porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są pomysły partii politycznych w sprawie podnoszenia i zrównania wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet? Platforma Obywatelska chce podniesienie i zrównanie wieku emerytalngo kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat. ...
Zmiany w ZUS i zmiany w KRUS. Mówimy, jak i kiedy będziemy przechodzić na emeryturę

EMERYTURY 2012 – jakie zmiany czekają sędziów i rolników? Zobacz, co zmienia się w KRUS?

Rolnicy, którzy dotychczas rozpoczynali emeryturę w wieku 55 lat (kobiety), a mężczyźni w wieku 60 lat, rozpoczną pobieranie świadczeń dużo później. Zgodnie z zapowiedziami w expose premiera, zarówno kobiety jak i mężczyźni będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat.   

Zgodnie z najnowszym projektem uprzywilejowane zawody, które dotychczas rozpoczynały wiek emerytalny przed ukończeniem 60 roku życia (kobiety), będą przechodziły na emeryturę w wieku 67 lat.

KRUS jak ZUS

1,5 mln rolników może dziś przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), ten przywilej będzie utrzymany do 2013 roku, ale tylko dla tych, którzy spełniają warunki odpowiednio długiego stażu pracy i wieku. Ci którzy będą mieli za krótki staż będą musieli czekać na emeryturę aż osiągną właściwy wiek.

Z każdym rokiem wiek emerytalny będzie się wydłużać dokładnie o rok dzięki czemu, według obliczeń ZUS,  budżet państwa zaoszczędzi w 2014 aż 100 mln złotych, a w 2016 już 4 mld złotych! Zyski do budżetu będą rosnąć aż do 2041 roku, kiedy to sięgną blisko 27 mld i wtedy zaczną się zmniejszać, a emerytury będą podlegać nowej zasadzie: jak się postarasz, tyle będziesz mieć. Co znaczy tyle, że państwo już nie będzie dokładać do emerytur, a każdy obywatel będzie obdarowany emeryturą według zasług.

Sędziowie bądą sądzić dłużej

Podobnie rzecz się ma w wypadku sędziów i prokuratorów, którzy mogli odchodzić na emeryturę po 30 latach pracy, jeśli ukończyli 55 (kobiety) albo 60 (mężczyźni). Każdy z nich zgodnie z prawem mógł przedłużyć okres pracy na własny wniosek do 70 roku życia, zatem wydłużenie wieku emerytalnego do 67 r. ż. nie budzi kontrowersji wśród przedstawicieli tych zawodów.

Projekt ustawy emerytalnej trafia najpierw do >>> konsultacji społecznych, dopiero potem pod obrady Sejmu, który zatwierdza jego wejście w życie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zostać w OFE? Jak zostać w OFE?

Do 31 lipca trzeba podjąć decyzję dotyczącą przyszłej emerytury: czy zostać tylko w ZUS czy też zdecydować się na OFE. Osoby, które wybiorą ZUS nie muszą robić nic, ale te, które wybiorą też OFE...

Ile naszych pieniędzy płynących do OFE zabiera ZUS?

ZUS przekazuje do Otwartych Funduszy Emerytalnych pieniędze na nasze indywidualne konta. Ale nie bezinteresownie. Zakład pobiera za to sporą opłatę manipulacyjną.

Jaki jest w Polsce wiek emerytalny?

Kiedy Polacy osiagają wiek emerytalny? Od czego zależy wysokość emerytury? Mówimy, na jakiej podstawie wyliczana jest emerytura dla osób urodzonych przed 1949 r., a jak dla tych, którzy urodzili się...

Aktualizacja: 02.05.2012 01:01
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Aleksander Doba - kim jest? [OSIĄGNIĘCIA, RODZINA]
Aleksander Doba - kim jest? [OSIĄGNIĘCIA, RODZINA]

Podróżnik, kajakarz, zdobywca wielu nagród, ale przede wszystkim człowiek z ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.