porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
OFE. Co należy wiedzieć wybierając OTWARTY FUNDUSZ EMERYTALNY? Wielu młodych ludzi nie dokonuje samodzielnego wyboru OFE, ponieważ nie ...
Reforma emerytalna 2012 - ZASADY. Sprawdź, kiedy będziesz mógł przejść na emeryturę. Kiedy PRZEJDĘ NA EMERYTURĘ

KTO KIEDY przejdzie na emeryturę? Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r.

KTO KIEDY przejdzie na emeryturę? Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r.
fot.: sxc.hu
Od 2013 roku Polacy będą pracować dłużej - zarówno mężczyźni jak i kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat, ale zmiany będą następować stopniowo. Dla mężczyzn ważna jest data I 2020, dla kobiet I 2040. Sprawdź, kiedy będziesz mógł przejść na emeryturę.
SKOMENTUJ

Reforma emerytalna 2013 przewiduje wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. Nie oznacza to jednak, że z dnia na dzień wszyscy będziemy musieli pracować dłużej.

Podwyższanie wieku w którym można ubiegać się o emeryturę będzie odbywać się stopniowo. Od stycznia 2013, co miesiąc potencjalny emeryt będzie musiał pracować 4 miesiące dłużej.

Do docelowego poziomu 67 lat w przypadku mężczyzn dojdziemy w roku 2020. Kobiety odczują zmiany jeszcze później. Wszystkie panie osiągną wiek emerytalny gdy skończą 67 lat dopiero w roku 2040. To oznacza, że do 67. roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 38 lat.

Warto pamiętać, że z reformy emerytalnej 2013 wyłączone są kobiety powyżej 59. roku życia oraz mężczyźni powyżej 64. roku życia.

Reforma emerytalna wprowadza również tzw. emeryturę częściową. Będzie można się o nią ubiegać już po skończeniu:
- 62 lat w przypadku kobiet
- 65 lat w przypadku mężczyzn.
Trzeba się jednak wykazać odpowiednio długim stażem opłacania składek. Dla kobiet to minimum 35 lat, dla mężczyzn 40 lat.

Dodajmy, że pobieranie emerytury częściowej oznacza automatycznie niższe świadczenia po 67 roku życia niż w przypadku zakończenia aktywności zawodowej "w terminie".

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jaki staż pracy daje prawo do emerytury minimalnej lub częściowej?

Żeby przejść na emeryturę, trzeba osiągnąć wiek emerytalny i zgromadzić w ZUS jakikolwiek kapitał. Dla prawa do emerytury nie ma znaczenia staż pracy. Jeśli jednak tych przepracowanych lat jest zbyt...

EMERYTURY: ile można dorobić do emerytury od 1 czerwca 2013?

Zmiany w emeryturach: od 1 czerwca 2013 uległy zmianie limity zarobków, powyżej których ZUS ma prawo zawiesić świadczenie lub zmniejszyć. Ile można dorobić do emerytury od 1 czerwca 2013? Jakie są...

Nowa ustawa emerytalna. Jakie są różnice między emeryturami po staremu i nowemu?

Reforma emerytalna wchodzi w życie z początkiem roku 2013. Co to oznacza, jakie zmiany nas czekają, jakie będą nowe merytury? Podstawowa różnica to wiek w jakim przejdziemy na emeryturę. Dłuższy...

Aktualizacja: 06.06.2013 10:04
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Łukasz Warzecha - kim jest?

Łukasz Warzecha: dziennikarz, publicysta, komentator sportowy, członek rady redakcyjnej „Międzynarodowego ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.