porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile wynoszą DODATKI DLA EMERYTÓW od 1 marca 2013? Sprawdź, o ile wzrosną dodatki do emerytur w 2013 r. Już ...
Emerytury 2013 - Jaka wysokość emerytury w 2013? Emerycie walcz o swoje! Ile może dorobić emeryt lub rencista. Emerytury i renty 2013: ile można dorobić

Ile można dorobić do emerytury od 1 marca 2013. Waloryzacja rent i emerytur w 2013

Sprawdź, ile możesz dorobić do emerytury i renty. Ile można dorobicć do emerytury od 1 marca 2013? Możesz dorobić do emerytury lub renty, ale gdy przekroczysz dopuszczalny limit zarobków, ZUS zawiesi lub zmniejszy twoje świadczenie. Od 1 marca 2013 roku zmieniły się progi zarobkowe. Progi zarobkowe zmieniają się co kwartał.

Sprawdź, ile możesz dorobić do emerytury i renty - Kiedy ZUS zmniejszy ci emeryturę 

Możesz bezkarnie dorabiać do emerytury, jeśli twój przychód nie są wyższe niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli jednak przekroczysz ten próg, ZUS ma prawo zawiesić lub zmniejszyć świadczenie. Wielkość kwot, do wysokości których możesz dorobić zmienia się cztery razy do roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

ZUS zmniejszy ci emeryturę, gdy osiągniesz przychód przekraczający 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie on wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS, za kwartał kalendarzowy). Jeśli natomiast osiągniesz przychód wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesi ci  wypłatę świadczenia.

Od 1 marca 2013 roku wysokość kwot powodujących zawieszenie lub zmniejszenie emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy wynosi:
- 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – 2583,30 zł
- 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – 4797,40 zł

Kiedy ZUS zawiesi ci rentę socjalną

Jeśli osiągasz przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w kwocie wyższej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS - obecnie 2583,30 zł.

Kiedy ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie przedemerytalne

Prawo do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego ulega zawieszeniu w przypadku, gdy twój przychód przekracza graniczną miesięczną kwotę przychodu równą 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia z 2012 r, czyli obecnie 2465,20 zł albo roczną  graniczną  kwotę przychodu, czyli obecnie 29 582,40 zł. Natomiast twoje świadczenie (zasiłek) zostanie zmniejszone, jeżeli kwota przychodu przekracza dopuszczalną miesięczną kwotę przychodu równą 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia z 2012 r. czyli obecnie 880,50 zł albo  dopuszczalną roczna kwotę przychodu, czyli obecnie 10 566,00 zł, nie przekracza jednak miesięcznej granicznej kwoty przychodu, czyli obecnie 880,50  zł albo granicznej rocznej kwoty przychodu, czyli obecnie 29 582,40 zł.

Natomiast gwarantowana  kwota świadczenia przysługująca osobie osiągającej  przychód przekraczający 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nie wyższy niż 70 proc.  tego wynagrodzenia wynosi obecnie 487,88 zł.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Odwrócona hipoteka a renta z nieruchomości - czym się różnią? Odwrócona hipoteka a renta z nieruchomości - czym się różnią?

Niskie emerytury zaowocowały powstaniem alternatywnych sposobów finansowania spokojnej starości. Znany od lat zachodzie mechanizm odwróconej hipoteki i jej pochodnych niedawno zawitał też do Polski....

KRUS zamiast ZUS. Jak się przenieść? [SPRAWDZONE RADY] KRUS zamiast ZUS. Jak się przenieść? [SPRAWDZONE RADY]

Odpowiednie wykorzystanie luki prawnej i przejście z ZUS do KRUS pomoże zaoszczędzić części przedsiębiorców nawet 11 tysięcy złotych rocznie. Jak to zrobić, kto na tym zyska i przede wszystkim czy...

Jaka jest różnica między składkami w ZUS a OFE?

Wkrótce wchodzą w życie zapowiadane zmiany zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Musimy wybrać, czy chcemy, aby nasza składka emerytalna w całości...

Aktualizacja: 16.03.2013 23:42
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Andrzej Piasek Piaseczny to jeden z ważniejszych artystów ostatnich 20 ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.