porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gorączka złota: historia i przebieg Na temat tego niezwykłego epizodu w dziejach Ameryki Północnej powstały ...
Kiedy początek astronomicznej wiosny?

Astronomiczna wiosna: o której godzinie zaczyna się wiosna?

Astronomiczna wiosna: o której godzinie zaczyna się wiosna?

Niestety w naszym klimacie początek astronomicznej ani kalendarzowej wiosny nie musi oznaczać nadejścia wiosny klimatycznej. 

fot.: sxc.hu
Astronomiczna wiosna - w przeciwieństwie do wiosny kalendarzowej, która zawsze zaczyna się 21 marca - każdego roku wypada w innym terminie. Uzależnione jest to od równonocy wiosennej, czyli momentu, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. W 2016 roku nastąpi to 20 marca o godzinie 05:30.

Na półkuli północnej początkiem astronomicznej wiosny jest równonoc wiosenna. Czym jest równonoc? To moment, kiedy Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Odtąd przez pół roku Słońce będzie mocniej oświetlać półkulę północną niż południową, czego skutkiem są coraz wyższe temperatury aż do nastania wiosny klimatycznej, kiedy średnia dobowa temperatura wynosi 5-15 stopni C.

W 2016 roku równonoc wiosenna, a więc początek astronomicznej wiosny, wypada 20 marca o godzinie 05:30

Natomiast początek kalendarzowej wiosny, nieuwzględniający tych astronomicznych niuansów, wypada co roku w tym samym dniu - 21 marca. Właśnie wtedy w szkołach organizowane jest tradycyjne topienie marzanny i świętowany jest Dzień Wagarowicza (o ile wiosna kalendarzowa nie wypada w sobotę lub niedzielę)

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak ludzie na świecie świętuję pierwszy dzień wiosny? Jak ludzie na świecie świętuję pierwszy dzień wiosny?

W Polsce z okazji pierwszego dnia wiosny organizuje się różne festiwale i topienie marzanny. Niektórzy uczniowie udają się na wagary, bo pierwszy dzień wiosny to także Dzień Wagarowicza. A jak...

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – kiedy przypada? 20 czy 21 marca ? PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – kiedy przypada? 20 czy 21 marca ?

Wiosenna aura jest w Polsce coraz bardziej odczuwalna. W tym roku zima nie była zbyt sroga, a tu już za pasem pierwszy dzień wiosny – 20... i 21 marca.

Kiedy zaczyna się ASTRONOMICZNA WIOSNA? Kiedy zaczyna się ASTRONOMICZNA WIOSNA?

Choć w kalendarzu za pierwszy dzień wiosny uznaje się 21 marca, to astronomiczna wiosna rozpoczyna się dzień wcześniej. Czy wiesz, na czym polega różnica między astronomicznym a kalendarzowym...

Aktualizacja: 18.03.2016 12:20
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Bargiel?

Himalaista, narciarz wysokogórski, biegacz. Rywalizuje z najlepszymi i ma w ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.