porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zespół prof. Piotra Glińskiego. Kto jest w zespole ekspertów prof. Glińskiego? Prof. Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera rządu technicznego przedstawił ...
Konklawe może odbyć się wcześniej niż sądzono

Benedykt XVI ustępuje. Kiedy konklawe? Kiedy rozpoczną się wybory nowego papieża?

Po ustąpieniu Benedykta XVI konklawe powinno się odbyć, zgodnie z prawem ustanowionym przez Jana Pawła II, między 15 a 20 marca 2013. Benedykt XVI wydał dokument Motu Proprio, który pozwala, by konklawe odbyło się wcześniej. Kiedy rozpoczną się wybory nowego papieża?

Po tym, jak Benedykt XVI ogłosił, że 28 lutego rezygnuje z bycia papieżem, termin rozpoczęcia konklawe wyznaczano na czas między 15 a 20 marca. Daty te związane są z zasadami ustalonymi przez Jana Pawła II w konstytucji "Universi dominici gregis" i regulującymi tryb konklawe i wyłaniania nowego papieża. Benedykt XVI ogłosił jednak dokument "Motu Proprio", który zostawia furtkę do wcześniejszego odbycia konklawe.

Kiedy może się odbyć konklawe? Kiedy mogą być wybory nowego papieża?

Zmiana wprowadzona przez Benedykta XVI dokumentem "Motu Proprio" wydaje się niewielka, ale dla terminu konklawe może mieć znaczenie zasadnicze. Benedykt XVI ustalił, że kardynałowie powinni czekać na nieobecnych kardynałów - elektorów 15 dni, ale mogą też zdecydować o wcześniejszym przeprowadzeniu konklawe, jeżeli stwierdzą obecność wszystkich kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe.

Konklawe może więc odbyć się zgodnie z regułami ustanowionymi przez Jana Pawła II, ale może też mieć miejsce wcześniej. Wystarczy, że w Rzymie będą obecni wszyscy uprawnieni kardynałowie.

W dokumencie "Motu Proprio" Benedykt XVI podkreślił również, że za ujawnienie tajemnicy konklawe karą jest bezwzględna ekskomunika.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Tajemnicze znaki poprzedzające wybór nowego papieża - co działo się po abdykacji Benedykta XVI i w czasie konklawe? Tajemnicze znaki poprzedzające wybór nowego papieża - co działo się po abdykacji Benedykta XVI i w czasie konklawe?

Zmiany na Tronie Piotrowym wywołują zawsze duże napięcie, spekulacje i oczekiwanie. Świat na chwilę się zatrzymuje i wstrzymując oddech, czeka na NOWE. Na chwilę budzi się w nas wiara w proroctwa i...

Kto wybiera papieża? Konklawe - kto jest upoważniony do wyboru papieża? Kto wybiera papieża? Konklawe - kto jest upoważniony do wyboru papieża?

Konklawe rozpoczyna się 12 marca 2013 roku. Za kilka dni zapadnie decyzja o tym, kto zastąpi Benedykta XVI i zasiądzie na Tronie Piotrowym. Sprawdź, kto wybiera nowego papieża. Kto jest upoważniony...

Jak Kościół uczci koniec pontyfikatu Benedykta XVI? Kiedy ostatnie pozdrowienie papieża?

28 luty 2013 roku to historyczny dzień. Po raz pierwszy od setek lat z przyczyn zdrowotnych papież rezygnuje ze swojej funkcji. Jak Kościół zamierza go pożegnać? Mówimy, jak przebiegają...

Aktualizacja: 17.04.2018 15:11
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Kim był? [KARIERA, TWÓRCZOŚĆ]

Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Wybitny reporter i publicysta był autorem ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.