porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Świadczenia przedemerytalne – dla kogo? [WARUNKI]
Świadczenia przedemerytalne – dla kogo? [WARUNKI] Osoby, które straciły pracę na kilka lat przed emeryturą, są ...
Jaką podwyżkę otrzymają emeryci i renciści w 2012 roku? Zmiany w waloryzacji rent i emerytur w 2012 roku

WALORYZACJA RENT I EMERYTUR w 2012. Czym różni się waloryzacja kwotowa od procentowej?

W 2012 roku waloryzacja rent i emerytur będzie kwotowa. Bronisław Komorowski podpisał nową ustawę waloryzacyjną wprowadzającą waloryzację kwotową, taka samą dla wszystkich emerytów (71 zł brutto). Jednocześnie prezydent skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Czy to znaczy, że wysokość podwyżki emerytur nie jest przesądzona?

Czym się różni procentowa waloryzacja emerytury od waloryzacji kwotowej?

Dotychczas obowiązywała w Polsce procentowa waloryzacja emerytur - świadczenia wszystkich emerytów wzrastały o jednakowy procent - w 2012 roku miało to być 4,8%. Ustalony procent obliczny był w oparciu o wskaźnik inflacji i wskaźniki zwiążane ze wzrostem płac. W rezultacie waloryzacji procentowej najbiedniejsi emeryci dostają podwyżkę w wysokości 30 zł, a najbogatsi - nawet 200 zł. 

Premier Donald Tusk uznał, że na takim sposobie waloryzacji tracą najubożsi. Dlatego chce zamienić waloryzację z procentowej na kwotową. Waloryzacja kwotowa, która miałaby zacząć obowiązywać,  oznaczałaby, że wszyscy otrzymaliby podwyżkę w złotych  "po równo",  niezależnie od tego, na jaką emeryturę sobie zapracowali. 

Dlaczego Prezydent miał zastrzeżenia do ustawy rewaloryzacyjnej?

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą waloryzację kwotową, jednocześnie zadecydował, aby skierować jej zapisy do Trybunału Konstytucyjnego. Dla seniorów może to oznaczać, że marcowa podwyżka emerytur, zamiast wynieść dla wszystkich po 71 zł brutto, odbywać się będzie na starych zasadach. Stracą na tym najubożsi emeryci.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, głowa państwa zdecydowała się na taki krok, biorąc pod uwagę „głosy od osób, które mogą stracić na tej waloryzacji”. W wyniku waloryzacji kwotowej mniejszą podwyżkę niż dotychczas dostałyby bowiem osoby otrzymujące świadczenia powyżej ok. 1500 zł brutto. Miałoby to być niezgodne z zapisami konstytucji. Na waloryzacji kwotowej zyskaliby jednak najubożsi emeryci.

Co dalej z ustawą waloryzacyjną?

Wszystko w rękach Trybunału. Jeśli do marca jego sędziowie zakwestionują zapisy nowej ustawy, waloryzacja emerytur najprawdopodobniej odbywać się będzie na starych zasadach, czyli będzie obliczana procentowo - świadczenia seniorów wzrosną o 4,8 proc. Jeśli jednak sprawdzanie zgodności jej zapisów będzie trwało dłużej, waloryzacja kwotowa będzie obowiązywać aż do czasu rozstrzygnięcia wątpliwości.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jaka będzie waloryzacja w 2015 r.?

Zapowiadało się dramatycznie! Bo jeszcze miesiąc temu wydawało się, że przyszłoroczna waloryzacja wyniesie zaledwie 1,08 proc. Najbiedniejsi seniorzy mogliby liczyć zaledwie na kilka złotych...

WALORYZACJA EMERYTURY 2014: O ile wzrosną dodatki do emerytur w 2014? WALORYZACJA EMERYTURY 2014: O ile wzrosną dodatki do emerytur w 2014?

W skutek zapowiadanej na marzec 2014 waloryzacji emerytur o 2,14 proc. wzrosną nie tylko renty i emerytury, ale także dodatki do nich. Na jakie pieniądze mogą więc liczyć seniorzy?

WALORYZACJA EMERYTUR 2014. O ile wzrośnie twoja emerytura? WALORYZACJA EMERYTUR 2014. O ile wzrośnie twoja emerytura?

WALORYZACJA EMERYTUR 2014. Ile wyniesie? Zobacz, jak po waloryzacji będzie się przedstawiać twoja emerytura.

Aktualizacja: 25.02.2013 12:26
Autor: Krzysztof Dec
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Łukasz Warzecha - kim jest?

Łukasz Warzecha: dziennikarz, publicysta, komentator sportowy, członek rady redakcyjnej „Międzynarodowego ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.