porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
 Zmiany w telemarketingu: koniec umów zawieranych przez telefon
Zmiany w telemarketingu: koniec umów zawieranych przez telefon Już niedługo w życie wejdą przepisy w znaczący sposób ograniczające ...
Okresowe badania lekarskie nie będą już wymagane tak często jak obecnie.

Badania okresowe pracowników. Jakie wprowadzono zmiany?

Badania okresowe pracowników. Jakie wprowadzono zmiany?
fot.: Flickr.com/ Dr.Farouk
Osoby zmieniające pracę nie będą musiały robić nowych badań lekarskich, jeśli już te posiadane będą nadal aktualne, a warunki pracy na nowym stanowisku będą podobne jak na poprzednim. Zmiany wchodzą w życie od kwietnia 2015 roku.

Nie zmieniło się to, że koszty badań ponosi zawsze pracodawca i że to on kieruje pracownika na wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie.

Nowe przepisy (Dz. U. z 27.11.2014 r. poz. 1662) wprowadzają następujące zmiany:

 1. Nie potrzebują nowych badań osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą.

 2. Także nie są potrzebne przyjmowanym do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy.

 3. Nie zmieniają się zasady przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników. Przeprowadza się je:

  - co 2 lata, jeżeli pracownik jest narażony na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów,

  - co 3 lata, jeżeli w zakładzie pracy panuje gorący mikroklimat (po 45. roku życia badania takie muszą być wykonywane co 2 lata),

  - co 4 lata, jeżeli pracownik stale korzysta z komputera,

  - co 5 lat, w przypadku pracowników biura niekorzystających z komputerów.

 4. Natomiast pracownicy, których niezdolność do pracy wyniosła dłużej niż 30 dni zawsze podlegają badaniom kontrolnym. Nie ulegają zmianie przepisy dotyczące przeprowadzania obowiązkowych badań wszystkich pracowników, w tym młodocianych, zmieniających stanowisko pracy zagrożone chorobami zawodowymi, wypadkami przy pracy oraz uciążliwością jej wykonywania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Składka rentowa rośnie! Czy będzie trudniej znaleźć pracę?

Tak jak premier Tusk zapowiedział w expose, nastąpił wzrost składki rentowej dla pracodawców o 2 punkty procentowe. Czy to oznacza mniejsze zatrudnienia? Bezrobocie urosło, ale czy będzie dalej...

Aktualizacja: 12.12.2014 14:54
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Gustav Wagner. Wysoki, przystojny blondyn, bestia

Gustav Wagner - wysoki, przystojny blondyn, czysty Aryjczyk w cywilu był ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.