porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Muzeum Pisanki, czli drugie życie wielaknocnych jajek
Muzeum Pisanki, czli drugie życie wielaknocnych jajek Pisanki, kraszanki, drapanki... to jeden z głównych symboli wielkanocnych. Święta ...
Co warto wiedzieć o błękicie brylantowym?

Błękit brylantowy - co to jest? W jakich produktach się znajduje?

Błękit brylantowy - co to jest? W jakich produktach się znajduje?

Błękit brylantowy jest zakazany w wielu krajach

fot.: fot. Wikipedia Commons
Błękit brylantowy w wielu krajach jest zakazany, ale nie w Polsce. To popularny barwnik, zbyt często niestety spotykany również w produktach spożywczych. Wykazuje niejednoznaczne działanie rakotwórcze wedle kryteriów RTECS. Czym jest błękit brylantowy i czy mamy się czego obawiać?

Błękit brylantowy nazwę ma piękną - kojarzyć się może z drogą biżuterią, bądź nieziemski kolorem na najlepszym płótnie. Niestety znacznie częściej możemy na niego natrafić na etykiecie produktu pod niewiele mówiącą nazwą E-133. Zdążyliśmy się już chyba wszyscy przyzwyczaić do tego, że każda substancja z chemicznym przedrostkiem E może oznaczać kłopoty dla naszego zdrowia. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Błękit brylantowy - jeśli możemy, wystrzegajmy się go!

W największej liczbie przypadków stosowany jest do wyrobu kolorowych galaretek, bądź otoczek do tabletek. Jeśli kiedykolwiek zażywaliście lek płynny w gumowej kapsułce, to możecie mieć pewność, że do waszego organizmu przedostał się błękit brylantowy. Nie jest to niestety koniec listy produktów, w których używa się barwnika E-133 - barwi się nim napoje, żelki, desery, kaszki, lody, kremy do ciast i naprawdę jeszcze wiele rzeczy. Możemy na niego natrafić w produktach na pozór zdrowych - paście do zębów czy groszku konserwowym.

Jego działanie na nasz organizm na dłuższą metę może okazać się opłakane w skutkach. Przede wszystkim jest silnie alergizujący - wywołuje katar, pokrzywkę, napady astmy. Jest niewskazany dla osób uczulonych na salicylany, a także dla wszystkich z zespołem nadwrażliwego jelita.

Co organizacja to inna opinia, jednak w większości przypadków jest klasyfikowany jako związek kancerogenny. Dlatego też jest zakazany w wielu państwach - na przykład Szwajcarii.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy parabeny zawsze są niebezpieczne?

Stosowanie konserwantów ma na celu nie tylko przedłużenie trwałości, ale i zapewnienie produktom czystości mikrobiologicznej. Parabeny hamują rozwój drobnoustrojów, zabijają grzyby, drożdże i...

Aktualizacja: 09.05.2016 16:51
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?

Przemysław Kossakowski to przede wszystkim jeden z największych znawców jasnowidzów ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.