych materiałów: z betonu, drewna, kamienia, żwiru. Który z nich wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, co nam się podoba, ale powinniśmy też dobrać rodzaj nawierzchni do stylu naszego ogrodu, domu oraz ogrodzenia.

1. Bardzo popularne są ścieżki wykonane z elementów betonowych, zarówno z płyt betonowych, jak i kostek z betonu. Kostki betonowe to w ostatnich latach najchętniej wykorzystywany materiał do budowy ścieżek w ogrodach. Na rynku jest ogromny wybór kostek o bogatej gamie kolorów, faktur i kształtów.

2. Elegancko wyglądają ścieżki z kamienia. Nawierzchnie z kamienia naturalnego są do tego trwałe. Do budowy ścieżek kamiennych używa się płyt kamiennych ciętych lub łamanych, kostki kamiennej lub brukowców (dużych otoczaków). Najbardziej trwałe są płyty lub kostki granitowe, z bazaltu, sjenitu i serpentynitu, mniej trwałe – z piaskowca, a najmniej trwałe – z wapienia.

3. Ładnie prezentują się ścieżki żwirowe, ale pamiętajmy, że wymagają one dużo pracy, by utrzymać je w nienagannym stanie. Trzeba systematycznie je wyrównywać i uzupełniać ubytki.

4. Ścieżki wykonane z drewna wyglądają bardzo naturalnie i dobrze komponują się zarówno z roślinami, jak i innymi elementami ogrodu. Ich wadą jest jednak to, że w porównaniu z nawierzchniami zrobionymi z innych materiałów, są mniej trwałe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bezpieczny wjazd do garażu: jakich materiałów użyć? Bezpieczny wjazd do garażu: jakich materiałów użyć?

Aranżując przestrzeń wokół domu, do zagospodarowania masz nie tylko ogród, ale też trakty komunikacyjne, takie jak ścieżki ogrodowe, chodniki czy wjazd do garażu. To wjazd do garażu jest wyjątkowo...

Czy NAWIERZCHNIA z BETONU to dobry pomysł? Czy NAWIERZCHNIA z BETONU to dobry pomysł?

Nawierzchnia betonowa charakteryzuje się wyjątkową trwałością. Trudno się brudzi i nie jest śliska, gdy spadnie deszcz. Poza tym może wyglądać naprawdę zjawiskowo.

Cegła klinkierowa w ogrodzie. Czy warto robić nawierzchnię w ogrodzie z cegieł klinkierowych?

Niewątpliwą zaletą cegieł klinkierowych jest to, że mają solidny wygląd i piękne intensywne kolory. Nawierzchnię w ogrodzie najlepiej wykończyć cegłami brukowymi, choć na miejsca, po których nie będą...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:35
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Aneta Kopacz, reżyserka filmu nominowanego do Oscara?

Podczas gali rozdania najbardziej prestiżowej nagrody filmowej – Oscarów 2015 – Polska ...

Opaska wokół domu z kamyczków - jak zrobić? Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu. Jaka opaska wokół domu? WOKÓŁ DOMU. Co zrobić wokół domu na skarpie? Wyrównanie terenu wokół domu. Grzyb i wilgoć w starym domu. Jak poprawnie zrobić drenaż? Monitoring wokół domu. Jak zrobić? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.