porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wiesz, jaka jest najważniejsza impreza architektoniczna w Polsce? Barcelona ma swój World Architecture Festival, Wenecja organizowane raz na ...
Konkurs na projekt wieżowca przyszłości eVolo. Jak w przyszłości będą wyglądać. Czy tak będą wyglądały? The future of skyscrapers GRUPA ARCHITEKTONICZNA

Jak będą wyglądać WIEŻOWCE PRZYSZŁOŚCI? Jaka będzie architektura w XXI wieku?

Jak będą wyglądać WIEŻOWCE PRZYSZŁOŚCI? Jaka będzie architektura w XXI wieku?
Praca wyrózniona w konkursie eVolo 2011 fot.: Agata Sander i Tomasz Kujawski
Futurystyczne projekty architektoniczne od zawsze cieszą się ogromną popularnością. Jak będziemy mieszkać, gdzie pracować i uczyć się? Jak będą wyglądały miasta w połowie XXI wieku? Odpowiedzi udziela jeden z najsłynniejszych międzynarodowych konkursów dla młodych architektów.

Doroczny konkurs na projekt wieżowca przyszłości grupa architektoniczna eVolo organizuje od 2005 roku. Swoje sukcesy mają w nim także polscy projektanci. W 2009 roku za koncepcję Rain Collector Skyscraper wyróżnienie zdobyli Ryszard Rychlicki i Agnieszka Nowak z pracowni 2Ram, a w 2010 roku w podobny sposób jury doceniło pracę absolwentów Politechniki Warszawskiej Agaty Sander i Tomasza Kujawskiego.

To drapacz chmur będący gigantyczną przetwórnią odpadów, który mógłby poddawać recyklingowi 400 ton śmieci w ciągu doby, a projektowany był dzielnicy Huangpu w Szanghaju.

Uczestnicy konkursu nie mają praktycznie żadnych ograniczeń, obiekt powinien być tylko możliwy do zrealizowania i przyjazny środowisku. To dlatego najczęściej pojawiają się pomysły na wieżowce oczyszczalnie, wieżowce farmy czy podwodne miasta. We wszystkich można oczywiście zamieszkać. Na stronie: www.evolo.us można zobaczyć najciekawsze z nich.

Grupę eVolo Architecture założyło kilkoro projektantów z różnych krajów w 3003 roku. Postanowili wówczas stworzyć międzynarodową platformę wymiany poglądów na temat nowoczesnych technologii, ekologii i roli architektury w XXI wieku. Jednym z ich pierwszych pomysłów było organizowanie dorocznego konkursu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie nowe wieżowce są planowane w Warszawie? Jakie nowe wieżowce są planowane w Warszawie?

Warszawa to miasto wieżowców. Tu stoi 8 z najwyższych wieżowców w Polsce, w tym najwyższy - Pałac Kultury i Nauki liczący 237 metrów. Kolejnych 6 wysokościowców liczących między 100 a 200 pięter ma...

Jaki jest najwyższy budynek świata?

Nazwa: Burj Khalifa (Burj Dubai). Miejsce: Dubaj – Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wysokość wieżowca: 828 metrów. To najwyższy budynek na świecie, jaki do tej pory powstał. Budowa drapacza chmur...

Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?

Ewelina Zwijacz-Kozica jest pierwszą od ponad trzydziestu lat ratowniczką TOPR ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.