porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Waloryzacja emerytur 2014 [TABELA]. O ile wzrosną emerytury w 2014 roku?
Waloryzacja emerytur 2014 [TABELA]. O ile wzrosną emerytury w 2014 roku? Waloryzacja emerytur w roku 2014 ma być rekordowo niska. Rząd ...
Dorabianie na emeryturze - ile można dorobić na emeryturze?

Ile można DOROBIĆ DO EMERYTURY w 2014 roku?

Limity dorabiania dotyczą tylko części emerytów. Sprawdź, czy to ograniczenie dotyczy twojej emerytury. Liczą się tu wiek, wysokość przychodów i wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny – kiedyś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a teraz ustalany indywidualnie w zależności od daty urodzenia – mogą w trakcie pobierania świadczenia z ZUS osiągać dochody dowolnej wysokości. Nie spowodują one zawieszenia ani zmniejszenia emerytury. Nie dotyczy to jednak tych osób, których emerytura została zawieszona w związku z kontynuowaniem zatrudnienia w ramach stosunku pracy podjętego przed jej nabyciem (art. 103a ustawy emerytalnej).

Kto musi liczyć się ze zmniejszeniem emerytury

Inaczej jest w wypadku osób przebywających na wcześniejszej emeryturze. Ich emerytura zostanie zmniejszona lub zawieszona, jeżeli osiągną przychody z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (na przykład zatrudnienia na etacie, umowy-zlecenia, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej):

  • gdy przychód emeryta przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał ogłoszonego przez prezesa GUS, świadczenie podlega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (ustalaną przy kolejnych waloryzacjach);
  • gdy przychód emeryta przekroczy 130% przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie podlega zawieszeniu.

Kwoty dopuszczalnego przychodu zmieniają się co kwartał

Od 1 grudnia 2013 r. do 28 lutego 2014 r. graniczne kwoty dodatkowego miesięcznego przychodu wynoszą odpowiednio: 2556,20 zł (70% przeciętnego wynagrodzenia) i 4747,30 zł (130%). Kwota zmniejszenia emerytury to maksymalnie 549,12 zł.

Zatrudnienie trzeba zgłosić do ZUS

Osoby, które są na wcześniejszej emeryturze, muszą po podjęciu pracy powiadomić o tym ZUS (składając druk ZUS Rw-73), a po zakończeniu roku do końca lutego dostarczyć do ZUS informację o wysokości przychodu osiągniętego w poprzednim roku. Informację te przesyła również do ZUS pracodawca.

W 2013 r. graniczne kwoty rocznego przychodu wyniosły:

  • 30 661,20 zł - suma kwot przychodu odpowiadających 70% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w 2013 r.,

  • 6 941,30 zł - suma kwot przychodu odpowiadających 130% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w 2013 r.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
2,5 mln Polaków w OFE. Co to dla nich oznacza? 2,5 mln Polaków w OFE. Co to dla nich oznacza?

W OFE zdecydowało się zostać 2,5 miliona Polaków, 20 procent wszystkich uprawnionych. Rząd spodziewał się, że w Otwartych Funduszach Emerytalnych zostanie 6 milionów Polaków. Ze względu na mniejszą...

Emerytura 2014: Jak zwiększyć sobie emeryturę? Emerytura 2014: Jak zwiększyć sobie emeryturę?

Ostatnie waloryzacje emerytur i rent rozczarowały wiele osób. W 2014 roku będzie jeszcze gorzej. Są jednak inne sposoby zwiększenia świadczenia. Trzeba jednak poświęcić trochę czasu.

Wcześniejsza, CZĘŚCIOWA emerytura rolnicza – JAKIE ZASADY?

Rolnik za młody na pełną emeryturę, może starać się o świadczenie częściowe. Jak powinien do tego przystąpić? Jakie dokumenty zgromadzić i gdzie je złożyć?

Aktualizacja: 11.06.2014 14:08
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Olga Wasilewska, autorka artykułu o Kamilu Durczoku

Olga Wasilewska to dziennikarka która wstrząsnęła środowiskiem madialnym za sprawą ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.