porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Karmienie piersią - co jeść, czego unikać? Ograniczasz się do jedzenia gotowanego mięsa kurczaka, ryżu i marchewki? ...
Zapalenie ucha środkowego ject chorobą często występującą u dzieci, szczególnie do 2 roku życia.

Zapalenie ucha u dziecka - jakie objawy, leczenie?

Zapalenie ucha środkowego to jedna z tych chorób, które najczęściej dotykają małe dzieci. Jak je leczyć i co zrobić, by nie doszło do groźnych powikłań?

Zapalenie ucha środkowego to choroba,  która sprawia maluchowi mnóstwo bólu. Z danych statystycznych wynika, że przynajmniej raz zachoruje na nią 65 proc. dzieci do drugiego roku życia, a 30 proc. maluchów będzie ją przechodziło więcej niż 3 razy. Najczęściej chorują niemowlaki (szczyt zachorowań przypada na dzieci poniżej 18 miesiąca życia). Dobra wiadomość jest taka, że im starsze dziecko, tym ryzyko zachorowania maleje - u siedmiolatków i dzieci starszych choroba nie występuje aż tak często. Łatwo ją też przewidzieć, gdyż aż 90 proc. przypadków poprzedzana jest przez infekcję górnych dróg oddechowych.

>>>DOMOWE SPOSOBY na ZAPALENIE UCHA. Jak leczyć zapalenie ucha?(KLIKNIJ)

Co wywołuje zapalenie ucha? Nie tylko bakterie

Zapalenie ucha środkowego wywołują najczęściej te same bakterie, które odpowiadają za zapalenie krtani czy gardła (Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae). Ale nie tylko bakterie bywają przyczyną choroby. Jej rozwojowi sprzyjać może również niedojrzałość układu odpornościowego, nieprawidłowa budowa podniebienia, alergia, przerost migdałków, zbyt szeroka trąbka słuchowa, refluks żołądkowo-przełykowy. Największa ilość zachorowań pojawia się wiosną i jesienią.
Zdecydowana większość dzieci daje znać o chorobie rozpaczliwym płaczem. Powoduje go ropna wydzielina, która gromadzi się w uchu – nie ma gdzie odpłynąć, uciska więc bębenek. Ale ostre zapalenie ucha środkowego nie zawsze zaczyna się tak samo. Wiele zależy od wieku dziecka. U maluchów do 2. roku życia w parze z płaczem (ostrym, piskliwym zawodzeniem) idzie zwykle gorączka, niepokój, zaburzenia snu, niechęć do ssania, może też pojawić się biegunka i wymioty. Starsze dzieci z kolei nie zawsze mają gorączkę – na początku choroby skarżą się zwykle na pulsujący ból ucha, który nasila się w pozycji leżącej, nocą. Dziecko gorzej słyszy, skarży się na szumy w uszach.
Niekiedy ciśnienie ropy jest tak duże, że błona bębenkowa pęka. Wydzielina wydostaje się na zewnątrz, ból ustępuje. Są również dzieci, u których choroba nie daje wcześniej żadnych dolegliwości i można ją rozpoznać dopiero, kiedy pojawia się ropny wyciek z ucha. Jeśli dziecko wcześniej nie skarżyło się na ból, łatwo go pomylić z wyciekiem woskowiny i zlekceważyć.

Antybiotyki podstawą kuracji

Chorobę może rozpoznać tylko lekarz, badając ucho specjalnym przyrządem. On również dobiera odpowiednie leczenie. Są dwa sposoby leczenia. Niektórzy lekarze od razu zalecają antybiotyk, inni próbują najpierw leczenia objawowego, z pomocą leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i obkurczających błonę śluzową, a antybiotyk zalecają dopiero, jeśli dolegliwości nie miną po 2-3 dniach.

Ostre zapalenie ucha środkowego zwykle jest leczone przez pediatrę lub lekarza rodzinnego, ale jeśli stan dziecka nie poprawia się po 72 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów, albo istnieje ryzyko powikłań, wskazana jest konsultacja laryngologiczna. Laryngolog oceni, czy w danym przypadku nie będzie konieczny zabieg paracentezy (nacięcia błony bębenkowej, który uwolni zalegający pod nią płyn). W 10-14 dni po zakończeniu leczenia dziecko powinien ponownie zbadać laryngolog, konieczne jest bowiem badanie słuchu, które pozwoli ocenić, czy dziecko dobrze słyszy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 11.07.2013 14:49
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]

Kamil Durczok, redaktor naczelny i prezenter Faktów TVN, to jeden ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.