porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest i jak działa oświetlenie OLED?
Co to jest i jak działa oświetlenie OLED? Oświetlenie OLED – co to takiego? Zastała przez lata branża ...
Mówimy, kim była ostatnia żyjąca ofiara Titanica - Millvina Dean. liczba ofiar Titanica.

100. rocznica zatonięcia TITANICA. Kim była OSTATNIA ŻYJĄCA OFIARA Titanica?

Wokół liczby ofiar Titanica krąży wiele kontrowersji. Najczęściej przyjmuje się, że w tej legendarnej katastrofie zginęło 1500 osób. Wśród 750 ocalałych była Millvina Dean, ostatnia żyjąca ofiara Titanica. Jak katastrofa zmieniła jej życie? Mówimy, kim była ostatnia żyjąca ofiara Titanica.

11 kwietnia 1912 roku Titanic wypłynął z Southampton w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku. Statek, choć reklamowany jako twór ekskluzywny i niezniszczalny pociągnął na dno oceanu 1500 pasażerów. 750 cudownie ocalałych mogło mówić o wielkim szczęściu. Wśród nich była Millvina Dean, która w dniu katastrofy statku miała zaledwie 2 miesiące i 13 dni. Ocalała pasażerka zmarła w 2009 roku w wieku 98 lat, zapisując się tym samym w historię, jako ostatnia żyjąca ofiara katastrofy. Jak traumatyczne wydarzenie z dzieciństwa zmieniło jej życie? Mówimy, kim była ostatnia żyjąca ofiara Titanica.

Kim była Millvina Dean?

Millvina Dean urodziła się 2 lutego 1912 roku w Branscombe. Była córką Bertrama Franka Deana i Georgetty Evy Light, miała też starszego o 2 lata brata. W 1912 roku rodzice Millviny postanowili opuścić Anglię i udać się do Wichita w stanie Kansas, gdzie rodzina ojca miała pomóc mu otworzyć sklep z tytoniem. Państwo Dean nie przypuszczali, że znajdą się na pokładzie ekskluzywnego Titanica. To strajk węglowy sprawił, że zostali na niego przeniesieni i jako pasażerowie trzeciej klasy wyruszyli w rejs życia. Niestety, katastrofy statku nie przeżył ojciec Millviny, który tuż przed zatonięciem zdążył umieścić zonę i dzieci w szalupie ratunkowej nr 10. Jego ciała nigdy nie zidentyfikowano.

Po katastrofie Titanica państwo Dean wrócili do Wielkiej Brytanii. Podczas II wojny światowej Millvina pracowała dla Brytyjskiego rządu i firmy inżynierskiej. W późniejszych latach trudniła się jako kartograf, sekretarka i asystentka sprzedawcy wyrobów tytoniowych. Zmarła na zapalenie płuc, w wieku 98 lat, w domu opieki w Ashurts.

Jak katastrofa zmieniła życie Millviny?

O katastrofie Titanica oraz o tym, że jako dwumiesięczne niemowlę była pasażerką statku, Millvina dowiedziała się od matki w wieku 8 lat. Dopiero wówczas dziewczynka zrozumiała, dlaczego straciła ojca. W przeciwieństwie do innych ofiar katastrofy, Millvina przez większą część swojego życia unikała rozgłosu. Tak na dobre w wydarzenia związane z Titaniciem zaangażowała się dopiero po osiemdziesiątce. Była stała bywalczynią licznych wystaw, radiowych i telewizyjnych wywiadów, bohaterką filmów dokumentalnych. Choć była zbyt mała, by pamiętać traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa, jako córka zmarłego w katastrofie ojca, czuła się osobiście związana z historią i legendą Titanica.

Wydarzenia  sprzed prawie stu lat wpłynęły także na jej ostatni dni przed śmiercią. Millvina Dean borykała się z problemami finasowymi, nie było jej stać na opłatę pobytu w domu opieki, w którym przebywała. Z pomocą przyszedł socjalny fundusz, na którym gromadzono środki na pomoc dla ostatniej żyjącej ofiary Titanica. Według brytyjskich mediów, gwiazdorzy filmu „Titanic" Kate Winslet i Leonardo DiCaprio wsparli Millvinę kwotą 22 tys. funtów. 

Zgodnie z ostatnią wolą Millviny Dean, jej ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone w miejscu, gdzie Titanic rozpoczął swój tragiczny rejs.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zatonął TITANIC? Co poza zderzeniem z górą lodową mogło być przyczyną katastrofy?

RMS Titanic zatonął w nocy, z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Na jego pokładzie śmierć poniosło około 1500 osób, bo pomoc przybyła zbyt późno. Jak głosi teoria akceptowana przez większość społeczeństwa...

KATASTROFA TITANICA. Dlaczego wokół Titanica narosło wiele mitów i legend? Czy je znasz?

RMS Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, kiedy to zderzył się z górą lodową. Tak brzmi oficjalna wersja, która według jednych nawet nie powinna zostać podważana, a przez drugich...

Rów Mariański- dlaczego James Cameron postanowił wyruszyć na podbój dna oceanu?

Głębia oceanu jest jedną z niewielu tajemnic, jakie skrywa przed człowiekiem i nauką Matka Natura. Zawsze jednak znajdą się śmiałkowie, którzy rzucą jej wyzwanie. Jednym z nich jest reżyser "Avatara"...

Aktualizacja: 29.07.2013 10:58
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Bartek Bonk, medalista olimpijski? Jaka tragedia dotknęła olimpijczyka?

Bartek Bonk podczas Igrzysk w Londynie uratował honor polskich ciężarowców ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.