porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZMARŁ ANDRZEJ ŁAPICKI. Kim był Andrzej Łapicki? Jak umarł? W sobotę 21.07.2012 roku rano zmarł Andrzej Łapicki, jeden z ...
Najwybitniejsze filmowe kreacje legendy polskiego filmu

ANDRZEJ ŁAPICKI NIE ŻYJE. Jakie były największe role Andrzeja Łapickiego?

Nad ranem 21 lipca 2012 w wieku niespełna 88 lat odszedł Andrzej Łapicki. Wybitny aktor teatralny i filmowy, profesor i rektor warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Którego z jego aktorskich kreacji najbardziej zapadły widzom w pamięć? Dlaczego uważa się go za legendę polskiego kina?

O Andrzeju Łapickim ostatnimi laty było głośno głównie z powodu jego życia prywatnego, a nie kariery zawodowej. Ten wybitny aktor w wieku 85 lat ożenił się z młodszą o 60 lat Kamilą Mścichowską, co wywołało ogromne kontrowersje, skutkiem czego nazwisko „Łapicki” przez kilka miesięcy nie schodziło z czołówek prasy brukowej. Mimo tego mamy nadzieje, że Andrzej Łapicki pozostanie żywy w pamięci widzów, głównie dzięki swoim teatralnym i filmowym kreacją.

Droga do sukcesu

Łapicki debiutował na deskach teatru w 1945 roku rolą Kuby w „Weselu Wyspiańskiego” w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi. Rok później po raz pierwszy pojawia się (epizodycznie) na małym ekranie w głośnych „Zakazanych piosenkach”. Największą popularność zyskał w latach ‘60 i ‘70 głównie za sprawą Andrzeja Wajdy, u którego zagrał m.in. we „Wszystko na sprzedaż”, „Piłacie i innych”, „Ziemi obiecanej” czy „Pannach z Wilka”.

Mimo iż stworzył kilkadziesiąt kreacji filmowych, w tym wiele, które na zawsze zostaną już legendarne np. postać Andrzeja z „Jak daleko stąd, jak blisko?” , Łapicki do końca twierdził, że: „Film to moja niewypełniona karta”.

W teatrze Łapicki spełniał się zarówno, jako aktor jak i reżyser. W swoim życiu związany był z Teatrem Współczesnym, Dramatycznym, Narodowym i Polskim, gdzie w latach 1995-1999 zajmował stanowisko dyrektora artystycznego. Jego ulubioną rolą była postać Arnolfa ze „Szkoły żon” Moliera. Jako reżyser teatralny po raz ostatni (w 2005 roku) wystawił spektakl „Eurocity” na podstawie sztuki Aleksandra Fredry.

Andrzej Łapicki za zasługi dla polskiej kultury oraz swoje osiągnięcia jako aktor i reżyser został wielokrotnie nagradzany m.in. Złotym Krzyżem Zasług czy Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy prawo zabezpiecza dzieci przed utratą spadku? Czy Kamila Łapicka może dostać cały spadek?

Czy możliwa jest sytuacja, w której całość majątku zmarłego aktora przejmie jego druga żona - Kamila Łapicka? Czy rodzina aktora będzie miała swój udział w spadku?

Kiedy pogrzeb Andrzeja Łapickiego? Gdzie możesz pożegnać wielkiego aktora?

Przygotowania do pogrzebu wybitnego aktora teatralnego i filmowego już rozpoczęte. Sprawdź, kiedy i gdzie możesz pożegnać Andrzeja Łapickiego.

ZMARŁ ANDRZEJ ŁAPICKI. Kim był Andrzej Łapicki? Jak umarł?

W sobotę 21.07.2012 roku rano zmarł Andrzej Łapicki, jeden z największych polskich aktorów. Kim był Andrzej Łapicki, w czym grał i jak umarł?

Aktualizacja: 18.04.2018 21:46
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Gabriela Frycz - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Gabriela Frycz - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Gabriela Frycz to pierwsza córka aktora, Jana Frycza. Dziewczyna poszła ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.