porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy odejście Benedykta XVI to zwiastun końca świata? Co mówi o tym przepowiednia św. Malachiasza? Wydawałoby się, że koniec świata to przebrzmiała sprawa i nikt ...

Asteroida przeleci blisko Ziemi. Jak ją zobaczyć?

Asteroida przeleci blisko Ziemi. Jak ją zobaczyć?

Asteroida 2012 DA14 przeleci bardzo blisko Ziemi w piątek 15 lutego 2013 r.

fot.: Photos.com
W piątek 15 lutego 2013 roku obok Ziemi przeleci asteroida 2012 DA14. Jej masę szacuje się na 135 tysięcy ton, a średnica wynosi około 45 m. Asteroida przeleci bardzo blisko Ziemi - zaledwie 27 600 km od niej, będzie więc dobrze widoczna dla oberwatorów. Czy asteroida 2012 DA14 będzie widoczna również w Polsce?
SKOMENTUJ

Asteroida 2012 DA14 przeleci blisko Ziemi w piątek 15 lutego 2013 r. O godzinie 20.25 naszego czasu ma się ona znaleźć 34 100 km od centrum Ziemi, przeleci więc w odległości mniejszej niż ta, na której znajdują się satelity geostacjonarne. NASA uspokaja jednak, że mimo, iż będzie to najbliższy przelot planetoidy od lat 90 XX w. nie ma ryzyka zderzenia z Ziemią. 

Z obliczeń wynika, że asteroida 2012 DA14 znajdzie się najbliżej Ziemi w pobliżu wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumatra. Najlepsze warunki jej obserwacji będą więc w Indonezji, ale i Azji, wschodniej Europie oraz Australii. 

Czy asteroidę 2012 DE14 będzie można zobaczyć w Polsce?

W Polsce najlepsze warunki do obserwacji asteroidy będą chwilę przed godziną 21. Planetoidy należy szukać nad wschodnim horyzontem (około 20o nad nim, obok gwiazdy Denebola w konstelacji Lwa). Asteroida 2012 DA14 będzie dobrze widoczna przez teleskopy amatorskie lub lepsze lornetki, jako jasny punkt poruszający się na nieboskłonie. Koło godziny 22.30 asteroida ma znaleźć się niemal dokładnie w środku Wielkiego Wozu.   

Jeśli w piątkowy wieczór pochmurne niebo uniemożliwi oglądanie asteroidy 2012 DA14 przez lornetkę czy teleskop, jej przelot będzie można oglądać na bieżąco w internecie na stronie http://live.gloria-project.eu/2012DA14/index.html.  

Zobacz meteoryty nad Czelabińskiem, widziane okiem amatorskiej kamery. 
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD - co to takiego? Kiedy można podziwiać roje meteorów zwanych Perseidami? NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD - co to takiego? Kiedy można podziwiać roje meteorów zwanych Perseidami?

Każdy kto chce, by spełniły się jego życzenia, niech spojrzy w niebo w nocy w połowie sierpnia! Przed nami noc, a właściwie noce spadających gwiazd, najbardziej gwiaździste w roku. Sprawdź, kiedy i...

Aktualizacja: 19.02.2015 14:59
Autor: bwysoczarska - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Kim był? [KARIERA, TWÓRCZOŚĆ]

Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Wybitny reporter i publicysta był autorem ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.