porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Natemat.pl, czy to polski odpowiednik Huffington Post? Po odejściu Lisa z tygodnika Wprost, aż huczy w polskich ...
Umowa handlowa ACTA - co oznacza dla internautów? WOJNA O ACTA PROTEST PRZECIWKO ACTA Anti-Counterfeiting Trade Agreement. ACTA CO TO JEST? Czym jest ACTA?

ACTA - CO TO JEST? Na czym polega umowa handlowa ACTA? Czy ACTA ogranicza WOLNOŚĆ w internecie?

ACTA - CO TO JEST? Na czym polega umowa handlowa ACTA? Czy ACTA ogranicza WOLNOŚĆ w internecie?

ACTA rozpala ogromne emocje, nie tylko w internecie

fot.: dzięki uprzejmości NIE DLA ACTA od użytkownika z profilu FB
ACTA rozpala ogromne emocje, nie tylko w internecie. ACTA Anti-Counterfeiting Trade Agreement, umowa handlowa, której głównym założeniem jest walka z piractwem w sieci i ochrona właśności intelektualnej. Co to jest ACTA? Dlaczego internauci przekonują, że porozumienie, które Polska podpisała 26 stycznia 2012 roku narusza wolność w internecie?

ACTA, czyli w języku angielskim Anti-Counterfeiting Trade Agreement, to umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi. Jak podaje Wikipedia porozumienie ma narzucić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektulanej. ACTA reguluje kwestie obrotu podrabianymi dobrami, zasady handlu lekami generycznymi oraz problem rozpowszechniania dzieł prawnie chronionych poprzez internet (tzw. piractwo medialne).

W praktyce oznacza to, że strona podpisująca ACTA zobowiązuje się stosowania różnych środków przeciwko naruszaniu praw własności intelektualnej objętych umową. Mają je stosować w sposób niezakłócający wymianę handlową i gwarantujący ochronę przed ewentualnymi nadużyciami.

Dlaczego internauci boją się ACTA?

Według użytkowników internetu umowa jest tak skonstruowana, że może prowadzić do blokowania treści i cenzury w imię walki z piractwem, a internauci, którzy korzystają z róznych treści w internecie będą traktowani jak zwykli przestępcy. 

Jeden z zapisów ACTA mówi bowiem, że dostawcy internetu oraz właścicieli serwisów są zobowiązani do monitorowania internautów. Można ich zatem zmuszać do ujawniania danych internautów, którzy mieliby naruszać prawa własności.

ZOBACZ >>  Czy podpisanie ACTA oznacza natychmiastowe wdrożenie ustawy?

Dane internautów mogłyby zostać udostępnione zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Treści uznawane za pirackie mogą być usuwane z sieci bez wyroku sądu. Według protestujących przeciwko ACTA na podstawie nowych przepisów będzie można też karać właściciela bloga, za komentarze wpisywane przez innych użytkowników, jeśli zawierają one treści niezgodne z prawem.

ZOBACZ >> Co oznacza BRAK RATYFIKACJI? Czy wszystko zostaje jak było?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co oznacza, że Tusk odrzucił ratyfikację w sprawie ACTA? O co chodzi z ACTA?

Umowa ACTA wzbudziła w Polsce wiele kontrowersji. Internauci wyszli na ulice protestować, przez co rząd reprezentowany przez premiera Donalda Tuska ogłosił zawieszenie procesu ratyfikacji umowy ACTA....

Zawieszenie ratyfikacji ACTA. Co oznacza BRAK RATYFIKACJI? Czy wszystko zostaje jak było?

Nie ma w prawie czegoś takiego jak wstrzymanie prac nad ratyfikacją. Można natomiast się wycofać z umowy. Ale tego premier nie obiecał. Słowa premiera Donalda Tuska o wstrzymaniu prac nad ratyfikacją...

Na czym polega ACTA? PEŁNA TREŚĆ kontrowersyjnej UMOWY

ACTA to umowa handlowa, której głównym założeniem jest walka z piractwem w sieci i ochrona właśności intelektualnej. Czym dokładnie jest ACTA? Mówimy, jaka jest treść umowy, przeciw której tak...

Aktualizacja: 16.04.2012 08:53
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Bartek Bonk, medalista olimpijski? Jaka tragedia dotknęła olimpijczyka?

Bartek Bonk podczas Igrzysk w Londynie uratował honor polskich ciężarowców ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.