porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie pieluchy są najlepsze?
Jakie pieluchy są najlepsze? Pielucha pieluszce nierówna. Różnią się stopniem trzymania wilgoci, mocowań, ale ...
Co to jest rumień zakaźny. Czym się objawia i jak go leczyć?

Rumień zakaźny - dla kogo groźny?

Rumień zakaźny to choroba wirusowa występująca u niemowląt i dzieci. Głównym objawem jest wysypka, która wygląda jak rumień na policzkach. Przeczytaj, dla kogo piąta choroba jest szczególnie niebezpieczna?

Rumień zakaźny

W XIX wieku rumień zakaźny inaczej zwany był „piąta chorobą” w sześciostopniowej skali wysypek. Rumień zakaźny to choroba wirusowa, występująca u niemowląt i dzieci. Wywołuje ją należący do parwowiusów - wirus B19. 

>>> Piąta choroba: jakie objawy? [KLIKNIJ]

Objawy rumienia zakaźnego i leczenie

Głównym objawem jest wysypka, która wygląda jak rumień na policzkach w kolorze czerwonym. Po kilku dniach wysypka pojawia się również w innych częściach ciała tj. na ramionach, tułowiu i pośladkach w postaci plam. Inne objawy to kaszel, katar, gorączka, ból mięśni, jak przy przeziębieniu.
W tym czasie dziecko powinno być odizolowane od otoczenia i przyjmować dużą ilość płynów. Choroba może potrwać nawet do 14 dni i nawracać podczas kontaktu skóry ze słońcem, czy ciepłą wodą. Rumień zakaźny nie jest groźny, a wysypka bezbolesna. Aby złagodzić objawy, można podawać leki pomagające załagodzić świąd skóry. Nie ma szczepionki, która zapobiegłaby rumieniowi. Po przebytej raz chorobie odporność pacjenta na wirus jest trwała.

Rumień zakaźny - dla kogo groźny?

Rumień zakaźny jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, które w dzieciństwie go nie przechodziły - w pierwszym i drugim trysmestrze agraża zdrowiu dziecka, a nawet samej ciąży! 
W większości przypadków choroba przebiega łagodnie, nie powodując powikłań, ale groźna może być dla osób zmagających się z białaczką lub chorobą hemolityczną. Zdarza się, że bardzo ciężko chorobę tę znoszą dorośli - bóle stawów utrudniające funkcjonowanie i swędząca wysypka mogą dać się we znaki! Może spowodować przewlekłą niedokrwistość.

UWAGA! Nie stosuj żadnych leków, które dostępne są w aptece bez konsultacji z lekarzem. Przed użyciem przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem, lub farmaceutą.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 19.02.2014 10:36
Autor: MM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Olbrychski. Polski aktor filmowy i teatralny, jeden z ulubionych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.