porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kto poprowadził galę rozdania Oscarów 2012? Gdzie można obejrzeć transmisję?
Kto poprowadził galę rozdania Oscarów 2012? Gdzie można obejrzeć transmisję? 84. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 lutego 2012 roku. Z ...
Kiedy Muzeum Narodowe w Warszawie będzie obchodzić 150-lecie?

150 LAT ISTNIENIA MUZEUM NARODOWEGO w Warszawie - kiedy jubileusz? Kto stworzył Muzeum Narodowe?

Muzeum Narodowe w Warszawie ma już 150 lat. Ciężko w to uwierzyć, ale pomimo wielkich strat w trakcie II wojny światowej wciąż trwa, przyjmuje zwiedzających i cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Kiedy powstało Muzeum Narodowe w Warszawie? Kto je stworzył?

Muzeum Narodowe w Warszawie obchodzi w 2012 roku swój okrągły jubileusz - 150 lat istnienia i ciągle przyciąga mnóstwo zwiedzających. Jaka jest historia tego miejsca? Gdzie po raz pierwszy mieściło się warszawskie Muzeum Narodowe? Kto je zaprojektował?

Wiwat maj... czyli kiedy powstalo Muzeum Narodowe w Warszawie

Rok 1862, 20 dzień maja - dokładnie wtedy do życia powołane zostało Muzeum Sztuk Pięknych, które dzisiaj znamy jako Muzeum Narodowe w Warszawie. Przez ponad 50 lat istnienia, aż do 1916 roku, mieściło się ono w tym samym budynku, w którym była Szkoła Sztuk Pięknych, co zaowocowało eksponatami, które mogli oglądać zwiedzający. Duża część dzieł pochodziła właśnie ze wspomnianej szkoły lub Biblioteki Rządowej. Ale jak mówi polskie powiedzenie "od czegoś trzeba zacząć". Tak też zapewne myślał pierwszy dyrektor Muzeum - Justynian Karnicki, który rządził aż do 1876 roku.

Zmiana nazwy

Właśnie w 1916 doszło do ważnych zmian. Muzeum zostało przejęte przez miasto, a dotychczasowa nazwa - Muzeum Sztuk Pięknych odeszła w zapomnienie, jej miejsce zajęło Muzeum Narodowe. Za samą nazwą przyszły też nowe pomysły. Zbiory jakie posiadało muzeum były do tej pory pochodzenia polskiego, a dzieła wykonywane były przez naszych rodzimych artystów. Słowo "narodowe" w nazwie zobowiązywało do gromadzenia również eksponatów zagranicznych. Przez to Muzeum się powiększyło, a liczba jego działów zwiększyła do 19.

Nowy budynek

Osiem lat po zakończeniu I Wojny Światowej, 1926 roku, postanowiono poruszyć kwestię nowego gmachu Muzeum Narodowego. Projekt budynku stworzony został przez Tadeusza Tołwińskiego i Antoniego Dygata, a budowa ukończona została na rok przed kolejną, jakże tragiczną wojną. Nowy gmach mieścił się na placu przy Alei 3 Maja.

Muzeum wraca do Polski

Okres II Wojny Światowej był dla Muzeum równie tragiczny w skutkach, jak i dla całej Warszawy. Polacy utracili swoje Muzeum Narodowe w stolicy aż do 7 maja 1945 roku, kiedy to z powrotem trafiło pod naszą opiekę i wróciło do starej nazwy, zmienionej przez Niemców na Museum der Sdadt Warschau. Dyrektorem został Stanisław Lorentz i rozpoczął marsz ku chwale Muzeum Narodowego w Warszawie.

Kiedy koniec remontu?

Koniec remontu planowany jest na początek maja 2012 roku. Jednak zwiedzający będą mogli oglądać nowe wystawy dopiero od 20 maja  2012 roku. Jak zapewniają ludzie odpowiedzialni za nowy wygląd Muzeum Narodowego w Warszawie, będzie to dla stałych bywalców wygląd zupełnie nowy, mogący doprowadzić do drobnego, aczkolwiek pozytywnego szoku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.04.2018 08:26
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]

Adam Kraśko to bez wątpienia największa gwiazda programu Rolnik szuka ...

Kiedy castingi lub precastingi do teleturnieju, do X-Factor. Kiedy eliminacje do Mam talent. Co, gdzie i kiedy w Polsce i na świecie. Kiedy koncert Stinga a kiedy Madonny. Na co warto iść do kina. Mowimyjak.pl - radzimy w każdym temacie. Informator kulturalny. Koncerty, imprezy, sport, wydarzenia. Warszawa na weekend - co, gdzie, kiedy? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.