porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo na placu zabaw?
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo na placu zabaw? Rodzice wybierając się ze swoimi pociechami na plac zabaw, mają ...
Zapalenie krtani u niemowląt to bardzo poważna choroba, stanowiąca dla dziecka śmiertelne wręcz zagrożenie. Objawy i leczenie zapalenia krtani u niemowląt

Jesienne infekcje u dzieci: jak rozpoznać i leczyć zapalenie krtani u niemowląt

Jesienne infekcje u dzieci: jak rozpoznać i leczyć zapalenie krtani u niemowląt

Zapalenie krtani - jak leczyć?

fot.: Photos.com
Zapalenie krtani u niemowląt to bardzo poważna choroba, której nie należy lekceważyć, bo może skończyć się bardzo tragicznie. Im młodsze dziecko, tym zapalenie krtani jest groźniejsze. Jak rozpoznać i leczyć zapalenie krtani u niemowląt?

Zapalenie krtani u niemowląt to choroba, która może być wywołana przez wirusy, bakterie i alergeny. Zakażenie bakteryjne zwykle zaczyna się znienacka, bez wcześniejszych objawów, które mogłyby zasygnalizować nadejście problemów (jak choćby katar czy kaszel).

>>> Jakie są objawy zapalenia krtani? Zapalenie krtani jako powikłanie po przebytym przeziębieniu KLIKNIJ!

Zapalenie krtani u niemowląt: objawy

Niemowlę – najczęściej nocą – ma atak duszności, nie może nabrać powietrza, oddycha głośno, ze świszczeniem. Zakażenie wirusowe objawia się najczęściej napadowym, suchym kaszlem, przypominającym szczekanie psa, a kiedy malec oddycha, słychać charakterystyczne dźwięki: świsty podczas wdechu, pianie koguta przy wydechu.

Zapalenie krtani u niemowląt groźne dla życia

Ta choroba u bardzo małych dzieci może być zagrożeniem życia – krtań niemowląt jest wąska i nawet niewielki obrzęk może spowodować poważne problemy z oddychaniem. Dlatego jeśli tylko zauważysz, że niemowlę nie może oddychać, zaczyna się dusić i sinieć, natychmiast wezwij karetkę (999 lub 112 z telefonu komórkowego).  Dziecko musi szybko znaleźć się w szpitalu. Do czasu przyjazdu pogotowia owiń malca czymś ciepłym, i wyjdź z nim na dwór – niższa temperatura obkurcza śluzówki, co nieco zmniejsza obrzęk krtani, ułatwiając oddychanie. Staraj się przy tym uspokoić malca, bo płacz nasila dolegliwości.

Zapalenie krtani u niemowląt: leczenie

Leczenie choroby zależy od tego, czy wywołały ją bakterie czy wirusy. Chory maluch zwykle przez kilka dni jest poddawany hospitalizacji na oddziale laryngologicznym. Przy bakteryjnym zapaleniu krtani dostaje antybiotyk, przy wirusowym zaś leki sterydowe albo przeciwalergiczne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 13.09.2013 10:31
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA

Małgorzata Domagalik jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych dziennikarek ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.