porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są NAJLEPSZE POLSKIE AKTORKI w historii polskiego kina? Polskie aktorki, to nie tylko piękne kobiety, ale także wspaniałe ...

„Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” - za co KATHARINE HEPBURN dostała Oscara?

  • ZOBACZ ZDJĘCIA
„Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” - za co KATHARINE HEPBURN dostała Oscara?

Katharine Hepburn, Spencer Tracy w filmie 'Zgadnij, kto przyjdzie na obiad'.

„Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” to przejmująca historia kochających się młodych ludzi, których dzieli kolor skóry; ona jest biała, on czarny. Tytułowy obiad odpowiada na pytanie czy zdołają przezwyciężyć uprzedzenia rasowe i przekonać rodziców (Spencer Tracy, Katharine Hepburn) do swojego uczucia? Emisja we wtorek 1 maja 2012 o godz. 20:00 na kanale Zone Europa.
Katharine Hepburn, Spencer Tracy w filmie 'Zgadnij, kto przyjdzie na obiad'
Katharine Hepburn, Spencer Tracy w filmie 'Zgadnij, kto przyjdzie na obiad'.

Połowa lat 60. Do rodzinnego San Francisco przyjeżdża 23-letnia studentka, Joey Drayton (Katharine Houghton). Dziewczyna chce przedstawić rodzicom mężczyznę, którego zamierza wkrótce poślubić. Państwo Drayton, wpływowy wydawca Matt (Spencer Tracy) oraz jego elegancka żona Christina (Katharine Hepburn), przeżywają szok. Mimo iż wychowywali córkę w duchu tolerancji oraz przekonywali o tym, że każdy człowiek jest równy, to jej wybór jest dla nich dużym zaskoczeniem. Wybrankiem Joey okazuje się czarnoskóry, sporo starszy od dziewczyny lekarz - John Prentice (Sidney Poitier). Rodzice Johna również nie wiedzą o jego wyborze, a niebawem obie rodziny będą musiały się spotkać. Wspólne rozmowy oraz bliższe poznanie prowadzą do przełamania pierwszych lodów i oswojenia się z nietypowym wyborem młodych.

Stanley Kramer dał się poznać w Hollywood jako twórca zaangażowany politycznie i społecznie. Film „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” powstał w drugiej połowie lat 60, w czasie wzmożonej działalności Martina Luthera Kinga, czołowego działacza na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów. Obraz Kramera wpisuje się w te nastroje. Poważny społecznie temat małżeństw mieszanych został ujęty w formule komediodramatu. Odważny wybór twórców opłacił się. Film, mimo upływu lat, wciąż znakomicie się ogląda. Wielowymiarowe postaci, o świetnym zarysie charakterologicznym oraz spora dawka humoru pozwala spojrzeć na ważkie problemy bez ideologicznego patosu. Wielką siłą obrazu Kramera jest aktorstwo. Swoją ostatnią rolę zagrał tu wielki Spencer Tracy (zmarł kilkanaście dni po ukończeniu zdjęć), a partnerują mu Sidney Poitier, Katharine Hepburn i Katharine Houghton.

Oscara za ten film otrzymała Katharine Hepburn. Drugi Oscar związany z tym filmem powędrował do autora scenariusza Williama Rose’a), trzy nagrody BAFTA i trzy wyróżnienia David di Donatello. 

Zgadnij, kto przyjdzie na obiad (Guess Who's Coming to Dinner)

Komediodramat, USA, 1967, 104 min.

Reżyseria:       Stanley Kramer

Obsada:          Spencer Tracy, Sidney Poitier, Katharine Hepburn, Katharine Houghton, Cecil Kellaway, Beah Richards, Roy Glenn, Isabel Sanford, Virginia Christine, Alexandra Hay, Barbara Randolph, D'Urville Martin, Tom Heaton, Grace Gaynor, Skip Martin

Emisja:            wtorek 1 maja 2012 o godz. 20:00, środa 2 maja 2012 o godz. 16:10,

środa 9 maja 2012 o godz. 10:00 i 20:00 na kanale Zone Europa

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co łączy aktorskie trio: NICOLAS CAGE, Bridget Fonda oraz Rosie Perez? Co łączy aktorskie trio: NICOLAS CAGE, Bridget Fonda oraz Rosie Perez?

„Dwa miliony dolarów napiwku” to lekka, amerykańska komedia romantyczna z 1994 roku. Jej fabuła zainspirowana została prawdziwymi wydarzeniami. Swego czasu Amerykę obiegła wiadomość o...

Aktualizacja: 25.04.2012 15:51
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sasza Różycka - kim jest?
Sasza Różycka - kim jest?

Sasza Różycka to absolwentka grafiki i… striptizerka. Niedawno została wydana ...

Filmy w Warszawa. Filmy w Kraków. Filmy w Katowice. Film 2013. Nowości, repertuar kin i daty premier. Kategoria film to nternetowa baza filmu polskiego. Opis filmów fabularnych, aktorów, spektakli teatru tv. W Mowimyjak.pl Film repertuar kin, recenzje, zwiastuny, premiery filmowe. W dziale Film znajdziesz porady i informacje w tematach: aktorzy, aktorki, zapowiedzi kinowe i DVD, premiery kinowe, recenzje filmowe, trailery. Nowości ze świata filmu i kinematografii w Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.