porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak kwiaty wytwarzają zapach?
Jak kwiaty wytwarzają zapach? Rośliny uwalniają do otoczenia bardzo różne zapachy. Najczęściej rośliny wytwarzają ...
Mandat za zbieranie grzybów?

5 tys. zł mandatu za zbieranie grzybów? O co chodzi?

5 tys. zł mandatu za zbieranie grzybów? O co chodzi?

Mandat za zbieranie grzybów?

fot.: http://www.freeimages.com/profile/hills22
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak duże kary grożą nierozsądnym grzybiarzom. Leśny wandalizm może kosztować nas nawet 5000 zł! Mówimy, za co władze mają prawo ukarać miłośników zbierania grzybów.

Wskazówki dotyczące chodzenia po lesie możemy znaleźć w XIX rozdziale Kodeksu wykroczeń - Szkodnictwo leśne, polne i ogrodowe. Niewielu z nas wie, że zbieranie mchu, ściółki, gałęzi, trawy, wrzosów, ziół, a nawet szyszek podlega karze grzywny do 250 zł. Za zbieranie grzybów w miejscach zabronionych lub w sposób niedozwolony grozi nam podobny wymiar kary. Co to właściwie oznacza?

Jeśli przy zbieraniu dochodzi do niszczenia runa leśnego bądź roślinności, można uznać, że jest to działanie nielegalne. Zabronione jest także używanie narzędzi takich jak np. grabki, które mogą uszkadzać niskie krzaki. Karane jest niszczenie grzybów niejadalnych czy zbieranie okazów chronionych. Jeśli nawet nieświadomie wchodzimy w posiadanie chronionego gatunku, grozi nam grzywna do 5000 zł lub pozbawienie wolności nawet do 2 lat. 

Jak rozsądnie zbierać grzyby: uwaga na psy.

W samej Warszawie w ostatnim okresie straż miejska odnotowała 18 incydentów związanych z zagryzieniem przez psa innych dzikich zwierząt żyjących w lesie. Lekkomyślnym zachowaniem jest puszczenie psa wolno, bez smyczy. Takie wykroczenie karane jest grzywną do 5000 zł. Uważajmy również gdzie zostawiamy samochód, którym dojeżdżamy na grzybobranie. Jest to dozwolone tylko w specjalnie przygotowanych do tego celu miejscach. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak żyją grzyby? Czy grzyby są pożyteczne, a może to szkodniki? Jak żyją grzyby? Czy grzyby są pożyteczne, a może to szkodniki?

Dla nas grzyb, czyli jego kapeluszowa owocnia zarodnikowa, ma krótki żywot. Bywa, że pojawia się duży okaz z dnia na dzień – stąd powiedzenie, że coś rośnie szybko jak grzyby po deszczu – ścinamy go...

Co wiesz o grzybach? Dlaczego grzyb to nie grzyb? Co wiesz o grzybach? Dlaczego grzyb to nie grzyb?

Gdy wchodzimy do lasu na grzyby, najczęściej nie pamiętamy, czym one są a bardziej nas interesuje, jakie one są – dobre czy trujące. Jednak to bardzo ciekawe organizmy i warto przypomnieć nieco...

SĄ JUŻ GRZYBY: Jakie? Ile kosztują? Gdzie szukać? SĄ JUŻ GRZYBY: Jakie? Ile kosztują? Gdzie szukać?

Sezon grzybowy powoli się zaczyna. W lasach i na straganach zaczęły się pojawiac wyczekiwane przez grzybiarzy i smakoszy grzyby. Powoli kończy się już sezon na kurki, za to w pełni jest sezon...

Aktualizacja: 10.09.2014 13:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Żyliński, książę milioner. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jan Żyliński to polski książę, urodzony i wychowany w Londynie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.