porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
REFORMA EMERYTALNA 2012. KIEDY można przejść na wcześniejszą emeryturę? Na jakich zasadach? O reformie emerytalnej wiadomo, że sprawi ona, że będziemy przechodzić ...
Reforma emerytalna 2013 - kto, kiedy na emeryturę?

Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. KTO KIEDY przejdzie na emeryturę?

Od 2013 roku podnoszony jest wiek emerytalny. Kto będzie pracował do 67 roku życia?

Reforma emerytalna przewiduje stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Począwszy od 2013 roku, wiek w którym będzie można przejść na emeryturę będzie podnoszony co 4 miesiące o 1 miesiąc. Docelowo wszyscy Polacy mają przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat.

Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku – to oznacza, że do 67. roku życia pracować będą kobiety mające dzisiaj 38 lat i mężczyźni mający maksymalnie 58 lat.

Kobiety powyżej 59. roku życia oraz mężczyźni powyżej 64. roku życia otrzymają emerytury na starych zasadach.

Emerytury częściowe

Podniesienie wieku emerytalnego nie oznacza, że na emeryturę nie będzie można przejść wcześniej, niż przed ukończeniem 67 lat. Reforma emerytalna przewiduje "prawo do emerytury częściowej".

O wcześniejsze świadczenia (już po wejściu nowych przepisów w życie) mogą się ubiegać kobiety w wieku co najmniej 62 lat, ale pod warunkiem, że posiadają minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy.  Mężczyźni prawo do przejścia na tzw. emeryturę częściową wg. nowych przepisów, mają w wieku 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.

Dlaczego wcześniejsza emerytura jest "częściowa"

W przypadku wcześniejszego przejścia na emeryturę jej wysokość będzie niższa! Będzie ona wynosić 50 proc. emerytury, którą otrzymywalibyśmy po ukończeniu 67 lat. 

Co istotne przejście na emeryturę częściowa nie wyklucza jednoczesnej aktywności zawodowej. "Częściowy emeryt" może pracować i zarabiać, a emerytura - niezależnie od wysokości dochodów - nie będzie obniżana.

Przejście na emeryturę częściową oznacza natomiast, że po 67 roku życia nasza emerytura będzie niższa niż w wypadku gdy nie korzystamy z wariantu częściowego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Z emerytury częściowej na zwykłą – jak przejść? [PORADNIK]

Jak przejść z emerytury częściowej na zwykłą? Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego ZUS nie zmieni automatycznie emerytury częściowej na pełną, w związku z tym należy odpowiednio wcześnie...

Kiedy na emeryturę kobiety i mężczyźni? Kiedy na emeryturę kobiety i mężczyźni?

Rząd zdecydował, że wiek emerytalny Polek i Polaków będzie stopniowo wydłużany i wyrównywany. Docelowo kobiety i mężczyźni w naszym kraju mają pracowac do 67. roku zycia. W tabelka poniżej można...

Kiedy mężczyzna może przejść na emeryturę? Kiedy mężczyzna może przejść na emeryturę?

Poniżej przedstawiamy wiek, jaki muszą osiągnąć mężczyźni, żeby mogli ubiegać się o emeryturę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu...

Aktualizacja: 15.10.2012 20:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Misheel Jargalsajkhan - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Przez lata Misheel Jargalsaikhan była gwiazdą serialu "Rodzina zastępcza". W ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.