porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile pięter mają NAJWYŻSZE WIEŻOWCE mieszkalne w Polsce? Czy ŻAGIEL LIBESKINDA w Warszawie pobije rekord wysokości? Podniebny apartament to marzenie wielu, niestety tylko nieliczni mogą je ...
Sposoby na bezpieczną sprzedaż nieruchomości

Jak sprzedać mieszkanie, żeby na pewno dostać za nie pieniądze? Jak nie dać się oszukać?

Czy zapłata za mieszkanie powinna być przelana sprzedającemu przed podpisaniem aktu notarialnego (kupujący wtedy ryzykuje, że sprzedający się u notariusza nie pojawi), czy też po (w tej sytuacji sprzedający ponosi ryzyko, że nie otrzyma zapłaty od kupującego)? Jak wyeliminować ryzyko transakcji?

Przepisy prawa nie przewidują sprzedaży nieruchomości pod warunkiem zapłaty ceny ani zresztą żadnym innym (art. 157 Kodeksu cywilnego). Dlatego nie można w akcie notarialnym przenoszącym prawo do nieruchomości uzależnić sprzedaży od dokonania zapłaty przez kupującego. Taka umowa byłaby nieważna.

Depozyt u notariusza albo rachunek w banku

Jednym z prawnych instrumentów zabezpieczających zarówno sprzedającego, jak i kupującego przed nieuczciwością drugiej strony jest depozyt notarialny. Notariusz ma prawo przyjąć pieniądze w walucie polskiej lub obcej na przechowanie, w celu wydania ich wskazanej osobie. Można więc złożyć kwotę odpowiadającą cenie mieszkania w takim depozycie (na rachunku bankowym wskazanym przez notariusza) i określić, iż jej wydanie sprzedającemu nastąpi w określonym terminie. Wcześniej trzeba jednak znaleźć notariusza, który przyjmie taki depozyt, i dowiedzieć się, ile sobie policzy za tę usługę.

Innym sposobem jest otwarcie przez sprzedającego rachunku powierniczego (zastrzeżonego, transakcyjnego) w banku. Umowa takiego rachunku przewiduje oddanie określonej kwoty do dyspozycji banku, który wypłaci ją sprzedającemu już po przeniesieniu własności, czyli okazaniu podpisanego aktu notarialnego.

Dobrowolne poddanie się egzekucji

Oświadczenie kupującego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji co do zapłaty ceny sprzedaży (na podstawie art. 777 Kodeksu cywilnego) stosuje się przede wszystkim w umowach sprzedaży z odroczonym terminem zapłaty, na przykład gdy kupujący posiłkuje się kredytem bankowym. Takie oświadczenie w razie problemów z zapłatą skróci procedurę sądową konieczną przed skierowaniem sprawy do komornika. Nie zapewnia jednak pełnego bezpieczeństwa transakcji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak założyć wspólnotę mieszkaniową?

Wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada, powstaje automatycznie z mocy prawa. Ale żeby mogła funkcjonować, trzeba dopełnić pewnych formalności.

Jak i kiedy zawrzeć umowę przedwstępną kupna mieszkania?

Umowę przedwstępną zawiera się, gdy z różnych względów podpisanie umowy sprzedaży nieruchomości nie jest w najbliższym czasie możliwe. Na przykład sprzedający musi najpierw przeprowadzić...

Ile zapłacisz u notariusza, gdy kupujesz mieszkanie?

Wszystkie umowy przenoszące własność nieruchomości (sprzedaż-kupno mieszkania, domu, działki) muszą mieć formę aktu notarialnego. Za sporządzenie aktu musisz zapłacić taksę notarialną. To nie...

Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sasza Różycka - kim jest?
Sasza Różycka - kim jest?

Sasza Różycka to absolwentka grafiki i… striptizerka. Niedawno została wydana ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.