porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
REFORMA EMERYTALNA 2012. KIEDY można przejść na wcześniejszą emeryturę? Na jakich zasadach? O reformie emerytalnej wiadomo, że sprawi ona, że będziemy przechodzić ...
Reforma emerytalna 2013 - kto, kiedy na emeryturę?

Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. KTO KIEDY przejdzie na emeryturę?

Od 2013 roku podnoszony jest wiek emerytalny. Kto będzie pracował do 67 roku życia?

Reforma emerytalna przewiduje stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Począwszy od 2013 roku, wiek w którym będzie można przejść na emeryturę będzie podnoszony co 4 miesiące o 1 miesiąc. Docelowo wszyscy Polacy mają przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat.

Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku – to oznacza, że do 67. roku życia pracować będą kobiety mające dzisiaj 38 lat i mężczyźni mający maksymalnie 58 lat.

Kobiety powyżej 59. roku życia oraz mężczyźni powyżej 64. roku życia otrzymają emerytury na starych zasadach.

Emerytury częściowe

Podniesienie wieku emerytalnego nie oznacza, że na emeryturę nie będzie można przejść wcześniej, niż przed ukończeniem 67 lat. Reforma emerytalna przewiduje "prawo do emerytury częściowej".

O wcześniejsze świadczenia (już po wejściu nowych przepisów w życie) mogą się ubiegać kobiety w wieku co najmniej 62 lat, ale pod warunkiem, że posiadają minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy.  Mężczyźni prawo do przejścia na tzw. emeryturę częściową wg. nowych przepisów, mają w wieku 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.

Dlaczego wcześniejsza emerytura jest "częściowa"

W przypadku wcześniejszego przejścia na emeryturę jej wysokość będzie niższa! Będzie ona wynosić 50 proc. emerytury, którą otrzymywalibyśmy po ukończeniu 67 lat. 

Co istotne przejście na emeryturę częściowa nie wyklucza jednoczesnej aktywności zawodowej. "Częściowy emeryt" może pracować i zarabiać, a emerytura - niezależnie od wysokości dochodów - nie będzie obniżana.

Przejście na emeryturę częściową oznacza natomiast, że po 67 roku życia nasza emerytura będzie niższa niż w wypadku gdy nie korzystamy z wariantu częściowego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WALORYZACJA EMERYTURY 2014: O ile wzrosną dodatki do emerytur w 2014? WALORYZACJA EMERYTURY 2014: O ile wzrosną dodatki do emerytur w 2014?

W skutek zapowiadanej na marzec 2014 waloryzacji emerytur o 2,14 proc. wzrosną nie tylko renty i emerytury, ale także dodatki do nich. Na jakie pieniądze mogą więc liczyć seniorzy?

WALORYZACJA EMERYTUR 2014. O ile wzrośnie twoja emerytura? WALORYZACJA EMERYTUR 2014. O ile wzrośnie twoja emerytura?

WALORYZACJA EMERYTUR 2014. Ile wyniesie? Zobacz, jak po waloryzacji będzie się przedstawiać twoja emerytura.

Ile można dorobić do emerytury od 1 marca 2013. Waloryzacja rent i emerytur w 2013

Sprawdź, ile możesz dorobić do emerytury i renty. Ile można dorobicć do emerytury od 1 marca 2013? Możesz dorobić do emerytury lub renty, ale gdy przekroczysz dopuszczalny limit zarobków,...

Aktualizacja: 15.10.2012 20:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?

Paweł Kukiz to jeden z kandydatów, który w maju będzie ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.