porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak złodzieje ukradli 5 ton lodu i jak ich policja złapała? Ciężarówka-chłodnia zdążyła przejechać 2000 km, gdy wpadła w policyjną blokadę. ...
Internetowa wojna podjazdowa trwa - dowiedz się kto protestuje.

Anonymous, Polish Underground, użytkownicy Facebooka. Kto i jak protestuje przeciwko ACTA?

Anonymous, Polish Underground, użytkownicy Facebooka. Kto i jak protestuje przeciwko ACTA?

Osoby, które pojawiły się publicznie jako Anonymous, ubrane w maski Guya Fawkesa spopularyzowane przez komiks i film V jak Vendetta, Los Angeles, luty 2008

fot.: Vincent Diamante na lic. CC
Protesty przeciwko ustawom ACTA, SOPA czy zamknięciu serwisu Megaupload przybierają na sile. Ich główną areną jest Internet, a protestujący stosują różne metody, od legalnych po partyzanckie. Dowiedz się więcej o tym, kto i jak protestuje.

Anonimowi – polski odłam międzynarodowego ruchu

Za liderów światowej kontrkultury w Internecie od kilku lat uważa się grupę Anonymous. Wbrew pozorom nie jest to organizacja, lecz niezidentyfikowana międzynarodowa społeczność, sprzeciwiającą się różnym przejawom sieciowej cenzury, korupcji czy ucisku. Określani są mianem „haktywistów”.

Nazwa ruchu została zaczerpnięta z internetowego mema, polegającego na tym, że pojawiające się na obrazkowych forach ilustracje nie podpisane nickiem umieszczających je w sieci użytkowników, były sygnowane jako „Anonim”. Tym samym „Anonymous” zaczął żyć swoim życiem, jako wyimaginowany użytkownik Internetu. Największe akcje Anonimowych to m.in. ujawnienie nazwisk i numerów IP osób korzystających ze strony z dziecięcą pornografią, oraz niedawny atak hakerski na strony  Departamentu Sprawiedliwości USA, FBI, wytwórni Universal Music Group, organizacji RIAA i Motion Picture Association of America w odwecie za zablokowanie serwisu megaupload.com i aresztowanie jego właściciela.

W obliczu pojawienia się informacji o rychłym przyjęciu przez Polskę ustawy ACTA, polscy hakerzy identyfikujący się z ruchem Anonymous przeprowadzili falę ataków na strony rządu i instytucji państwowych. Gdy pojawiły się informacje o tym, że rząd będzie ponownie dyskutował nad ewentualnym wycofaniem się z ratyfikacji, hakerzy wstrzymali blokady stron.

Polish Underground hakują na własną rękę

23 stycznia dała o sobie znać grupa polskich hakerów Polish Underground, która odżegnała się od działań polskich Anonimowych i nazwała ich dziećmi, które chciały pobawić się w hakerów. Członkowie Polish Underground określają siebie jako nieskrępowany głos przeciw ustawie ACTA, a ich symbolem stała się sieciowa osobowość – Pani Basia, która kilka dni temu opublikowała na swoim blogu film, w którym zapowiada wprowadzenie stanu wojennego w internecie. Film został umieszczony przez hakerów na stronie internetowej premiera Donalda Tuska. Ujawnione zostało także hasło do panelu administracyjnego strony.

Społeczny ruch protestu

Hakerzy podejmują partyzancką walkę z ośrodkami władzy, które mogą wpłynąć na ratyfikację ACTA. Z drugiej strony rozwija się ruch legalnego obywatelskiego protestu w sieci, do którego może przystąpić każdy. Na przykład na Facebooku pojawiła się strona „Nie dla ACTA w Polsce”, do której w ciągu zaledwie kilku dni przystąpiło ponad 100 tysięcy osób. Jej głównym celem jest polityka informacyjna, czyli uświadomienie internautom o co tak naprawdę chodzi w ACTA.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nowy papież Franciszek - czy ma profil na Facebooku i i ilu ma fanów? Nowy papież Franciszek - czy ma profil na Facebooku i i ilu ma fanów?

Papieża Franciszka możesz mieć w gronie swoich znajomych. Na Facebooku istnieje kilka stron kardynała i po konklawe - już Pope Francisa. Jednak nie są to oficjalne strony. 

ACTA - CO TO JEST? Na czym polega umowa handlowa ACTA? Czy ACTA ogranicza WOLNOŚĆ w internecie? ACTA - CO TO JEST? Na czym polega umowa handlowa ACTA? Czy ACTA ogranicza WOLNOŚĆ w internecie?

ACTA rozpala ogromne emocje, nie tylko w internecie. ACTA Anti-Counterfeiting Trade Agreement, umowa handlowa, której głównym założeniem jest walka z piractwem w sieci i ochrona właśności...

Zawieszenie ratyfikacji ACTA. Co oznacza BRAK RATYFIKACJI? Czy wszystko zostaje jak było?

Nie ma w prawie czegoś takiego jak wstrzymanie prac nad ratyfikacją. Można natomiast się wycofać z umowy. Ale tego premier nie obiecał. Słowa premiera Donalda Tuska o wstrzymaniu prac nad ratyfikacją...

Aktualizacja: 17.04.2018 18:01
Autor: Marek_Lewoc
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?

Paulina Kaszuba ma 30 lat, a od 13. roku życia ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.