porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Marsz DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada. Dlaczego inaczej zapamiętamy ten dzień? Co to za święto, jak je obchodzimy? Święto Niepodległości 11 listopada powoli traci swój dostojny charakter. 11 ...
Dlaczego poszukiwania bursztynu nad Bałtykiem budzą tyle emocji.Czy bursztyny przebiją cenę złota?

BURSZTYNOWA GORĄCZKA - na czym polega gorączka nad Bałtykiem?

BURSZTYNOWA GORĄCZKA - na czym polega gorączka nad Bałtykiem?
Ceny jednego kilograma bursztynu sięgają obecnie nawet 6000 zł. fot.: Marcin Czechowicz
Nad Bałtykiem obecnie ruch jest większy niż w okresie letnim, a to za sprawą... Chińczyków. Zobacz co wspólnego mają Chińczycy i bursztynowa gorączka nad Bałtykiem.

Czym jest "bursztynowa gorączka"?

Wbrew wszelkim przekonaniom nadbałtyckie plaże nie są o tej porze roku puste. Oprócz mew i rybaków można obecnie spotkać nad Bałtykiem tłoczących się poszukiwaczy bursztynów. Ich ubrania i narzędzia pracy do złudzenia przypominają stroje poszukiwaczy złota spod Pikes Peak czy Klondike. Ta bursztynowa gorączka trwa od momentu, kiedy w Polsce rozeszła się wieść o tym, że Chińczycy wykupili całą produkcję Kalingradzkiego Kombinatu Bursztynowego i to na dwa lata z góry.

Kosmiczne ceny bursztynu

Obecnie kontrahenci z Chin zgłaszają się bezpośrednio do polskich producentów wyrobów z bursztynu. Niestety ilości, które Chińczycy chcą zamówić przekraczają możliwości polskich przedsiębiorstw. W bardzo krótkim czasie ceny bursztynów wystrzeliły w górę. Przez jeden miesiąc cena za kilogram bursztynu wzrosła trzykrotnie. Jeszcze miesiąc temu jeden kilogram bursztynu kosztował 2 tys. zł. Dziś za bursztyn płaci się prawie jak za złoto - i to dosłownie. Za kilogram mniejszych kamieni Chińczycy są gotowi zapłacić 5 tys. zł, za taką samą ilość większych bursztynów płacą od 6 do 7 tys. zł.

Po co Chińczykom tyle bursztynu?

Ceny bursztynu rosną z tygodnia na tydzień, a nadbałtyccy poszukiwacze są coraz bardziej zdeterminowani. Obecnie nad morzem można ich spotkać o każdej porze dnia i nocy. Zaślepieni bursztynową gorączką nie zastanawiają się: po co Chińczykom aż tyle bursztynu? Czy powodem może być fakt, że polski bursztyn uważany jest w Chinach za symbol szczęścia, czy może to bursztynowa rewolucja?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak sprawdzić, czy kamień jest bursztynem? Jak sprawdzić, czy kamień jest bursztynem?

Jak szukać bursztynów na plaży? Jak odróżnić bursztyn od zwykłego kamienia? Po czym rozpoznac bursztym przed oszlifowaniem?

Aktualizacja: 17.04.2018 13:26
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sasza Różycka - kim jest?
Sasza Różycka - kim jest?

Sasza Różycka to absolwentka grafiki i… striptizerka. Niedawno została wydana ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.