porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Rekordy wysokości w architekturze. NAJWYŻSZE BUDYNKI ŚWIATA W kontekście najwyższych budowli powiedzenie „z głową w chmurach” nabiera ...
Jak dostać od gminy mieszkanie komunalne?

Jak uzyskać MIESZKANIE KOMUNALNE? Czy można wykupić mieszkanie komunalne?

Nowe mieszkania są tak drogie, że większość ludzi po prostu na nie stać. Ale nie porzucaj marzeń o własnym M. Zapisz się w swojej gminie na listę oczekujących na tanie mieszkania komunalne. SPRAWDŹ, jakie warunki musisz spełnić, żeby dostać od gminy mieszkanie i jak je wykupić.

Mieszkania komunalne należą do gminy. Wynajmują je one osobom, których nie stać na własne mieszkanie. Lokale zwalniają się co jakiś czas, warto więc dowiadywać się w urzędzie gminy, czy dysponują wolnymi mieszkaniami. Uzbrój się w cierpliwość, bo oczekiwanie na mieszkanie komunalne może potrwać latami. Żeby się o nie starać, trzeba złożyć podanie w gminie.

Jakie trzeba spełniać kryteria, żeby ubiegać się o mieszkanie komunalne?

Większość gmin ustala własne zasady przyznawania mieszkań komunalnych. Na ogół musisz zajmować małe mieszkanie z dużą ilością osób (do 5 m2 na osobę), a twój dochód powinien być niższy niż najniższa krajowa (obecnie płaca minimalna wynosi 1386 zł brutto). Przygotuj się też, że takie mieszkania często trzeba wcześniej wyremontować. Po otrzymaniu przydziału wpłacasz kaucję do wysokości rocznego czynszu.

Jak wykupić mieszkanie komunalne?

Lokator, który zajmuje mieszkanie komunalne, ma prawo z czasem wykupić je od gminy. Zasady wykupu określają uchwały inne dla każdej gminy. Zazwyczaj różnią się jedynie ceną. Nie może być ona niższa niż wartość rynkowa nieruchomości, ustalana przez biegłego rzeczoznawcę. Gmina jednak może dać zniżkę na wykup mieszkania komunalnego. Ustala też jej wysokość.

Zwykle lokatorzy płacą za mieszkania komunalne ok. 15-20% jego wartości, a jeżeli opłata jest rozłożona na raty - ok. 20-30%. Nabywca ma prawo sprzedać mieszkanie nabyte od gminy. Jednak musi liczyć się z tym, że jeśli zrobi to w ciągu 10 lat od podpisania aktu notarialnego, będzie musiał dopłacić do pełnej wartości rynkowej nieruchomości. Podobnie jeśli w ciągu 5 lat zamieni jego przeznaczenie na inne niż mieszkaniowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 03.03.2015 11:36
Autor: ozdanowicz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andreas Lubitz, pilot airbusa Germanwings. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Ze wstępnych ustaleń śledczych badających katastrofę samolotu airbus linii Germanwings ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.